Korupce s. r. o.: MŽP SR prodloužilo Alpine Oil And Gas platnost průzkumného území

„Nemáte o průzkumný vrt zájem? Nás to prostě nezajímá.“ Takhle nějak Ministerstvo životního prostředí SR zřejmě Slovákům vysvětluje, že jakýkoliv odpor proti těžbě surovin není vítán. Zrovna v době, kdy se americká těžařská společnost rozhodla projít k místu plánované vrtné soupravy v obci Smilno na severovýchodě Slovenska nově založenou společností s ručeným omezeným, Ministerstvo životního prostředí jim prodloužilo platnost průzkumného území o pět let. A to i přes fakt, že se hromadí důkazy o obrovské korupci a střetu zájmů.

Ani další s. r. o. americké těžařské společnosti vůbec nepomohla. Těžaři sice přijeli na místo vrtu se stavební technikou i vrtem, ale po blokádě a střetech s aktivisty se jednatel společnosti Stanislav Benada s aktivisty domluvil, že se společnost stáhne a vrátí v „brzké době,“ až vyřeší problémy s pozemky. Nekonečný příběh bude tedy mít další pokračování.

Uplacený č. 1.: Milan Jančošek

Rozhodnutí bylo vydáno v době, kdy Alpine Oil And Gas (AOG) obešla rozhodnutí soudu, který ji zakázal využívat přístupovou cestu k vrtu, pomocí s. r. o. Cesty Smilno. Cesty Smilno založila americká těžařská společnost za účelem získání okolních pozemků. Za společnost jedná jednatel AOG Stanislav Benada a kromě AOG je dalším společníkem Milan Jančošek, člen Biodružstva Smilno, které hospodaří s pozemky okolo místa plánovaného vrtu a AOG potichu pronajímalo pozemky. Jančošek podal trestní oznámení na aktivistku Mariannu Varjanovou za to, že mu bránila projít přes cestu.

Uplacený č. 2.: Starosta Vladimír Baran

Stejně jako Jančošek se snadno nechal koupit i starosta obce Vladimír Baran. Nejenže podal stejné trestní oznámení jako Jančošek, jen tak náhodou ocitl jako vedoucí zájezdu pro 40 lidí na Jižní Moravu, kde AOG ukazovala obyvatelům a zastupitelům Ruské Poruby, Krivé Olky a Smilna, že těžba ropy není zas tak špatná pro život.

Krom toho, že na tomto zájezdu jednatel AOG Stanislav Benada nechtěl aktivisty, ale jen vybrané zastupitele a obyvatele obcí, byl tento výlet využit k PR aktivitám těžařů. Proto bylo mezi prvními zastávkami Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně, které vede jednatel AOG Stanislav Benada. Tady si američtí těžaři nechali zpracovat jednostránkový PR článek do Prešovských novin, ve kterém se ukazují v dobrém světle, a z výletu speciálně pro novináře i dokumentární film.

Uplacený č. 3.: Viera Maťová

Rozhodnutí o průzkumech razítkuje Odbor státní geologické správy Ministerstva životního prostředí SR. Jeho ředitelka Viera Maťová i přes veškeré stížnosti trvá na tom, že nedošlo k porušení zákonných povinností žadatele a „vše je v naprostém pořádku.“ To by ji ovšem s Alpine Oil and Gas nemohlo spojovat Muzeum naftového dobývání a geologie. Maťová jako zástupce Ministerstva životního prostředí SR minimálně sedmkrát navštívila setkání těžařů českého zájmového spolku Těžební unie, z toho jednou, a to při setkání v roce 2010 v Lednici, účastníci Benadovi děkovali za „poučný a především poutavý výklad.“ Maťová a její podřízená, Erika Beňáková, se dokonce zúčastnily soutěže jízdy na vozítku segway.

FOTO: Důkaz, že se Maťová setkala se Stanislavem Benadou.

Jako zástupce MŽP SR několikrát v Těžební unii přednášela také její podřízená Monika Lipovská, která navštívila Muzeum také. Lipovská pracuje jako externí učitel Přírodovědecké fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Shodou okolností, 12. března 2013 na této fakultě přednášel Stanislav Benada ve jménu Muzea naftového dobývání a geologie. Přednášku s názvem „Víno a geologie: Je mineralita vína vázána na podloží jen romantické přání?“ organizovaly Slovenská geologická spoločnosť a Slovenská mineralogická spoločnosť.

Uplacený č. 4.: Peter Žiga

Bývalý slovenský ministr životního prostředí a současný ministr hospodářství Peter Žiga je považován za nejvlivnějšího Košičana ve straně Smer Roberta Fica. Jeho zapojení sahá až k přímo nevýhodné smlouvě o pronájmu pozemků státní firmy Lesy SR. Žiga sedí také v dozorčí radě Technické univerzity v Košicích, která vzdělává budoucí těžaře. Právě na této univerzitě pořádala AOG 23. října 2015 workshop pro studenty.

Žigovo zapojení v celé kauze se nevztahuje jen přímo na AOG, ale na budoucí politiku Slovenské republiky, které se Žiga jako ministr hospodářství zavázal. Slovensko se chce ubírat směrem energetické soběstačnosti a z tohoto důvodu má největší zájem o zahraniční investice do těžby. Kromě energetické soběstačnosti si nová vláda napsala do programu také vybudování plynovodu Eastring, který má vést až z plynárenského centra v Bulharsku až na Ukrajinu, aby zemi zbídačené válkou a korupcí pomohl snížit závislost na ruském plynu.

Pikantní na celé věci je, že lobbování za celý plynovod zahájil bývalý český premiér Mirek Topolánek. Ten po vydání svých pamětí sice zaujal svým tvrzením o manipulaci českých soudů americkou Ústřední zpravodajskou agenturou (CIA) a o záměrném ruském poškozování Ukrajiny, nicméně se nepochlubil jeho vytrvalým lobbingem pro společnost Eustream v Evropské komisi a také na Slovensku. 9. června podepsali slovenský ministr hospodářství Peter Žiga a bulharská ministryně energetiky Temenuzhka Petkova memorandum porozumění o jeho výstavbě. U podpisu byl přítomen i právě Topolánek.

Možná proto není Žigova současná pozice náhodou. Když byl ministrem životního prostředí, jeho rezort prodlužoval AOG licence pro průzkum. Teď jako ministr hospodářství bude rozhodovat o případné těžbě ropy a plynu na severovýchodě Slovenska.

Šmejdi nebo ropáci?

Kromě PR článku v Prešovských novinách si AOG nechala také zpracovat půlhodinový dokument s názvem „Moravské Toskánsko,“ který popisoval celou exkurzi na Jižní Moravě. Tentokrát ale pro zaregistrované novináře, delegace z východního Slovenska zde zachycena není. V tomto dokumentu jednatel AOG Stanislav Benada a jeho kolega Igor Melus novinářům vysvětlovali, že průzkum a ani případná těžba neohrožuje životní prostředí, a jak je důležitý zisk a rozvoj regionu.

V dokumentu Benada potvrdil, že její součástí byl starosta Smilna Vladimír Baran, neuvedl však, že ropná společnost proplatila tamnímu Obecnímu úřadu faktury za autobus. Melus také potvrdil, že v autobuse seděli starosta Zborova a celé obecní zastupitelstvo, a že nabízeli zastupitelce z Krivé Olky proplacení ubytování. Přesvědčivý charakter Stanislava Benady doplňovaly také informační letáčky se žurnálem AOG, který je rozesílán do schránek obyvatel postižených obcí, a také plno občerstvení.

Melus i Benada oba dříve pracovali pro MND. Zatímco Benada pro MND pracoval deset let a postupem času se vypracoval obyčejného těžaře až na post generálního ředitele společnosti, absolvent Technické univerzity v Košicích Igor Melus pracoval pro MND sedm let jako inženýr produkce.  Není tedy ani divu, že oba dva vodili novináře po místech, kde těží MND - tato společnost sice těží převážně na Jižní Moravě, ale zdá se, že Benada a Melus v ní mají stále kontakty, v dokumentu na otázky, zda byla na Moravě i aktivistka ze Smilna Marianna Varjanová, Benada po zmínění její neohlášené návštěvy Muzea říká: „Vím, že mě informoval někdo, že navštívila zdejší vrtný podnik, ohlásila se jako novinářka a jednala s nimi, ale o tomhle, co tam bylo, nevím.“ „Zdejším vrtným podnikem“ bylo sídlo MND Drilling & Services v Lužicích.

Dokument zveřejnil na YouTube deník OnLine Bardějov. Je s podivem, že v popisu videa stojí, že Alpine Oil And Gas působí v České republice:

Krátky dokumentárny film - Moravské Toskánsko vznikol počas exkurzie, ktorú organizovala spoločnosť Alpine Oil and Gas dňa 31. 5. 2016. Exkurzia zobrazuje loklaity v Českej republike, kde táto spoločnosť realizuje svoje aktivity v ťažbe ropy a zemného plynu. Cieľom týchto exkurzií bolo ukázať, aký vplyv má táto ťažba na životné prostredie v konkrétnych lokalitách na území Moravy a ako sú zariadenia na ťažbu zasadené do krajiny. Organizované exkurzie umožnili voleným predstaviteľom a ďalším obyvateľom osobne oboznámiť sa s tým, aký dopad má ťažba ropy a zemného plynu na lokálne komunity a ako miestni obyvatelia vnímajú samotné ťažobné aktivity a v čom spočíva zámer ťažiarov u nás. Film zachytáva tieto konkrétne lokality: Gbely (SR), Hodonín, Lužice, Mutěnice, Brěclav, Poštorná (ČR)

Společnost Alpine Oil And Gas, ani její mateřská společnost Discovery Polska, NEJSOU podle Obchodního rejstříku registrovány na území České republiky. Tím pádem nemohou provádět aktivity v těžbě ropy a zemního plynu – musely by totiž získat potřebná povolení Ministerstva životního prostředí. Nicméně je zřejmé, že jako subdodavatel pro AOG pracuje Benadova česká společnost Taxes Oil, s. r. o. se sídlem v Muzeu naftového dobývání a geologie.

Podle oficiálních stránek AOG pro firmu pracuje Benadova dcera Pavla, zaměstnankyně Muzea naftového dobývání a geologie a Taxes Oil, s. r. o., a údajně se průzkumem ropy a plynu na Slovensku chlubil návštěvníkům muzea také její kolega, Ladislav Blažek, který v dokumentu hovoří o nerozpustnosti ropy ve vodě. Budova Muzea naftového dobývání a geologie patří Taxes Oil, s. r. o.

Kolizi mezi Alpine Oil And Gas a Benadovou firmou Taxes Oil značí také Benadova emailová konverzace s ředitelkou Odboru státní geologické správy MŽP SR Vierou Maťovou. Ze zveřejněné konverzace, ve které Benada žádal Maťovou o pomoc proti odporu obyvatel, vyplývá, že Benadův první email pocházel z jeho osobní emailové schránky na Gmailu a odpověď Maťové přišla o týden později na email Taxes Oil, což vzhledem na datum odeslání naznačuje, že celá konverzace nebyla zveřejněna. Maťová poslala v kopii email kolegyni Erice Beňákové, která s ní byla v Muzeu naftového dobývání a geologie v roce 2010.

Prosba z osobního emailu

Maťová odpovídá na email Taxes Oil

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články