Mosul padl do rukou ISIL, irácká vláda vyhlásila nouzový stav

‘Saudi and Turkish intelligence behind Mosul unrest’ Irácký premiér Nouri al-Maliki vyhlásil po celé zemi stav nouze, když město Mosul padlo do rukou radikálních militantů.

Střelci z tzv. Islámského státu Iráku a Levantu (ISIL) ovládli druhé největší město země, když vojáci zahodili své uniformy a opustili své posty.

Maliki požádal parlament, aby vyhlásil stav nouze po celé zemi a vyzval všechny sousední země, aby pečlivě sledovaly své hranice s Irákem.

Militanti spustili velké operace v provinciích Nineveh, Anbar, Diyala, Salaheddin a Bagdád ve čtvrtek, zavraždili spoustu lidí a zdůraznili svůj dlouhodobý vliv a slabost iráckých bezpečnostních složek.

Na začátku ledna vláda ztratila kontrolu na Fallúdžou.

Podle čísle OSN a vlády za minulý měsíc zemřelo víc jak 900 lidí.

Podle čísel AFP bylo jen za tento rok zabito 4600 lidí.

http://en.alalam.ir/news/1601514

Za nepokoji stojí rozvědky Saúdské Arábie a Turecka

Irácký poslanec tvrdí, že za krvavým chaosem v Iráku mohou Saúdská Arábie, turecká rozvědka a bývalý vicepremiér země Tariq al-Hashemi. Adnan Siraj deníku Al-Alam sdělil, že nouzový stav byl vzhledem ke špatným bezpečnostním podmínkám nevyhnutelný.

Irácký poslanec chválil pokusy vlády o boj s terorismem a řekl, že je potřeba výsledků, protože Iráčané a mezinárodní komunita vládě věří.

Dále kritizoval předsedu Iráckého Parlamentu Osamu al-Nujaifiho za zlehčování role národní armády a jejích obětí boje proti teroru.

Siraj obvinil zpravodajské služby Saúdské Arábie a Turecka ze spolupráce s Al-Hashimim v podněcování krize.

http://en.alalam.ir/news/1601566#sthash.6k1WyTtb.dpuf Dále čtěte:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!