Výměnou za pomoc při sestavení vlády mají do Libye přijít evropští vojáci, vyplývá z dokumentů WikiLeaks

Organizace WikiLeaks zveřejnila na svých webových stránkách tajnou zprávu o prvních šesti měsících vojenské operace Evropské unie proti lodím uprchlíků v Libyi a Středozemí zvané SOPHIA. Dokumenty ukazují, že EU chce zrychlit sestavení libyjské vlády, aby výměnou za to mohla zasáhnout v teritoriálních vodách Libye a také na pevnině.

Zpráva s datem 29. ledna 2016, napsaná kontradmirálem Italského námořnictva Enricem Credendinem pro Vojenský výbor a Politický a bezpečnostní výbor Evropské unie, předkládá statistiky přílivu uprchlíků, popisuje prováděné a plánované operační fáze (1, 2A, 2B a 3), zmiňuje se o aktivitách jednotek EU operujících ve Středomoří a o budoucích strategií pro spolupráci.

Podle dokumentů operace stojí kvůli situaci v zemi na přechodu přechodu z fáze 2A (operace na moři) na fázi 2B (operace v libyjských vodách). V zemi totiž není stále sestavena vláda. Zpráva tlačí na orgány EU, aby urychlily proces vytvoření „věrohodné“ vlády v Libyi, která na oplátku „pozve“ jednotky EU do svých teritoriálních vod (fáze 2B) a později umožní operace rozšířit na pevninu (fáze 3).

V lednu proběhlo několik schůzí mezi evropskými a americkými činiteli. Fotografie americké armády, jejichž věrohodnost nelze ověřit, ukazují, že části libyjského pobřeží ovládá 5 tisíc bojovníků teroristické organizace Islámský stát. Pozvánka pro Západní síly měla být učiněna v lednu, jenže ani po mezinárodním tlaku není jednotná vláda stále vytvořena. Libyjská média nicméně uvedla, že do země přicestovaly americké, britské a francouzské zvláštní jednotky, přičemž pro vojenskou intervenci v zemi tlačí Itálie a Británie.

Zdroj: WikiLeaks
Foto: joepyrek/Flickr

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články