Problém ředitele liberecké nemocnice? Korupce ne, spíš válka s justicí

Ředitel liberecké nemocnice Luděk Nečesaný byl ve čtvrtek obviněn z korupce a jeho manželka Šárka z praní špinavých peněz. Tato obvinění přicházejí shodou okolností rok poté, co Nečesaný vyhlásil české justici válku kvůli nespravedlivému odsouzení jeho syna Lukáše na 16 za pokus o vraždu kadeřnice v Hořicích na základě dosti pochybných důkazů. Jediným „důkazem“ v tomto případu je fakt, že Lukáš Nečesaný byl posledním zákazníkem kadeřnictví, který to sám policii nahlásil, a na základě dosti pochybné výpovědi těžce zraněné ženy, které Nečesaného napřed usvědčila, ale následně výpověď stáhla, protože si nebyla jista. Všechny důkazy jsou zveřejněny na stránkách věnované celé věci.

Lukáš Nečesaný byl nedávno propuštěn z vězení na základě rozsudku Nejvyššího soudu, který shledal, že sesbírané důkazy jej jako pachatele vylučují. Tímto problém nekončí, protože případ byl navrácen vrchnímu soudou k projednání. 

V tom je možná ten základní problém. Policie totiž kvůli vyšetřování korupce odstavila jeho otci Luďkovi bankovní účty. Z těchto účtů Nečesaný platil právníky pro svého syna. Nečesaný tvrdí, že mu účty zastavili schválně, aby svého syna nemohl očistit.

Policie tvrdí, že firma manželky Luďka Nečesaného Sarmed během dvou let utržila 2 miliony korun zrovna v době, kdy Nečesaný údajně ukradl z nemocničních zakázek za poradenství 24 milionů korun. Přes Sarmed dle policie proudili nečesanému úplatky. Samotný Nečesaný ale tvrdí, že liberecká nemocnice neměla s firmou Samred nic společného.

Aby toho nebylo málo, policie dala úplatky do souvislosti se zakázkami z letech 2009 až 2011 na dodávky zdravotnického zboží od společností B. Braun Medical, Medtronic Czechia, MedicCor a NT Medica. Firmy, ani jejich manažeři, ale podle dostupných informací stíhaní nejsou. To je divné vzhledem k tomu, že korupce má dvě strany - úplatkáře a příjemce úplatku. Na to také poukazovala nemocnice ve svém prohlášení. "Podplácení se účastní vždy dvě strany – poskytovatel úplatku a příjemce, není proto zcela zřejmé, jak je možné, že policejní orgán zahajuje trestní stíhání pouze s jedním domnělým (pachatelem),“ uvedla. Všechny zakázky navíc prošly řádným výběrovým řízením.

Liberecká nemocnice ve svém prohlášení všechny důkazy zpochybňuje. „Jedná-li se o dodávky zdravotnického zboží na základě smluv uzavřených na základě řádně realizované veřejné zakázky, nemohl MUDr. Nečesaný jakožto předseda představenstva a generální ředitel z povahy a logiky na věci výběr dodavatele, který dodává zdravotnické zboží do KNL, mít vliv, neboť každá veřejná zakázka probíhá podle zákona o veřejných zakázkách a vnitřních předpisů KNL, kdy o výběru dodavatele jakožto nejvhodnějšího uchazeče rozhoduje pořadí nabídek jednotlivých uchazečů sestavené podle objektivně daných kritérií stanovených v zadávací dokumentaci bez možnosti vlivu předsedy představenstva a generálního ředitele. Proces zadávání veřejné zakázky je de facto založen na participaci desítek osob, avšak nikoli předsedy představenstva a generálního ředitele,“ uvedla k obvinění týkající se dodávek zdravotnického materiálu.

Materiál dle prohlášení objednávají v rámci interního systému zdravotnící a příslušné firmy jsou stálymi dodavateli. 

Nemocnice dále tvrdí, že není zřejmé, v čem protiprávní jednání Nečesaného spočívá:

Z usnesení o zahájení trestního stíhání není zřejmé, v čem spočívá protiprávní jednání MUDr. Nečesaného, co měl konkrétně MUDr. Nečesaný učinit v rozporu s právem, za co měl MUDr. Nečesaný přijmout úplatek, tedy za jaké konkrétní rozhodnutí, neboť mezi přijetím úplatku a konkrétním rozhodnutím musí být souvislost a ani v čem úplatek konkrétně spočívá.

Nadto je třeba upozornit, že policejní orgán započal shromažďovat důkazní prostředky na podporu svých procesních úkonů ve stejný den, kdy vydal usnesení o zahájení trestního stíhání, neboli usnesení o zahájení trestního stíhání se neopírá o žádný relevantní důkaz, naopak tyto jsou shromažďovány až po zahájení trestního stíhání.

Prohlášení zde

Po vnešení obvinění Nečesaný složil svou funkci. Byl ale podržen dozorčím orgánem nemocnice odůvodněním, že nemocnici ekonomicky pozvedl a orgán věří v presumpci neviny.

Nečesaný také tvrdil, že mu policie odstavila účty, aby nemohl soudně očistit své syna z obvinění z pokusu o vraždu. Krátce poté, co byl Lukáš Nečesaný osdouzen na 16 let vězení, vyšel na veřejnost a vyhlásil justici válku. Dle různých zpráv médií utratil za právníky 3 miliony korun.

Zdroje: Liberecká nemocniceAktuálně.czLukasnecesany.cz
Foto:
Screen z videa

 Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…