Janner mohl být za sexuální útoky odsouzen třikrát

Spor o to, zda je Lord Janner schopen postavit se u soudu obviněním ze sexuálních útoků na děti, končí. Člen Sněmovny Lordů se dubnového státní nezúčastní, protože v půlce prosince 2015 zemřel. Před smrtí čelil 22 obviněním z období 1960 – 1980. Nezávislé vyšetřování teď zjistilo, že šance pro jeho souzení byly hned tři. 

Nezávislé vyšetřování nařízené státním prokurátorem zjistilo, že policie a žalobci prováhali tři příležitosti pro Jannerovo odosuzení, a to v letech 1991, 2002 a 2007.  Vyšetřovací zpráva dále uvádí, že rozhodnutí v roce 1991 bylo „špatné,“ protože bylo dostatek důkazů pro „realistické usvědčení“ ze sexuální prohřešků.

V roce 2002 obžaloba nebyla podána, protože obvinění policie nedodala Královskému úřadu žalobce. V roce 2007 měl být Janner zatčen a jeho dům prohledán, protože policie měla „dostatečné důkazy“ na proces kvůli pokusu o sexuální zneužití a další vážný sexuální přečin.

Sedmaosmdesátiletý Janner se odvolával na to, že trpí demenci a nemůže být souzen. CPS napřed Jannera označila za neschopného se procesu zúčastnit, po tlaku veřejnosti ale ustoupila a letos v dubnu se měl konat tzv. proces faktů, který měl určit, zda je Janner schopen se procesu zúčastnit. To už se ale nestane, 19. prosince 2015 totiž zemřel.

Zajímavé také je, že podobná věc se stala dalšímu vyšetřovanému pedofilovi, bývalému britskému ministrovi vnitra Leonu Brittanovi.

Zdroje: BBC, Independent
Foto: AP

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články