Je čas, aby arabské státy zveřejnily své vazby na Izrael: Netanyahu

Izraelský premiér Benjamin Netanyahu na Konferenci prezidentů hlavních amerických židovských organizací prohlásil, že některé arabské státy musejí veřejně přiznat své vazby na Izrael. Většina sunnitských států jsou podle jeho slov „spojenci,“ protože mají společného nepřítele.

„Velké arabské země mění svůj pohled na Izrael…Nevidí Izrael jako nepřítele, ale jako spojence, zvláště v boji proti militantnímu Islámu se dvěma zdroji proudu. Tohle je něco, co vytváří nové vazby, spousty z nich v tajnosti, některé i otevřené. Myslím, že můžeme a měli bychom se ptát na změnu,“ řekl a dále to nerozváděl.

Netanyahuova slova přišla ve stejný den, co izraelský ministr obrany Moshe Ya’alon prohlásil, že mezi Izraelem a dalšími arabskými státy existují otevřené kanály, jenže „citlivé“ informace mu brání k podání ruk s arabskými činiteli na veřejnosti. Později ale podal ruku saúdskému princovi Turki bin Fajsalovi al-Saúdovi (na fotografii).

Netanyahu dále více jak stovce lídrů třiapadesátičlenné organizace poděkoval za šíření zprávy Izraele a identifikoval dva navzájem odporující si trendy. Hovořil o nevraživosti vůči Izraeli na mezinárodních fórech (v OSN, ICC a EU) a pak o zlepšování vztahů s Čínou, Indií, Ruskem a Japonskem. V této souvislosti Netanyahu řekl, že se tyto státy obracejí na Izrael kvůli obavám z militantního Islámu a terorismu a aby profitovaly z izraelských zkušeností a informací v boji proti teroru a v oblastech kyberbezpečnosti, managementu vody a odsolování, zemědělství a biotechnologie. „Potřebujeme tyto země, které k nám přicházejí, aby změnily své hlasy v mezinárodních fórech,“ řekl.

Zdroj: Times of Israel
Foto: Ariel Harmoni/Israeli Defense Ministry

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články