Kellner na Hrad, Mládek ven. Sobotka i Zeman vědí, jak na kampaň

Uprostřed předvolební kampaně do Sněmovny a očekávaného souboje o moc mezi lídrem ČSSD Bohuslavem Sobotkou a lídrem ANO Andrejem Babišem (dle očekávání) oznámil další kandidaturu na prezidenta Miloš Zeman. Podle jeho nedávných činů lže očekávat, že Zeman si přeje Babiše na premiérském postu, ačkoliv ANO přemýšlí, že do souboje jen na oko pošle ministra obrany Martina Stropnického, který na rezortu plně ovládaném NATO plní své povinnosti do puntíku. V pozadí je ale daleko silnější hráč – Petr Kellner. Sobotka i Zeman si jsou toho vědomi a snaží se ochránit jeho byznys.

Tři dny před tím, než Zeman na soukromém večírku (za státní peníze samozřejmě) oznámil kandidaturu na prezidenta, na Hrad nečekaně přicestoval nejbohatší Čech Petr Kellner. Jako by už tušil velký příslib do budoucna (původně se spekulovalo, že se Kellner ukáže i na večírku, ale to bylo vyvráceno – Kellner se málokdy ukazuje na veřejnosti). Kellner byl každopádně mezi prvními, kdo věděl, že bude Zeman znovu kandidovat, s prezidentem totiž řešil jeho cestu do USA, Ruska a další obchody v Číně. Už teď je jasné, že Kellner bude Zemana doprovázet i při květnové cestě do Číny.

Kellner má blízko na Zemanova poradce Martina Nejedlého a také na lobbistickou Česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce bývalého ministra obrany za Zemanovy vlády Jaroslava Tvrdíka. Kellnerův Home Credit sponzoroval její nedávné podnikatelské fórum a členy komory jsou mj. jeho další firmy PPF a Sotio.

Důkazem dobrých vztahů mezi Zemanem a Kellnerem je to, že v roce 2014 Kellner doprovázel Zemana při jeho cestě do Číny a společně s českou hlavou státu navštívil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Zeman se poté z Číny místo vládním speciálem vracel letadlem pronajatým společnostmi PPF a J&T.

Kellnerova návštěva na Hradě krátce před oznámením Zemanovy kandidatury vyvolává jeden velký otazník co se týče odvolání ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka kvůli lobbování za vysoké ceny za roaming, protože jak jsme nedávno upozorňovali, Kellner vlastní českou pobočku O2 Telefonica a jeho nadace společně s Ministerstvem průmyslu a obchodu platila organizaci AMO, která pro Mládka vypracovala pozitivní studii o dopadech Transatlantického investičního partnerství (TTIP) na českou ekonomiku. Mládek v podstatě pomáhal Kellnerovu byznysu. Navíc se ještě ukazuje, že O2 v podstatě posyktuje státu krásné slevy na telefonních službách.

Je s podivem, že Mládek byl odvolán kvůli mobilním operátorům, když jak premiér Sobotka, tak i prezident Zeman, podporovali Mládkovy aktivity včetně obchodních úmluv TTIP a CETA a sami jsou na Kellnera úzce napojeni – volební manažer ČSSD a Sobotkův zachránce Jan Birke založil Smíšenou česko-čínskou komoru vzájemné spolupráce. Mládkovo místo zaujal celkem překvapivě právě Sobotka, i když se spekulovalo, že v jeho práci bude pokračovat euro-atlantický globalista Tomáš Prouza. Tento krok se tedy jevil jako prezidentova a premiérova předvolební kampaň.

Kellnerova návštěva na Hradě byla zároveň výsměch zbídačeným českým důchodcům, kterým Zeman nedávno vzkázal, že „stovka denně za pobyt v nemocnici nikoho nezabije.“ Zemana možná ne, protože je připraven na Hradě umřít. A co se týče Sobotky, jeho nevyhnutelná porážka ve volbách Kellnerovi neublíží – díky Babišovi totiž jeho O2 ovládla trh s EET pokladnami.

Foto: Archiv PPF

Aktualizováno 10.3. 2017 17:10 o informaci o květnové cestě do Číny

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články