Nezdar v těžbě polských břidlic snižuje naděje pro méně ruského plynu

Polské ambice pro dosažení energetické nezávislosti na Rusku jsou podkopávány těžaři, kteří se po špatných výsledcích vzdávají břidlicových vrtů.

Pawel Poprawa, geolog z Univerzity vědy a technologií AGH v Krakowě, řekl, že během pětiletého hledání nekonvenčního plynu nejvyšší úroveň vystoupla na 30% toho, co je potřeba pro komerční produkci. Podle Slawomira Brodzinskiho, viceministra pro životní prostředí, počet aktivních koncesí na těžbu spadl od ledna 2013 o 43% a těžaři nejspíš dosavadní koncese neprodlouží. 

3Legs Resources Plc, společnost, která jako první zahraniční těžař ve východoevropském státě koupila licenci, minulý měsíc prohlásila, že po slabých výsledcích v největší polské frakující operaci v severovýchodním Baltu odchází. „Špatně pochopená“ formace možná ukrývá více plynu než texaský Barnett Shale, kde podle Amerického Ministerstva energetiky komerční produkce od roku 2000 pomohla USA se stát největším producentem zemního plynu.

„Pokud chce Evropa opravdu něco dělat ohledně nezávislosti na plynu, musí vytvořit vlastní zdroje a břidlice jsou jedním z nich.“ řekla 7. října Maria van der Hoevenová, ředitelka Mezinárodní energetické agentury. „Břidlicový plyn tam je, není ale jednoduché jej vytěžit tak, jak v USA.“

Diverzifikace energie

Evropská unie se snaží diverzifikovat své energetické zásoby, když lokální produkce klesá a cenový konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou potřetí za osm let ohrožuje zimní dodávky plynu. Polsko, které 57% svého plynu dostává z Ruska, břidlicový plyn podporuje i přes zákazy v dalších státech EU.

3Legs předala minulý měsíc tři koncese v povodí Baltu partnerovi ConocoPhillips, sedm let poté, co se stala první zahraniční společností, která koupila v Polsku licence, jako důvod uvedla chabé výsledky vrtu Lublewo. Společnost sídlící v Hostonu ConocoPhillips 17. září prohlásila, že v těžbě bude pokračovat.

Exxon Mobil Corp. opustila Polsko v roce 2012, když ji zklamaly počáteční výsledky. Talisman Energy Inc. a Marathon Oil Corp. to vzdaly v březnu 2013, Eni SpA o devět měsíců dřív.

Americký Úřad pro informace o energetice v roce 2013 snížil svůj odhad rezerv o 21% na 148 trilionů kubických stop, 72% leží v povodí Baltu. To by naplnilo více jak 250 let současné poptávky.

Polský plyn

Podle každoročních statistik BP Plc Polsko loni loni vyprodukovalo 4,2 miliardy kubických metrů konvenčního plynu, 9,6 miliardy dovezlo z Ruska a 1,8 miliard ze zbytku Evropy.

Šéf národní plynárenské společnosti Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG) Mariusz Zawisza řekl, že Polsko za svůj plyn oproti dalším evropským státům platí „značné“ prémie. Společnost v září prohlásila, že bude žádat prudké zmenšení cen plynu než bylo před dvěma lety odsouhlaseno.

Podle 3Legs vrt Lublewo vyprodukoval od 8. srpna do 17. září méně než bylo předpokládáno, průměrně 396 tisíc kubických stop denně a 157 barelů lehké ropy. To je asi 30% toho, co je potřeba pro komenční produkci, říká Poprawa, který je také poradcem varšavsého think-tanku Energy Studies Institute.

„Když se podíváte na produkci břidlicového plynu v Evropě, není zde žádná jeho produkce.“ říká Van der Hoevenová. Polsko nemá „pěkně vrsty kamene jako v USA a plyn je ještě hlouběji.“ řekla. 

Červená páska

Organický obsah břidlic v Polsku, tloušťka ložišek, propustnost a pórovitost jsou na nízkém konci přijatelných úrovní zásoby v USA, řekl 7. října Poprawa, který hodnotí polské břidlice od roku 2007.

„Naše geologické podmínky jsou složitější a jsme také vázáni přísnými regulacemi Evropské unie, což znamená, že se americký úspěch v Evropě neozývá.“ řekl hlavní polský geolog 2. října. „Bez technologických úprav nebude v Evropě břidlicový úspěch.“

Podle Poprawy proces povolování zabere průměrně 8 měsíců, v Pensylvánii jen 45 dní. Lhůta zpomaluje proces potřebný k pochopení polských břidlic. Marcellus, největší americká břidlicová oblast,  se rozpíná přes Pensylvánii a Západní Virginii.

12 vrtů

„Největším problémem je administrativa, která postrádá zskušenosti, flexibilitu, nechápe průmysl a zavádí přísné procedury.“ řekl. „Každým rokem je v Pensylváni těženo 1600 vrtů, zatímco v Polsku práce zahraničních těžařů klesá.“

Pět z dvanácti vrtů, které byly v Polsku tento rok dokončeny, bylo využíváno zahraničními investory, zbytek státními operátory. 

Polské Ministerstvo financí předešlý měsíc publikovalo návrh zákona, který byl zjednodušil investice v těžbě, produkci a převozu ropy a plynu, zkrátil trvání procedur jako je např. získání povolení a posílil zahraniční investice.

„Po nedávných návrzích a dřívějších úpravách geologického zákona by investoři měli souhlasit, že má vláda dobré záměry.“ říká Brodzinsi. „Jak budou tyto kroky kompletní, investoři budou muset vyložit karty na stůl.“

Plány Chevronu

Chevron Corp. podporuje touhu vlády po vytvoření efektivních zákonů a regulací na podporu rozvoje břidlicového plynu, uvedla v emailu Sally Jonesová, londýnská mluvčí společnosti. Po dokončení čtyř polských vrtů od roku 2014 Chevron tento měsíc plánuje zahájení těžby na jihovýchodě země spolešně se státní PGNiG. 

„Polsko by mělo vytvořit lepší obchodní podmínky pro těžaře.“ řekl Marek Madejka, polský manažer Cuadrilla Resources Ltd., britského těžaře s jednou polskou licencí. „Odchod další společnosti je jasným signálem, že polský břidlicový projekt ztrácí význam pro zahraniční hráče.“

Kris Sava, mluvčí ConocoPhillips, v emailu uvedla, že na podporu těžby a zachování národních zájmů společnost zastává změny regulací, které vyrovnávají potřeby.

„Rozhodnutí stáhnout se z polských břidlicových koncesí ukazuje vysokou úroveň nejistoty, která stále u operací mimo USA zůstává.“ říká šéfka britského poradenského orgánu KPMG LLP. „v Evropě je pro lepší pochopení geologie a identifikaci dobrých míst ještě před komerční produkcí potřeba více těžby.“

Zdroj: http://www.bloomberg.com/news/2014-10-09/fracking-setback-in-poland-dim-hopes-for-less-russian-gas.html
FOTO: Bartek Sadowski/Bloomberg

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…