Kellner, tunel ČSA a mír a prosperita: Čínské investice v ČR vyvolávají kontroverze a další otázky

Návštěva čínského prezidenta Xi Jinpinga České republiky čtyři roky po zahájení obnovy česko-čínských vztahů přinese do ČR během pěti let investice ve výši 250 miliard korun. Neobejde se to ovšem bez politických a lobbistických vlivů, klientelismu, lží a podivných projektů. Systém, který tu byl úspěšně zaveden ekonomickými reformami po pádu bývalého režimu, ohrožen prozatím nebude, oproti deklaraci vládnoucí ČSSD obsažené v jejím Dlouhodobém programu někdy ze začátku tisíciletí. Právě lidé z této doby dělají vše proto, aby vyrovnali globální hegemonii ve svůj prospěch, čímž získávají politický a ekonomický vliv.

Na evropský most Kellnerovým letadlem

První návštěva prezidenta Miloše Zemana v Číně na podzim roku 2014 vyvolala v očích veřejnosti mírné znepokojení. Velká podnikatelská delegace, která po boku českého prezidenta doufala ve velké zakázky v Číně, byla poprvé sestavena Česko-čínskou komorou vzájemné spolupráce vedenou bývalým ministrem obrany Zemanovy, a později i Grossovy vlády, Jaroslavem Tvrdíkem. Už při této návštěvě bylo jasné, kam budou tyto lobbistické aktivity směřovat.

Když se Zeman z Číny vrátil, ocitl se pod palbou kritiky, protože z Číny údajně letěl letadlem nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Kellnerovy společnosti, PFF a Sotio, jsou členy Tvrdíkovy Česko-čínské komory a v Číně dostávají čím dál více zakázek. Zeman tato obvinění odmítal, jenže mu to nebylo moc platné, protože sám Kellner byl vyfocen na Česko-čínském podnikatelském fóru na pražském Žofíně.

Fotbal ovládne Kellner a Číňané

Kellner je známý proto, že se na veřejnosti moc neukazuje. S blížící návštěvou čínského prezidenta se ale o něm mluvilo až moc. Mluvilo se totiž o tom, že Kellnerova PFF půjde společně s čínskou CEFC do koupi fotbalového stadionu Eden, ze kterého se později stane národní fotbalový stánek. Na Žofíně byl nakonec uzavřen nákup 70 procentního podílu společnosti Eden Arena, a. s. a rekonstrukci stadionu společností Beijing Municipal Road and Bridge Group, Ltd.

Petr Kellner zahájil vstup do českého fotbalu loni, když jeho společnost O2 koupila exkluzivní práva na vysílání fotbalových zápasů české ligy. O2 TV později koupila práva i na vysílání Ligy mistrů a žalovala poskytovatele televizních služeb za to, že zajišťují přenosy fotbalových zápasů z jiných zemí, jako např. z Německa a ze Slovenska.

Šéf České fotbalové asociace Miroslav Pelta se právě s Petrem Kellnerem nechal vyfotit na hokejovém zápase Liberec – Chomutov, což naznačuje, že v jejich vazbách bude něco víc než jen obchod. Pelta hledá pro český fotbal peníze, kde se dá. Proto se partnerem fotbalové reprezentace stala Tvrdíkova CEFC a z české fotbalové legendy Pavla Nedvěda Pelta udělal tvář čínského fotbalu.

Zloději se vracejí na místo činu: Travel Service a vytunelovaná ČSA

Krom toho, že Česko-čínská komora zastupuje přední české firmy v lobbistických aktivitách, její šéf a šéf CEFC pro střední Evropu Jaroslav Tvrdík se v minulosti podílel na tunelování Českých aerolinií (ČSA). Je s podivem, že právě loni vstoupila do ČSA společnost Travel Service (má třetinový podíl ve společnosti), kde Tvrdíkova CEFC Europe vlastní prozatím poloviční podíl. Tvrdíkovo neuvážené utrácení by se tak zúročilo ve prospěch čínské společnosti.

Viceprezidentkou CEFC Europe je Marcela Hrdá, kterou Tvrdík přivedl do ČSA. I když se tvrdilo, že ČSA ve skutečnosti řídila právě Hrdá a nikoli Tvrdík, na tunelování společnosti se podílela menším nebo stejným dílem, protože schvalovala nákupy. Hrdá se též účastnila tunelování Letiště Praha, když koupila pozemky Letiště Praha za obrovskou částku 5 miliard korun od firmy Penta. Firmě Penta byly ty samé pozemky letištěm prodány za pomoci lobbisty Miroslava Topolánka za pouhých pár stovek milionů. Je zajímavé, že CEFC uvažuje také o vstupu právě do Penty. Tato investiční skupina vlastní několik slovenských médií a na Slovensku se považuje za jednu z nejvlivnějších organizací.

Tvrdík v rozhovorech pro česká média uváděl, že k těmto lobbistickým aktivitám jej přivedl starosta Náchoda a poslanec Jan Birke, který sám žil v Číně. Birke je předsedou dozorčí rady Česko-čínské komory. Dalším velice vlivným českým lobbistou v Komoře je Jan Růžička, který je šéfem Čínského investičního fóra a prošel několika posty na Ministerstvu zdravotnictví. Růžička má také vazby na Petra Kellnera.

Jinými slovy, Tvrdík, Hrdá, Birke a Růžička mají zdá se spoustu kontaktů, za jejichž pomocí upevňují čínský vliv ve střední Evropě. Prezident Zeman i Tvrdík oba tvrdí, že Česká republika má být „mostem Číny do Evropy.“ Zeman v jednom rozhovoru dokonce uvedl, že by v dlouhodobém časovém úseku mohla Čína s vývozem dohnat Německo.

Jak Tvrdíkovy, tak i Zemanovy aktivity naznačují, že v budoucnu ČR čeká daleko významnější posun ve vztazích, obchodu a politice. Zemanovi se už možná rodí v hlavě myšlenka o spolupráci s blokem BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína, Jižní Afrika). To ale možná až v daleké budoucnosti.

Špatné vztahy bývalé vlády? Na Číně vydělá i lobbista Nečas

Zeman v rozhovoru pro čínskou CCTV před návštěvou čínského státníka uvedl: „Byl velmi špatný vztah mezi Čínou a bývalou vládou České republiky, bývalou vládou, zdůrazňuji. Protože tato vláda byla velmi submisivní, co se týká tlaku Spojených států a Evropské unie…„Nyní jsme opět nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech, národních zájmech.“

Tohle tvrzení je ovšem klamavé. Iniciativu 16+1, která zahájila vstup Číny do Evropy, totiž nepodepsal nikdy jiný než Petr Nečas z ODS. 16+1 je investiční fórum mezi zeměmi Evropy a Čínou. Právě Nečas na vztazích mezi ČR a ČLR vydělá také, protože lobbuje za českou firmu Delta Medical Holding jeho kamaráda Michala Brody.

Nečas už dříve řekl, že v Číně vyjednává za Deltu obchody v pěti konkrétních oblastech - kromě zdravotnictví také v lesnictví nebo energetickém využití biomasy. Nově potvrdil joint venture mezi Delta Medical a největším čínským státním zdravotním zařízením Tongrentang. Nečas Hospodářským novinám řekl: "Na jaře loňského roku jsme začali vyjednávat v Pekingu s vedením firmy o spolupráci v České republice a Evropě. Tato společnost je nejstarší a nejtradičnější značkou v oblasti tradiční čínské medicíny existující nepřetržitě od konce 17. století, a mající dokonce až do zániku čínského císařství v roce 1911 monopol na lékařskou péči o císařský dvůr…Tongrentang od konce loňského roku působí i v České republice, má zde zřízený joint venture a v Praze i první otevřenou kliniku. Síť klinik chce postupně rozšiřovat, nabízet i tradiční čínská léčiva a současně proniknout i do českého lázeňství.“

Kliniky čínské medicíny jsou jen malým náznakem. Nečas od svého ponížení v politice pracuje pro Cevro Institut, který vede Alexander Vondra, a poslední dobou plní titulky Parlamentních listů se svými proruskými a pročínskými výroky. Vláda ODS pod jeho vedením, včetně jeho ministra Karla Schwarzenberga, byla přitom jedna z nejzkorumpovanějších a jedna z těch nejvíce podlézavějších cizím zájmům.

Zemanova slova o vlivu EU a USA nejsou žádným způsobem překvapivá, protože Zemanova vláda byla také velice servilní. Sám Zeman nikdy nezmínil tlak a vliv NATO na její členské státy, jeho vláda totiž vyslala české vojáky do Afghánistánu ve jménu USA. Poslední roky se však zdá být více proizraelský než proamerický a zdá se, že je zastáncem vyrovnání globální hegemonie mezi Západem a Východem, jak uvádí Dlouhodobý program ČSSD.

Dlouhodobý program ČSSD

Zeman, Tvrdík, Hrdá, Růžička a Birke mají společnou jednu věc – všichni jsou, resp. byli, členy ČSSD. To nás zavádí k dokumentu na stránkách sociální demokracie s názvem „Dlouhodobý program ČSSD,“ který vznikl někdy na začátku toho tisíciletí, nebo na konci předchozího. Datum a příležitost vzniku tohoto dokumentu se nám nepodařilo zjistit ani přes přímý dotaz na ČSSD. Pokud dokument vznikl na začátku tohoto tisíciletí, mohl v něm být zapojen jako předseda strany Miloš Zeman. Pokud vznikl v dalších vládách, Grosse nebo Paroubka, i zde nalezneme malé spojení. Paroubkovi dělali poradce a náměstka právě Jan Birke.

Dlouhodobý program ČSSD hovoří o jisté narovnání globální balance a reformě klíčových institucí. Tohle je něco, o co se v minulosti nikdo z této strany nijak zvlášť nepokoušel. Jde o plán pro totální kontrolu nad celým světem:

Pokud jde o reformní a regulační opatření v rámci mezinárodního společenství, česká sociální demokracie bude usilovat zejména o realizaci následujících kroků:

  • Vytvořit v rámci OSN Bezpečnostní radu pro ekonomiku, společnost a životní prostředí, která by koordinovala udržitelný rozvoj.
  • Reformovat brettonwoodský systém finančních organizací OSN (Mezinárodní měnový fond a organizace Světové banky) s cílem vytvořit světovou finanční organizaci s regulačními pravomocemi, která by zajistila průhlednost finančních trhů při dodržování dohodnutých pravidel chování
  • Prosazovat posílení role Evropské unie a největších zemí Jihu v reformovaných mezinárodních finančních institucích, zvláště v Mezinárodním měnovém fondu a v organizacích Světové banky s cílem zvýšit jejich úlohu při předcházení a zvládání finančních krizí.
  • Vytvořit globální systém regulace hospodářské soutěže ke kontrole nadnárodních korporací, vymezit jejich ekologické a sociální závazky.
  • Vytvořit globální daňový systém, který by napomáhal omezení negativních důsledků globalizace. Jde zvláště o zavedení daně, zatěžující měnové spekulační transakce a vyčerpávání neobnovitelných zdrojů
  • Blokovat a postupně likvidovat tzv. daňové ráje.

Zvýšit roli Mezinárodní organizace práce tak, aby vedla svět k mezinárodnímu veřejnému sociálnímu řádu. Ten by vytvářel předpoklady pro to, aby bylo postupně možné uskutečnit společnost znalostí a plné zaměstnanosti ve všech zemích.

Realizovat mezinárodní programy financování rozvoje chudých, rozvojových zemí, jejich oddlužení a zajištění volného nediskriminačního přístupu jejich zboží na světové trhy. Vytvořit mezinárodní fond pro financování nejnaléhavějších potřeb rozvojových zemí, např. pro pomoc obyvatelstvu ohroženému hladomorem v krizových oblastech, pro boj proti AIDS.

Zavést přísnou evidenci a vysoké globální zdanění obchodu se zbraněmi, reformovat vojenské rozpočty s cílem zefektivnit vojenské výdaje, v rámci postupného utváření světa bez mezinárodního zločinu, terorismu a válek.

Sociálně demokratické hnutí má předpoklady, aby se stalo hlavní politickou silou, která zformuluje politiku k účinnému usměrnění globalizačních procesů a k utváření globální spravedlnosti v 21. století. Sociální demokracie 21. století musí nabídnout nejen ekonomickou, ale též demokratickou a sociální vizi světa, do něhož vstupujeme: vizi globální spravedlnosti. Vychází z poznání, že existuje spojitost mezi prosperitou jednotlivých zemí a obecnou úrovní demokracie a lidských práv, sociálním zabezpečením a vzděláním lidu. Proti dominujícímu neoliberálnímu „nepořádku" musí proto sociální demokraté formulovat a postupně prosazovat světový ekonomický, sociální, politický, multikulturní, ekologický a bezpečnostní „řád".

Globální vládnutí a multikulturní řád

Vize globální spravedlnosti obsahuje také politickou a multikulturní stránku. Ta se odvíjí od představy, že dosavadní světový systém, který je prozatím založen na právu vytvářeném stále slabšími suverénními státy, chceme postupně přetvářet na světový systém, který by měl být multikulturně diferencovaný, založený na respektování lidských práv a vybaven globální legitimitou.

Musíme vyjít z kritického hodnocení současného stavu nadnárodního uspořádání, v němž se rozmanitým způsobem spojují různorodé společnosti v nedobrovolné rizikové společenství, které je odkázáno na vzájemné uznání a spolupráci. Musíme najít odpověď na otázku, jak uspořádat stále závislejší národní státy a zároveň jak zamezit podkopávání základních předpokladů mezinárodního práva, neboť spolu s oslabováním faktické suverenity národních států se stírají ostré hranice mezi vnitřní a vnější politikou i v ekonomicky nejsilnějších státech. Jednotlivé společnosti postupně ztrácejí schopnost samostatně určovat podmínky reprodukce svého vlastního života…

Strany 13 – 18.

https://www.cssd.cz/data/files/cssd-dlouhodoby-program.pdf

Tento dlouhodobý plán sice hovoří o reformě světa pro dobro obyvatel této planety, jenže obsahuje prvky, které znamenají totální instituční kontrolu nad aspekty lidského života, ve kterém každý žije v harmonii a míru. Vyplývá z něj také, že česká sociální demokracie se bude ucházet o vyrovnání světové hegemonie a likvidaci nadřazenosti jistých států:

Sociální demokracie vychází z toho, že globální integrace může posunout svět k prosperitě. Přínosná však může být jedině v případě, že národní státy, jejich seskupení, mezinárodní organizace i občanské společnosti dokáží aktivně čelit zřetelně nedostatečnému chápání sociálních potřeb společnosti. Předpokladem změny je překonat nekritickou představu o zisku jako o výlučném kritériu společenského rozvoje a přestat jej necitlivě aplikovat v neekonomických oblastech společenského života. Vyhlídka na zisk má nezastupitelný motivační význam, nesmí se však vymknout kontrole. Kontrola ekonomiky veřejnou mocí je proto podmínkou rozvoje pozitivních stránek globalizačního procesu.

Vytvoření účinných nástrojů pro regulaci globalizace, zejména pro regulaci globálních kapitálových toků a nadnárodních korporací, je stále naléhavější potřebou nejen na národní úrovni, ale zejména na dvou dalších úrovních – především na úrovni regionální (kontinentální) a na úrovni celosvětové, s cílem dosáhnout rovnováhy multipolárního světa.

Výzvám globalizace se bezprostředně aktivně pokoušejí čelit regionální integrační seskupení států jako EU, ASEAN a MERCOSUR, ale obdobně i největší státy, USA, Čína, Rusko, Indie, Japonsko aj. Vstupují tak do souběžného procesu regionální a celosvětové integrace, která by měla vytvářet multipolární svět. Nejdále v tomto směru dospěla Evropská unie, která vypracovala programy směřující k využití pozitivních přínosů globalizace a angažuje se při hledání účinných odpovědí na globalizační výzvy v mezinárodním měřítku.

Nová verze socialismu „míru a prosperity“ byla ČSSD zhruba 14 let tak nějak opomíjena. Možná proto se na scénu vrací Tvrdík a pomocí kontaktů vytváří čínský „most“ do Evropy. Ta největší čínská vlna teprve přijde, je to jen otázkou času.

Vlnu investic podepsaných v ČR při příležitosti návštěvy čínského prezidenta si můžete přečíst zde: https://www.scribd.com/doc/306382671/Seznam-dohod-podepsan%C3%BDch-b%C4%9Bhem-nav%C5%A1t%C4%9Bvy-%C4%8Dinskeho-prezidenta-v-%C4%8Cesku

Foto: Pražský hrad/Facebook

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články