Izrael umožňuje ruským stíhačkám létat v prostoru země, na oplátku bombarduje cíle v Sýrii

Izraelský ministr obrany Moshe Yaloun v neděli oznámil, že ruské letadlo nedávno vlétlo do vzdušného prostoru izraelské části okupovaných Golanských výšin. Celý incident byl ale vyřešen v rámci dohody mezi oběma zeměmi. Rusko zřídilo s Izraelem kvůli intervenci v Sýrii horkou linku. Izrael na oplátku očividně může bombardovat cíle v Sýrii. 

„Nastalo menší vniknutí ruského letadla ze Sýrie, ihned to ale bylo vyřešeno a ruské letadlo se vrátilo do Sýrie,“ řekl Yaalon. Rusové uzavřeli s Izraelci dohodu o předejítí incidentům a vytvoření horké linky a o sdílení informací. „Ruská letadla nás nezamýšlejí napadnout, proto nesmíme automaticky reagovat a sestřelit je, když nastane chyba,“ řekl.

Další aspektem této dohody mohou být také izraelské útoky v Sýrii na pozice Hizballáhu. Během jednoho týdne totiž izraelské stíhačky bombardovaly stejnou oblast dvakrát. Podle Izrael Radio Izraelské letectvo napadlo v sobotu večer syrské vojáky a cíle Hizballáhu v oblasti okolo Qalamounu. Libanonský Almisaqbal dále uvedl, že útok u libanonské hranice si vyžádal několik mrtvých. O týden dřív Izrael údajně napadl cíle ve stejné oblasti. Zdroje uváděly, že zemřelo 13 syrských vojáků a bojovníku Hizballáhu. 

Spekulace o takové dohodě probíhaly médii už od konce října, kdy se ruské vedení setkalo s izraelskými generály a politiky.

Zdroje: JpostAl-Alam
Foto: IDF

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články