Jak korporátní měďový gigant podvedl celou zemi a její vládu

Demokratická republika Kongo je nejchudší a zároveň jednou z nejbohatších zemí na světě. I když země má jednu z největších zásob minerálů a přírodních zdrojů - měď, kobalt, zlato, ropu, diamanty, uran a matné černé rudy – dopady války, korupce, kolonialismus a kroky směrem k neoliberální ekonomické globalizaci zajistily, že se i přes zbožná přání tržního kapitalismu tohle bohatství nikdy nedostane k obyvatelům země.

Místo toho dělá bohaté bohatšími a chudé chudšími.

Nedávná odhalení z Panama Papers ukazují, že za největší důl v zemi prodaný za 2,65 miliardy dolarů země nedostala ani cent.

Dohoda byla před třemi měsíci uzavřena mezi producentem mědi a těžebním gigantem Freeport McMoran a China Molybdenum Inc. (CMOC), Freeport se rozhodl prodat svůj 56 procentní podíl v dolu, aby splatil své dluhy. Zdá se, že vláda země nebyla o této dohodě informována i přes vlastnictví 20 procentního podílu v dole Tenke Fungurume a o transakci se dozvěděla až po jejím ukončení.

Vláda se snaží zahájit vyšetřování v naději zavedení daně z prodeje na nedávnou transakci, vzhledem k tomu, že důl je koňským majetkem, není pravděpodobné, že to zajde dál, Freeport prodal své podíly v dole nepřímo přes offshoreový holding.

V konglomerátním světě není nic z toho neobvyklé a ani ilegální a ve skutečnosti se plní neoliberální sen kompletní deregulace světových trhů a nekončící expanze korporátního dosahu.  

Zatímco offshoreové pobočky slouží k zlehčení břemena nadnárodních transakcí, vše jde na účet národa a jeho populace. A proti zemi jakou je Demokratická republika Kongo to jen znamená, že bude stále považována za nejchudší na světě a jejímu lidu bude odepíráno bohatství, které je v podstatě jeho.

Článek vyšel 9.srpna 2016 na webu Natural Blaze. Foto: Flickr/Union to Union

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články