Klimatický pochod Prahou

V neděli 29. listopadu se v Praze uskutečnil Klimatický pochod. Zúčastnili se jej různé organizace pro ochranu životního prostředí včetně Greenpeace, Duha a STOP HF. Tato celosvětová akce se odehrála v souvislosti s klimatickým summitem v Paříži, kde lídři zemí z celého světa rozhodují o snížení emisí uhlíku a globálních teplot o dva stupně Celsia. Summit je považován za jednu z nejdůležitějších událostí pro budoucnost lidstva.

Z této akce vám exkluzivně přinášíme fotografie a proslov Jirky Malíka z Koalice STOP HF, který se akce zúčastnil. Podle odhadů bylo na pochodu 400 - 800 lidí.

Vážení přátelé,

Zastupuji dnes Koalici STOP HF ČR, která vystupuje proti hydraulickému štěpení a podzemnímu zplyňování uhlí v ČR.

Velmi děkuji, že zde mohu pronést několik vět v čase, kdy se láme naše budoucnost, a píšeme osud nejen pro další generace nejen ohledně změn klimatu.

Budoucnost bude bez fosilních paliv nebo zmizíme. Zatím ale korporace vymýšlí stále drastičtější metody těžby fosilních uhlovodíků a zamořují stále větší oblasti planety a to nejen do plochy ale i do hloubky. Snaží se dobýt i řídce rozptýlený zemní plyn z hornin v podzemí při použití vody a chemie, jinde zapalují uhlí ve slojích a jinde chtějí sát hydráty metanu ze dna oceánů. Korporace i některé vlády se chovají, jako kdyby tyto činnosti neměly na planetu negativní vliv. A i nás, uprostřed Evropy, se toto šílenství dotklo. Příběh o pokusu frakovat v ČR břidlice, který uslyšíte, nám nakonec pomohl rozumět současné neudržitelnosti světa.

V našem dosud divukrásném kraji, plným pískovcových skal, lesů a dosud kojeneckých vod, jsme se jednoho předvánočního rána díky totálnímu selhání státu a části politiků včetně MŽP ocitli uprostřed průzkumného území cizích korporací na průzkum zemního plynu z břidlic.  V našem krásném kraji chtěli těžaři rýt plošiny a cesty, stavět průzkumné věže a hrabat jámy na toxický odpad, rozdrtit podzemí na kilometry. Těžaře zpočátku nezastavil ani nesouhlas občanů, dokonce ani obcí ani místní státní správy.

A přitom hrozilo zničení našeho nejvyššího společného a tudíž veřejného zájmu – vody a samozřejmě i další poškození klimatu, protože tato metoda způsobuje úniky metanu ve velkém a potřebuje obrovské množství dopravních aktivit. Těžaře ani špičky MŽP nezastavila dokonce ani skutečnost, že naše kojenecká voda zásobuje skoro 200 tisíc obyvatel Východních Čech a jako balená je distribuována do několika států.

Zpočátku jsme nemohli uvěřit tomu, že lobby řízená zejm. z USA a Austrálie užívá metody nátlaku a korupce, že vede lživou masivní propagandu, které snadno podlehla většina médií v ČR, část politiků i centrální státní správa.

Boj s touto doslova mafií, který už vedeme 3,5 roku, neskončil dodnes. Těžaři nakonec ohrozili 1,5 mil. občanů ČR v několika průzkumných územích i mimo ně, aniž to většina lidí vůbec tušila. O to víc je neuvěřitelné, že většinu prostředků a času na zastavení zahraniční lobby jsme museli vynaložit my sami, jako občané, ne stát, který tu od toho máme. PR tlak lobbistů směřoval celých 1,5 roku i na většinu klíčových médií v ČR včetně ČTK a ČT, novináři byli manipulováni a někteří patrně i kupováni. Média v ČR tak zcela selhala a šířila lži o „světové energetické revoluci“, o „neškodnosti metody“, „titěrném objemu chemie“. Pravdou byl opak, jak jsme postupně zjistili a dokázali.

A tak jsme na počátku roku 2012 založili Koalici STOP HF s obcemi a městy v průzkumných územích, jimž radila naše vědecká rada. Koalice se dohodla, že jedinou cestou, jak uchránit ČR před dalším pokusem těžařů je změna legislativy.

Během mnoha měsíců práce se nám podařilo nejen rozkrýt škodlivost metody, ale i poznat její celosvětové dopady a vliv korporací na vlády. Koalice se stala částí občanské obrany EU před těžařskými společnostmi.

A zde velký dík politikům a všem, kteří se postavili na stranu ochrany vody a našich domovů. Zejména děkujeme obcím, které do Koalice STOP HF vstoupily a po celou dobu několika let, kdy probíhala správní řízení, která neměla být ani započata, ani jediná obec neřekla těžařům ANO. I díky jim, a skoro 90 tis petentům, nakonec i nová vláda po 3 letech od začátku kauzy ve svém programovém prohlášení i surovinové politice státu břidlice odmítla.

Dnes je náš v pořadí již třetí pokus o novelizaci horního zákona proti frakování břidlic a podzemního zplyňování uhlí ve sněmovně. A doufáme, že bude rychle schválen, protože TTIP, jak máme ověřeno přímo z USA, je také pokusem vyvézt špinavou frakovací technologii a její produkty do EU. Pokud by TTIP začala platit, může se stát, že by byl s národní legislativou jdoucí proti TTIP problém. Už jen proto je nutné rovněž odmítnout TTIP.

Takže tento příběh jako jeden z mnoha dalších (jmenujme olovo v benzínu, freony, DDT a dnes Roundup), který opakovaně doložil neudržitelnost současného stavu světa pod taktovkou korporátní moci a je zcela jedno, zda firmy sídlí v USA, Rusku, Číně či Austrálii. Jde o modelový příklad, jak industriální totalita zisku ztratila definitivně pojem o realitě.

Důsledky korporátní politiky moci jsou zničující: krom oteplování klimatu a všeobecného znečištění se stále zapomíná na ničení zemědělské půdy, která je velkým pohlcovačem CO2 a zapomínáme také na obrovské a děsivě rychlé vymírání druhů, jako kdybychom to nemohli být nikdy my, co se ocitneme na červeném seznamu ohrožených druhů.

Jeane Goddal, patronka Budapešťského klubu, říká, že oteplování klimatu jsou závody ve vymírání. A už vůbec nemáme spojeno, že bohatství Severu je založeno na drancování chudého Jihu a že je přímo úměrné oteplování planety. Oba tyto efekty přímo generují děsivou chudoba většiny lidstva a hlad. Je největší hladomor v dějinách lidstva. Každých 5 vteřin na chudém Jihu zemře jedno dítě hladem. To je přes 6 milionů dětí za rok. I to je spojnice s klimatem. I proto probíhá migrace. Vše souvisí se vším.

Přátelé. Musíme si prosím uvědomit, že jsme skutečně jedna rodina a že Země je naše Matka, které už musíme přestat ubližovat. Jak řekl Allan Watts: svět je naše tělo.

Je třeba stvořit nový systém hodnot, kdy nejdůležitější bude čistá příroda, stabilní teplota na Zemi, mít co pít a jíst. Voda je nad zlato, nad ropu, nade vše. Je to to nejcennější, co máme. Voda je život sám. Jestliže civilizace ztratí cit pro vodu, cit pro přírodu, rovnováhu, pak je na cestě k vymizení.

Sešli jsme se nejen proto, abychom odmítli fosilní budoucnost. Ale abychom našli způsob, jak dostat lidstvo k udržitelné ekologické stopě. Abychom řekli dost bláznivé a smrtící myšlence, že rozvoj lze udržet nekonečně, když máme jen jednu planetu. Proto jsme před dvěma roky na Karlštejně založili celosvětový projekt Rodina Matky Země, která se pokusí najít ekologicky udržitelnou stopu lidstva.

Protože ve skutečnosti tu nejsme kvůli klimatu, ale kvůli tomu, že jsme přestali chápat Zemi, že jsme na ní přestali být mentálně napojeni. I rozum říká, že Země funguje jako celek. Oceány, pevnina a atmosféra se navzájem doplňují. Dokud nezačneme pohlížet na náš svět jako na soustavu navzájem propojených systémů, tak současné problémy naší planety nikdy nevyřešíme. Ale nejde jen o rozumový přístup. Je třeba navázat znovu láskyplný vztah se Zemí, naší matkou. Opustíme-li ji, nezahyne, opustíme-li ji, zahyneme.

Je nejvyšší čas pro naši změnu. Další čas už mít nebudeme.

Další informace o pochodu naleznete na stránkách Koalice STOP HF: http://stophf.cz/archives/7405

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články