Chce OPEC zničit americkou břidlicovou produkci?

Uskupení států těžících ropu OPEC se tento týden dohodlo na ponechání dosavadních cen ropy. Kurt Cobb ze serveru Oil Price popisuje důvod.

Cobb ve svém článku uvádí, že cílem snižování cen ropy je ukončení americké ropné produkce z břidlicových zdrojů. Když se ceny ropy pohybovaly okolo 100 dolarů za barel, americká ropná produkce rostla. A to ohrožovalo tržní podíl zemí OPEC. Pokud by OPEC zpátky zvýšila ceny ropy, znamenalo by to navýšení těžby v USA.

I když ceny ropy začátkem roku v USA padly pod hranici 45 dolarů za barel, investoři stále do těžby pumpovali peníze. Americké společnosti prodaly v prvním čtvrtletí roku 2015 v hodnotě 17 miliard dolarů. To je víc, než když byly loni ve stejnou dobu ceny ropy vyšší. Předčasné odhady Amerického úřadu pro informace v oblasti energetiky (U.S. Energy Information Administration) ukazují, že produkce ropy v USA roste i přes nízké ceny. Noví investoři doufají, že ze ceny vyšvihnou výš a vydělají na tom. Proto se členské státy OPEC rozhodly ceny neměnit. 

OPEC se tedy bude snažit přesvědčit nové investory, že přebírají tzv. padající nůž. Kartel bude muset zhodnocovat investice. Narušený americký ropný průmysl bez přátel v investičním světě je jediným způsobem, jak docílit toho, že rostoucí ceny nepovedou k návratu k americkým břidlicovým zásobám.

Cobb spekuluje, že vítězství největšího vývozce zemí OPEC, Saúdské Arábie, v ropné válce je součástí širší strategie, která má maximalizovat saúdské zisky, když produkce v této zemi rekordně roste a následující dekádu bude upadat. Saúdové nedávno oznámili, že nemají v plánu překonávat kapacitu 12,5 milionu barelů denně. Opravdový důvod znají jen Saúdové. Země v podstatě stabilizovala produkci, která ale nebude dlouhodobá. To vysvětluje, proč Saúdové chtějí zničit americký ropný průmysl teď a nechtějí čekat až do roku 2020, kdy se odhaduje pokles americké produkce.

Pod tímto scénářem chtějí Saúdové zvýšit ceny a zároveň udržovat současný objem. Tento plán by mohl mít velké dopady na svět, protože v roce 2011 se odhadovalo, že v roce 2035 bude Saúdská Arábie těžit 15 milionů barelů denně.

Zdroj: Oil Price

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…

A nastalo ticho!

Image


Nastalo ticho. Život jede velkou rychlostí a naše priority se čas od času mění. Náš server se na několik měsíců odmlčel a upadl téměř do zapomnění. Tento vývoj byl logický vzhledem k tomu, že server byl a stále je jen o jednom člověku, který navíc…

PF 2017

Image


Vážení přátelé,
rok plný zásadních zvratů, šoků, překvapení a také opatrného optimismu je za námi. Možná je na místě rok 2016 označit za zatím nejšílenější v tomto celém dobrodružství. I když na…