Izraelský ministr obrany: Radši bych si vybral Islámský stát než Írán

Izraelský ministr obrany Moshe Ya'alon během svého výstupu na každoroční konferenci Institutu národních bezpečnostních studií (INSS) hovořil o největších hrozbách pro Izrael.

„Našim hlavním nepřítelem je Írán, poté, co jsem slyšel jiné lidi tady říkat další věci,“ řekl nejspíše v odkazu na komentáře šéfa štábu Izraelské armády Gadiho Eizenkota, který o den dříve na stejném foru vystoupil. Eizenkot uvedl, že nejvážnější hrozbou zemi je libanonské hnutí Hizballáh.

„Jsou hlasy, které říkají opak, že je dnes hrozbou Islásmký stát. Kdybych si ale měl vybrat mezi Íránem a Islámským státem - vybral bych si Islámský stát. Nemá totiž takové možnosti, jaké má Írán,“ řekl Ya'alon.

„Je to rebelující režim žádající regionální hegemonii. V Libanonu má Írán Hizballáh jako messengera s možností veta v parlamentu, může rozhodnout, zda jít do války bez toho, aniž by to probral s libanonskou vládou. Šéf štábu to zde popsal velice dobře. Íránská teroristická infrastruktura dnes existuje na pěti kontinetech: v Asii, Africe, Evropě, Jižní a Sevení Africe. Dohoda o jaderném programu vrátila íránské technologické hodiny o jeden rok ze tří měsíců, Írán se cítí finančně zabezpečenější - k jaderné zbrani se může dostat ještě dřív,“ tvrdil.

Ya’alon také hovořil o vztazích Izraele s USA v kontextu íránské dohody, řekl, že zájmy jsou ve vztazích tou nejdůležitější věcí, „víc než ceremonie nebo mírové konference.“

Zdroj: Israel National News
Foto: Screenshot z videa

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články