Turečtí činitelé zapojeni ve vyzbrojování teroristických skupin, tvrdí obviněný žalobce

Ve světle odhalení pašerácké operace turecké rozvědky MIT jeden z obviněných žalobců, který se účastnil několik vyšetřování teroristických aktivit souvisejících se Sýrií, prohlásil, že turečtí činitelé, a to včetně zpravodajců, byli zapojeni v dodávkách výbušnin a munice radikálním islamistickým skupinám, a to zvláště organizaci Ahrar ash-Sham. Tato organizace je považována za radikální islamistickou.

Podle zprávy webu grihat.com.tr žalobce Özcan Şişman, který sedí ve vazbě kvůli zastavení nákladního auto jedoucího do Sýrie, na svou obhajobu řekl, že několikrát na vlastní oči viděl, jak turečtí činitelé pomáhají a zařizují příliv džihádistů do Sýrie, plánovat bombové útoky v Turecku a Sýrii a převážet zbraně na území radikálních teroristických skupin.

Şişman před Nejvyšším trestním soudem v Tarsus řekl, že dělal jen svou práci, aby zabránil dalším tragickým událostem na tureckém území. Obviněný žalobce nadále uvedl, že byl telefonicky informován činitelem z turecké rozvědky MIT, že auta jsou vedena přímo agenturou, sám ale nebyl přesvědčen. Dále poznamenal, že turecké lokální úřady v provincii Hatay a vládní činitelé v Ankaře, mezi nimi i ministr spravedlnosti, se snažili zastavit jakékoliv vyšetřování těchto převozů. Podle něj poznávací značka na autě byla už použita v jiných teroristických aktivitách.

Žalobce také uvedl, že jej dřívější incidenty a vyšetřování přesvědčily, že jakékoliv nezastavení obrovského převozu zbraní může vyústit tragédii podobné teroristickému útoku v Reyhanli v roce 2013. Jeden ze dvou podezřelých z dvojího útoku, který si vyžádal život 53 lidí, přiznal, že je k útoku přesvědčil turecký činitel. Stejný podezřelý byl také obviněn z koordinace převozu teroristů do země.

Özcan Şişman a další žalobce, Aziz Takçı, čelí obvinění ze špionáže, členství v teroristické organizaci a z pokusu o svržení vlády.

Zdroj: Todays Zaman
Foto: DHA

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články