Ministerstvo životního prostředí SR odmítá odpovídat ve věci udělení licencí pro Alpine Oil and Gas

Poté, co slovenská obec Smilno zveřejnila ze zákona všechny komunikace se společností Alpine Oil and Gas, kontaktovali jsme ředitelku odboru státní geologické správy Ministerstva životního prostředí SR Vieru Maťovou, která rozhodla o licencích pro průzkum plynu na severovýchodě Slovenska.

Ze zveřejněných emailů víme, že 8. července 2015 napsal manažer společnosti Alpine Oil and Gas pro Slovensko Stanislav Benada generální ředitelce Sekce geologie a přírodních zdrojů Ministerstva životního prostředí SR Vlastě Janové a ředitelce Odboru státní geologické správy Ministerstva Vieře Maťové stížnost na odpor obyvatel z průzkumných území. Benada v této stížnost zdůrazňuje, že průzkum stál společnost 17 milionů eur a pokud nebudou moci průzkum realizovat, „tak ne vlastní vinou.“ Benada zmiňuje „lživé argumentace“ a „útok na udělování licencí.“ Tento email Stanislav Benada poslal z emailové schránky na Gmailu. Originál naleznete zde a zde.

 

Následná odpověď Viery Maťové na tento email zveřejněna nebyla. Místo toho se mezi dokumenty objevil email z 16. července 2015, 8 dní po Benadově prosbě, kde Maťová mluví o splnění podmínek provedení průzkumu. Email byl odeslán dalším lidem na Ministerstvu životního prostředí a nebyl odeslán zpět na Benadovu emailovou schránku na Gmailu, ale na email společnosti TAXES Oil, s. r. o., Benadovy hodonínské firmy, která nemá na průzkum v SR licence. Nicméně email má stejný předmět. Ohledně této konverzace jsme paní Maťovou prostřednictvím emailu kontaktovali o vyjádření. Žádné jsme ale nedostali. Na email nikdo neodpověděl. Originál naleznete zde.

 

Ze Smilna teď přichází informace, že paní Maťová na emaily neodpovídá a neposkytuje „telefonické konzultace.“ Tamní aktivistka Marianna Varjanová Maťovou kontaktovala také, protože společnost nemá vyřešené povolení na vstup na soukromé pozemky, jak Maťová zmiňovala v emailu. Varjanová Maťové napsala:

Pekny den pani Matova,

dostala sa mi do ruk korespondencia medzi Vami a panom Benadom, preposlana na OU Smilno, kde som poziadala o spristupnenie dokumentov v suvislosti s realizaciou prieskumnych prac spolocnostou Alpin Gas and Oil v Smilne.

Pisete v nej, ze ak ma pan Benada "vyriesene strety zaujmov a ma povolenie na vstup na sukromne pozemky od vlastnikov pozemkov, na ktorych bude geologicke (vrtne) prace realizovat, so z legislativneho hladiska splnene vsetky podmienky na pokracovanie geologickeho prieskumu...."

Chcem Vas informovat, ze tato spolocnost povolenia na vstup na sukromne pozemky doriesene nema, napriek tomu v pracach intenzivne pokracuje, napriek priestupkovym konaniam i trestnemu oznameniu podanym na policii a napriek neustalemu upozornovaniu na tento problem z mojej strany.

Mozete mi prosim v tejto veci poskytnut pomoc a usmernenie? Rada odpoviem na vsetky vase doplnujuce otazky a poskytnem dokumenty a informacie, ktore mam k dispozicii.

Toto oznamenie Vam zaroven adresujem aj pisomne.

 

Na tento email opět nikdo neodpověděl, Varjanová tedy Maťovou kontaktovala telefonicky. Maťová ji podle jejích slov odpověděla:

"To je váš problém. Vás a pána Benadu. Na maily neodpovedám a telefonické konzultácie neposkytujem." 


 

Asi najlogickejšia otázka, ktorá napadne laikovi je: Čo na toto všetko hovorí Ministerstvo životného prostredia? Mám tak...

Zveřejnil(a) Ropa v Smilne dne 15. leden 2016

 

Jde tedy vidět, že názor obyvatel nikoho nezajímá. Slovenský geologický zákon uvádí, že o rozsahu a délce prací se majitel pozemku, na kterém se provádí průzkum, musí domluvit s pověřenými osobami konatele geologických prací a o zahájení prací musí majitel vědět 15 dní předem. Pokud se obě strany nedohodnou, o věci rozhodne Ministerstvo životního prostředí. Majitelé pozemků s průzkumem nesouhlasí a zda má Stanislav Benada vyřešené střety zájmů na Slovenské republiky, to už se brzy dozvíme. Na území České republiky střety zájmů totiž vyřešené nemá.

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články