Není to naše věc, tvrdí Alpine Oil and Gas o ukrajinském mafiánovi

Po víc jak roce, co vyplavalo na povrch, že licence na průzkum ložisek ropy a plynu na severovýchodě Slovenska z 25 procent spoluvlastní společnost JKX Plc. s neprůhlednou majitelskou strukturou a schránkou na Kajmanech, představitelé americké společnosti Alpine Oil and Gas v novém rozhovoru pro Denník N přiznali, že vlastně nemají ponětí, s kým sdílí licence. Kromě JKX Plc. vlastní 25 procent licencí na průzkum také rumunská státní společnost Romgaz. Alpine Oil and Gas spadá pod texaský koncern Discovery Global (dříve Discovery Polska).

V rozhovoru pro Denník N představitelé společnosti Alpine Oil and Gas, finanční ředitel Alexander Fraser a hlavní geolog a známý český břidlicový lobbista Stanislav Benada, byli tázáni, zda jejich partneři mají propojení s daňovými ráji:

 „Našim partnerem je britská společnost JKX Oil, sídlí ve Spojeném království, je na londýnské burze a jejich jedinou povinností vůči nám je zaplatit 25 procent nákladů, když budeme vrtat. Akcie firmy jsou volně obchodovatelné, může si kdokoliv koupit a společnost tomu nebrání. Nad vlastnictvím té firmy nemáme žádnou kontrolu. Má ruská i ukrajinských akcionářů, netušíme však, jak jsou na tom s daněmi a ani to není naše starost…Neznáme poměry mezi akcionáři v JKX, nemáme na to vliv, a kdybychom to kritizovali, řekli by nám, ať se staráme o sebe…Není to naše věc. Kdyby JKX porušovala zákon, dozvěděli bychom se o tom,“ řekl Frasier.

Společnost JKX je akcionářsky propojená s Eclairs Group vlastněnou ukrajinským mafiánem Igorem Kolomojským a jeho další společností PrivatGroup, do ledna 2016 byla vlastněna také společností Glengary Overseas ruského oligarchy Alexandra Žukova.

Nějaké menší změny se také udály v Alpine Oil and Gas. Její majitel Discovery Polska se přejmenoval na Discovery Global, lobbista Stanislav Benada byl v srpnu 2016 vymazán z obchodního rejstříku jako její jednatel a dnes je příhodně veden jako hlavní geolog a odborník na těžbu. Jednatelem podvodné společnosti s ručeným omezeným Cesty Smilno určené pro nákup pozemků zůstal však nadále.

Zdroj: Denník N
Foto: Facebook/Ropa ve Smilně

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články