Pátý den v Paříži: Klimatický summit starostů hledá recept na adaptační opatření ve městech

Starostka Paříže Anne Hidalgová v pátek za účasti světových celebrit, jako jsou ředitel firmy Tesla Motors Elon Musk, Al Gore nebo herci Leonardo Di Caprio, R. Redford a A. Schwarzeneger, jedná se starosty tisícovky měst na tzv. Klimatickém summitu starostů (The Climate Summit for Local Leaders). Města hledají cestu, jak snížit znečištění a adaptovat se na změny klimatu. Kličem jsou investice do úsporných budov nebo čisté dopravy, spolu s rozšiřováním zeleně v sídlech a zadržováním vody v krajině. Také česká města se budou muset přizpůsobit.

Tři čtvrtiny Evropanů žijí ve městech a bude jich přibývat. V ČR žije ve městech přibližně 70 % obyvatel. V polovině století bude ve městech bydlet 6,4 miliardy obyvatel, tedy asi 66 % světové populace. Většina velkoměst se nachází na pobřeží, kde je ohrožují záplavy a stoupající hladina moří. Hlavní pohromy, s nimiž se v minulých dvaceti letech musela města vypořádat, byly povodně, vlny veder, prudké bouřky a další problémy s vodou. Do dalšího rozvoje měst budou v příštích 15 letech developeři investovat až 30 bilionů USD a zastavěné území se má zvětšit o 60 %. Klíčové je již dnes stavět města odolná a adaptovaná na změnu klimatu.

Starostka Paříže Anne Hidalgová k tomu dodává: “Tisíc starostů měst, kteří zastupují 650 miliónů obyvatel, chce svými nápady a zkušenostmi přispět k dosažení cíle 2°C.To se nám podaří, když budeme podporovat výstavbu energeticky šetrných budov, výzkum obnovitelných zdrojů, regulaci dopravy a zlepšování způsobů výroby a dodávky potravin. Zástupcům států chci vzkázat: města, která reprezentujeme, nepotřebují řešení, tato města na realizacích řešení už pracují.”

“V Paříži je to poprvé v historii, kdy se města nahlas vysloví na klimatické konferencí, a zároveň to je poprvé, co se starostové potkávají v hojném počtu, aby společně vyzvali k odvážné postupu. Klimatický summit starostů je největším setkání starostů ke změně klimatu v historii,” komentuje Michael R. Bloomberg, zvláštní vyslanec OSN pro města a změnu klimatu, zakladatel Bloomberg LP a bývalý starosta města New York.

Také česká města se budou muset na změnu klimatu připravit. Průměrná teplota v ČR do roku 2040 pravděpodobně stoupne minimálně o 1 °C, do roku 2060 až o 2,5 °C. Přibude počet dní, kdy teplota překročí 30 °C, a naše území častěji zasáhnou vlny veder a sucha. Zesílí vliv tzv. tepelných ostrovů, tedy situace, kdy je ve městě až o několik stupňů tepleji než v okolní krajině. Experti aliance Šance pro budovy ve své studii upozorňují, že kvalitní obálka budovy, stínící prvky nebo využívání dešťové vody se stanou nezbytností.

Podpisem Paktu starostů a primátorů se zástupci měst zavazují, že začnou změnu klimatu vnímat jako klíčovou výzvu a učiní konkrétní kroky k tomu, aby přizpůsobili obec změně klimatu a zároveň snížili emise skleníkových plynů. Z českých měst se k Paktu starostů a primátorů přidala města Ostrava, Chrudim, Jeseník, Hlinsko, Mezilesí a obec Lkáň.

František Marčík z analytického centra Glopolis k tomu říká: “Města jsou nejen zdrojem ekonomické prosperity, ale také inovací a změn. Dobrá správa a využití participativních metod v plánování rozvoje patří mezi předpoklady vyšší odolnosti vůči nepříznivým dopadům změny klimatu. Města také končí s podporou fosilní energetiky a investice směřují do čistých zdrojů - 20 francouzských měst v Paříži oznámilo, že hodlá přesunout veškeré investice a finance do odvětví, které nebude podporovat fosilní průmysl.”


“Adaptace na změnu klimatu stojí nemalé peníze Česko už teď. Za posledních sedm let vláda investovala do protipovodňových opatření téměř 12 miliard korun. Další miliardy na adaptace směřují z evropských fondů, například až 8 miliard na hospodaření s dešťovou vodou a zachycování vody v krajině. Finance ale musí být využity chytře, aby skutečně ochránily zdraví a životy obyvatel, stejně jako majetek obcí,“ říká Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku.

Kontakty:

František Marčík, Glopolis, e-mail: marcik@glopolis.org , tel: +420773687862
Hugo Charvát, Centrum pro dopravu a energetiku, e-mail: hugo.charvat@ecn.cz, tel. 724 120 695

Další informace:

Stránky konference starostů v Paříži:
http://climatesummitlocalleaders.paris/

Prohlášení starostky Paříže:
http://climatesummitlocalleaders.paris/content/uploads/sites/16/2015/12/Anne-Hidalgo-and-Michael-Bloomberg.pdf

Iniciativa 100 Resilient Cities
https://www.rockefellerfoundation.org/our-work/initiatives/100-resilient-cities/


Studie vývoje klimatu v ČR do roku 2060:
http://glopolis.org/cs/clanky/tz-zmeny-klimatu-v-cr-vlny-veder-sucho-vyrazne-mene-snehu-na-horach/

Možnosti adaptace budov na klimatické změny:
http://www.sanceprobudovy.cz/pro-media/tiskove-zpravy/usporne-budovy-budou-nutnosti.-i-kvuli-zmenam-klimatu


Pakt starostů a primátorů:
http://www.paktstarostuaprimatoru.eu

Zdroj: http://www.zmenaklimatu.cz/cz/parizska-konference/1455-paty-den-v-parizi-klimaticky-summit-starostu-hleda-recept-na-adaptacni-opatreni-ve-mestech

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články