Po Dallasu začínají mít vraždící roboti budoucnost

Případ nedávné střelby v Dallasu, při které útočník zavraždil pět policistů, vyvolal kromě dalších rasových nepokojů také diskuze o tom, zda policie zneškodnila potenciálního útočníka eticky – protože jej zabila za pomocí robota pro zneškodňování bomb, ačkoliv jej určitě mohla zneškodnit jinými způsoby. Tohle může znamenat, že se americké zabíjení na základě podezření dostane domů.

Amerika má dlouhou historii zabíjení lidí na základě podezření. Obyvatelé Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Jemenu, Sýrie, Libye, Somálska a dalších zemí o tom mohou psát dlouhé romány. Zabíjení lidí se americkou specialitou. Nejenže prezident Barack Obama vytvořil seznamy osob určených k likvidaci, chladnokrevná americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová dávala rozkazy pro zabíjení lidí prostřednictvím svého telefonu. Teď byl vytvořen další precedent – vražda střelce pomocí robota pro zneškodňování výbušnin.

Výrobci robotů už si mnou ruce. Ředitel Endeavor Robotics Sean Bielat se už nechal slyšet, že mu to nevadí. „Byl využit robot k tomu, aby se v extrémní situaci nezranili lidí. K tomu byly roboti vynalezeni,“ řekl. Jeho slova podpořil i Joergen Padersen z RE2 Robotics. „Pokud jsou tito roboti využíváni ve věcech, pro které nebyli vymyšleni, očekáváme, že policie, která má chránit občany, využije dobrý úsudek v situacích, kdy je využití takové síly poslední volbou,“ řekl. Jinými slovy, výrobci se už nemohou dočkat na zakázky.

Americký policejní stát díky incidentům jako byl ten v Dallasu posiluje a nic jej zdá se nezastaví. Volání etiků po pravidlech vyslyšena nejsou. I v tomto případě tak nejspíš bude platit, že vše jde a před do armády a pak do policie…

Zdroje: Defense One, Salon
Foto: Free Thought Project

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články