USA odmítly ropovod Keystone, v rámci NAFTA je čeká arbitráž

Na začátku listopadu 2015 americký prezident Barack Obama prohlásil, že odmítá vybudování ropovodu Keystone XL kvůli jeho dopadům na životní prostředí. Navrhovaný ropovod o velikosti 1200 mil byl z dehtových písků v kanadské Albertě přepravoval denně 800 tisíc barelů ropy až do rafinérií v Mexickém zálivu. Obama prohlásil, že ropovod odmítá kvůli závazkům vůči změně klimatu.

To se ale nelíbí kanadské společnosti TransCanada, která na vládu USA podala dvě žaloby. Jednu federální a druhou v rámci Severoamerické dohody o volném obchodu NAFTA. Po zemi bude společnost požadovat 15 miliard dolarů.

Žaloba kanadské společnosti v rámci NAFTA se týká provizí, které umožňují korporacím žalovat vlády kvůli zamítání projektů u nadnárodního arbitrážního panelu. Žaloba má společnosti navrátit utracené investice za posledních sedm let.

Druhá žaloba, tentokrát u federálního soudu v texaském Houstonu, uvádí, že odmítnutí povolení pro výstavbu ropovodu bylo protiústavní. Společnost nechce peníze, ale obnovit povolení a získat rozhodnutí, které každému americkému prezidentovi nařizuje výstavbu ropovodu zablokovat. 

Výstavba ropovodu Keystone XL se léta potýká s protesty enviromentálních aktivistů. Těžba tzv. dehtových písků je totiž jednou z nejnebezpečnějších a masivně poškozuje životní prostředí.

Tento případ je jasnou ukázkou toho, co se stane, když 12 členských zemí Transatlantického investičního partnerství ratifikuje obchodní úmluvu mezi USA a Pacifikem – TPP totiž obsahuje stejnou provizi.

Zdroje: CNNTelesur
Foto: AFP 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články