Ze sexuálního násilí na dětech jsou obviněni mírotvůrci z 21 zemí

OSN v pátek (4. března) zveřejnila zprávu o sexuálním zneužívání dětí jejímu mírotvůrci. V roce 2015 bylo zaznamenáno 69 obvinění týkající se vojáků z 21 zemí.

Generální tajemním OSN také v každoroční zprávě poprvé zveřejnil národnosti obviněných vojáků. Na vrcholu seznamu se objevila Demokratická republika Kongo, po ní Maroko a Jižní Afrika. Z afrických zemí jsou na seznamu dále Kamerun, Kongo, Tanzanie, Benin, Burkina Faso, Burundi, Gabon, Ghana, Madagaskar, Niger, Nigérie, Rwanda, Senega a Togo. Obvinění čelí také vojáci z Kanady, Německa, Moldavska a Slovenska.

Nejvíce případů se týká dvou misí – MINUSCA ve Středoafrické republice a MONUSCO v Demokratické republice Kongo. Další případy jsou mj. v misích na Pobřeží Slonoviny a v Mali.

69 obvinění představuje oproti předešlým letům vzestup. V roce 2014 bylo zaznamenáno 52 obvinění, o rok dříve 66 případů. Podle zprávy bylo sexuálně zneužito 22 dětí, číslo ale může být větší, oběti se totiž ne vždy přihlásí.

Nezávislý panel loni v prosinci přišel k závěru, že OSN těžce nezvládla případy znásilnění dětí ve Středoafrické republice i přes nulovou toleranci sexuálního násilí. Žádný z obviněných nebyl doposud obžalován.

Zdroj: AFP/Yahoo
Foto: AFP Photo/Issouf Sanogo

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články