NSA ukryla do počítačů po celém světě spyware

V zemích po celém světě byl nalelen v počítačích špionážní software zaměřený na vládní a finanční instituce. Informovala o tom softwarová společnost Kaspersky Lab.

Podle Kaspersky Lab stojí za programem skupina zvaná Equation Group a podle odhadů firmy malware nakazil počítače ve více jak třiceti zemích.

Ačkoliv společnost skupinu nespojila s žádnou organizací a ani státem, agentura Reuters v pondělí uvedla, že za spywarem stojí Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA). Kaspersky Lab uvedla jen to, že špionážní kampaň je spojena s virem Stuxnet, který NSA využila k útoku na íránský jaderný program. Bývalý agent NSA Reuters sdělil, že pevné disky vyrobené společnostmi Digital Corp, IBM, Micron, Samsung, Seagate, Toshiba a Western Digital se staly „ocenitelnou technikou“ NSA, další bývalý zpravodajec uvedl, že bezpečnostní agentura si těchto programů velice váží.

Mezi oběťmi špionážního softwaru byly počítače více jak 500 organizací z celého světa, konkrétně vládních a vojenských institucí, telekomunikačních firem, energetických společností, jaderných vědců, finančních insitucí, médií a kryptografických společností. Zpráva Kaspersky Lab také odhalila, že některé z těchto špionážních programů se datují 15 let zpět a umožňovaly opakovaná nakažení virem.

Zdroj: Sputnik
Foto: © Fotolia/ .shoc

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články