Bývalý šéf Amerických zvláštních sil přiznal: ISIS vytvořila Bushova invaze do Iráku, byli jsme příliš blbí

Bývalý velitel Amerických zvláštních sil v Afghánistánu a Iráku Michael Flynn v rozhovoru pro německý magazín Spiegel přiznal, že strategické chyby administrativy George Bushe vedly k vzestupu Islámského státu. Teroristické útoky zavedly Američany do katastrofických vojenských politik, které nedokázaly zničit příčiny terorismu, a pomohly vytvořit nové teroristy.

„Jako první jsme šli do Afghánistánu, kde Al-Kájda sídlila, pak do Iráku. Místo toho, abychom se ptali, proč fenoném teroru nastal, hledali jsme místa. Tohle je lekcí, kterou se musíme naučit, abychom stejné chyby neopakovali,“ řekl. 

Flynn dále přiznal, že válka v Iráku byla obrovskou chybou. „I když byl Sadám Husajn brutální, bylo chybou ho zlikvidovat. To samé platí pro Muammara Kaddáfího v Libyi, která je teď zhrouceným státem. Historickou lekcí je, že jít do Iráku bylo strategickým selháním. Historie nebude a neměla by být k tomuto rozhodnutí přívětivá.“

Američané měli v únoru 2004 ve své vazbě současného lídra Islámského státu Abu Bakra Bagdadiho. Byl uvězněn ve vojenském táboře, ale americký vojenský výbor jej označil za neškodného a Bagdadiho propustil. „Byli jsme až příliš blbí. Nepochopili jsme, koho jsme tehdy měli,“ odpověděl.

Zdroj: Der Spiegel
Foto: AP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články