Jiná firma, stejný cíl: Američtí těžaři ovládli cestu k vrtu za pomoci nové společnosti

12. dubna 2016 vznikla na Slovensku nová společnost s ručeným omezením s názvem Cesty Smilno. Společníky této firmy jsou podle rejstříku americká těžařská společnost Alpine Oil and Gas a Milan Jančošek z biodružstva v obci Smilno, který podal na aktivisty stojící proti těžbě ropy a plynu několik trestních oznámení.

Hlavní činností této společnosti má být zemědělství a lesnictví včetně prodeje nezpracovaných zemědělských a lesních výrobků za účelem zpracování nebo dalšího prodeje a pronájem nemovitostí bez poskytování jiných než základních služeb spojených s pronájmem. Jejím jednatelem je český břidlicový lobbista a zástupce Alpine Oil and Gas Stanislav Benada.

Jelikož americká těžařská firma dostala ve Smilně od soudu zákaz využívat polní cestu, která jediná zavede těžaře k místu plánovaného průzkumného vrtu, Alpine Oil and Gas založila novou firmu, aby tento zákaz obešla. Stanislav Benada přijel s kolonou aut s polskou značkou a oznámil, že Cesty Smilno, s. r. o. uzavřela smlouvu s většinou majitelů této cesty a začala zpevňovat cestu a pokračovat v pracích, ačkoli svá tvrzení nijak nepodložil.

Ministerstvo životního prostředí SR má momentálně na stole žádost Alpine Oil and Gas o prodloužení licence pro průzkum o dalších deset let. Současná licence vyprší Alpine Oil and Gas v srpnu. Společnost proto hraje o čas.

Foto: Facebook/Ropa v Smilne

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články