Nové úniky potvrzují hrůzostrašné podmínky v australských utečeneckých táborech

Když vypukla v Evropě migrační krize, některá česká média, i lidé na sociálních sítích, prosazovala myšlenku australské imigrační politiky. Tehdy jsme upozorňovali na podmínky, v jakých uprchlíci v táborech na ostrovech Nauru a Papua Nová Guinea žijí a jak se australská vláda staví k zaměstnancům tábora a zabraňuje úniku jakýchkoliv informací. Deník Guardian teď zveřejnil 2 tisíce zpráv o incidentech v táborech na ostrově Nauru.

Analýza zpráv novináři odhalila, že více jak polovina z 2116 zpráv – celkem 1086 incidentů – zahrnuje děti, ačkoliv tvoří jen 18 procent uprchlické populace. Zprávy pocházejí z období května 2013 do října 2015.

Ve zprávách jsou pospány incidenty, při kterých například strážce hrubě chytil chlapce a vyhrožoval mu zabitím, dále bití dětí do obličeje, v září 2014 např. učitel uvedl, že jedna dívenka požádala o čtyřminutovou sprchu místo obvyklé dvouminutové a její žádost byla schválena výměnou za sexuální službu.

Některé zprávy popisují také případy chování traumatizovaných dětí. V září 2014 si jedna dívka sešila rty a dozorci se smáli, když ji viděli. V červnu toho roku se dívka mladší deseti let rozhodla shodit šaty a pozvala skupiny dospělých, aby strčili prsty do její vagíny; v únoru 2015 si další dívka stěžovala, že ji žadatel o azyl „pořezal na vagíně.“

Ve zprávách je sedm zpráv týkajících se sexuálních útoků na děti, 59 o útocích na děti, 30 zpráv o sebeubližování a 159 o vyhrožováním sebeublížením.

Tato odhalení přicházejí v době, kdy Australský Senát odhalil svá zjištění o podmínkách v táborech. Kromě počtu pokusů o sebevražd popisoval také přeplnění a nehygienické podmínky na Nauru s případy tyfu a tuberkulózy. Po ostrově se navíc šíří kožní nemoc impetigo, vši a další škodný hmyz.

Nauru je australským klientským státem. Austrálie si od tamních státních firem a vlády kupuje zboží a služby výměnou za finanční pomoc. Vláda na oplátku o utečeneckých táborech na svém území mlčí. V současné době je na ostrově drženo 442 lidí. Další ostrovy, Manus a Papua Nová Guinea drží dohromady 854 mužů.

Shodou okolností, koncem července byl australský premiér Malcolm Turnbull donucen vytvořit vyšetřovací komisi, když australská národní televize ABC v jednom svých pořadů odvysílala šokující záběry ze zařízení pro mladistvé u města Darwin v Northern Territory, kde strážci napadají děti. V jednom ze záběrů strážci dokonce spoutali polonahého vězně na kolečkovém křesle a dali mu pytel přes hlavu.

Zdroj: Guardian
Foto: AFP Photo / Kris Aria

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články