Nizozemská opozice vlastní dokumenty dokazující tureckou podporu Islámského státu

Holandská opoziční Křesťanská demokratická strana (CDA) 18. ledna 2015 oznámila, že vlastní důvěrné dokumenty, které dokazují, že Turecko poslalo zbraně militantům Al-Kájdy v Sýrii.

Poslanec CDA Pieter Omtzigt prohlásil, že dokumenty získal loni v listopadu a sdílel je s Národním koordinátorem pro bezpečnost a boj s terorismem (NCTV). Má jít o kopie dokumentů z probíhajícího vyšetřování tureckých žalobců a policistů, kteří zastavili a prohledali tři auta turecké rozvědky MIT mířící do Sýrie plná zbraní.

Informace o převozu zbraní pochází od bývalého guvernéra Adany Hüseyina Avni Coşe. Ten řekl, že auta plná zbraní patřila MIT a na příkaz tehdejšího premiéra Recepa Erdogana mířila do Sýrie. V rámci vyšetřování je obviněno pět žalobců a několik tureckých policistů. Média také dostala příkaz, aby nezveřejňovala zprávy ohrožující národní bezpečnost. Tajné dokumenty se objevily na sociální síti Twitter 12. ledna.

Další poslanec holandské CDA Raymond Knops obvinil nizozemskou vládu z ignorace očividných faktů o tureckých vztazích s teroristickými skupinami v Sýrii. Během svého parlamentního výstupu citoval zprávu Týmu pro analytickou podporu sledování sankcí Rady bezpečnosti OSN. Všechny zbraně a munice organizace Islámský stát a skupiny Al-Nusra byly převážně přepravovány přes tajné cesty v Turecku. Tuto zprávu také potvrzuje Asistanční mise OSN pro Irák (UNAMI).

„Není vám divné, že zbraně a munice byly poslány do Sýrie přes území člena NATO Turecka?“ zeptal se a popsal letecké útoky na Islámský stát jako „vytírání podlahy, když je puštěná voda.“

Zdroj: Todays Zaman
Foto: AP

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články