Británie přiznala roli ve válce v Jemenu, Saúdové využití kazetových bomb

Po novoroční hromadné popravě 47 disidentů se britská vláda ocitla pod palbou zevnitř kvůli neustálé zbraňové podpoře Saúdské Arábie a její pomoci ve válce proti Jemenu. Vláda se neustále vyhýbavě brání a tvrdí, že má vše pod kontrolou.

Britský ministr obrany Philip Hammond v úterý v Parlamentu přiznal zapojení Británie ve válce v Jemenu. Tvrdil, že britší vojáci pomáhají koalici vedené Saúdskou Arábií a země neshledali „záměrné“ porušování humanitárních zákonů. „Nemohu vám říct, zda je to šest lidí, máme v Saúdské Arábii vojenskou přítomnost a pracuje se Saúdy, abychom zajistili následování správných procdur a vyhnuli se porušování lidských práv,“ řekl Hammond.

Nejenže tato arabská koalice bombarduje nemocnice a civilní infrstrukturu, mluvčí saúdské armády přiznal, že země využívá mezinárodně zakázanou kazetotovu munici. Mluvčí Ahmad al-Aisir na tiskové konferenci uvedl, že armáda využila kazetové bomby „jen jednou,“ a to před osmi měsící v provincii Hajjah, při útoku na auta jemenských bojovníků. Důkazy ovšem naznačují opak.

Vyšetřovalé podle OSN a dalších mezinárodní organizací našli zbytky kazetových bomb na několika místech v okolí jemenské metropole Sana’a a také v provincii Hajjah. Fotografie jejich zbytků kolují po internetu už nějakou dobu.

Zdroje: DailyMailPress TV
Foto: News of Yemen

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články