Obchodní dohoda mezi MERCOSUR a EU: Argentina a Brazílie jsou o ni přesvědčeny

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová a její argentinský protějšek Mauricio Macri jsou přesvědčeni, že EU je zavázána uzavřít obchodní dohodu s jihoamerickým obchodním blokem MERCOSUR. 

MERCOSUR dokončil svůj návrh v roce 2014 a Argentina a Brazílie očekávají, že EU své návrhy předá co nejdříve. V prohlášení kanceláře brazilské prezidentky bylo uvedeno, že jakmile bude dokončena výměna návrhů, může začít „nová a definitivní fáze.“ Vyjednávání jsou pro obě země prioritou. Do MERCOSUR patří také Uruguay, Paraguay a Venezuela. Venezuela se ale jakýchkoliv vyjednávání s EU zatím nezúčastnila.

Rouseffová na tiskovce s Macrim řekla, že MERCOSUR a EU „předloží své návrhy ve stejnou dobu“ a co nejdřív. Prozatím není jasné, kdy to bude, MERCOSUR uváděla, že návrhy předloží do konce tohoto roku. Obě země přiznávají, že nejcitlivější částí vyjednávání je zemědělská integrace.

29. listopadu španělský ministr obchodu Jaime Garcia-Legaz na setkání ministrů EU v Bruselu řekl, že dohodu podporuje většina, ale Francie v ní vidí nedostatek ambicí ze strany MERCOSUR.

Zdroj: Euractiv
Foto: TodoNoticias/Twitter

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

80 procent Ukrajinců žije v chudobě

Image


Dva roky po tzv. Euromajdanu se podle standardů OSN ocitlo 80 procent Ukrajinců v chudobě se denním rozpočtem v hodnotě pěti dolarů. Statistiky představil ekonom Alexej Plotnikov na tiskové konferenci v Kyjevě.
„Minimální měsíční mzda byla v květnu 60 dolarů a minimáln…