Nové vykrádání Afriky: Britské společnosti ovládají zdroje kontinentu v hodnotě 1 bilionu dolarů

Britské společnosti s pomocí britské vlády vedou podle nové zprávy neziskovky War on Want nový boj o Afriku. Zpráva The New Colonialism: Britain’s scramble for Africa’s energy and mineral resources odhaluje, že 101 společností registrovaných na Londýnské akciové burze (LSE), většina z nich je britských, vlastní a ovládají v 37 zemích subsaharské Afriky zdroje v hodnotě 1 bilionu dolarů, převážně jde o zlato, platinu, diamanty, měď, ropu, plyn a uhlí. Britská vláda navíc využívá svou moc a vliv, aby společnostem přístup umožnila.

„Africký kontinent čelí nové koloniální invazi, je stejně likvidační jako ta během 19. století. Je to skandál, africké bohatství z národních zdrojů je zabavováno zahraničními soukromými zájmy, jejichž operace zanechávají devastující stopu zneužívání sociálních, environmentálních a lidských práv,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel mezinárodních programů War on Want Saranel Benjamin.

„Britské společnosti dlouho vedou plundrování a místo toho, aby je omezily, tak britské vlády jim aktivně pomáhají prostřednictvím obchodních, investičních a daňových politik. Je čas, aby byly britské společnosti hnány k zodpovědnosti,“ dodal.

Zdroj: War on Want
Foto: khym54/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články