Pokemon Go: CIA musí chytit všechny

Světem se řítí nový hit, novým důvodem pro neustálé civění do mobilního telefonu je mobilní hra Pokemon Go, která údajně ovládla hlavy Američanů a přesouvá se do celého světa. Než se rozhodnete tuto aplikaci nainstalovat do telefonu, musíte vědět jednu zásadní věc – sleduje každý váš pohyb a její vynálezce je spojován se CIA.

Licenční ujednání této hry hovoří o tom, že hra sleduje každý váš pohyb a tvůrci data mohou předat nebo prodat třetím stranám: „Spolupracujeme s vládou a pořádkovými silami v naplňování a provádění zákonů. Můžeme o vás (i vašem dítěti) odhalit jakékoliv informace, které vlastníme nebo ovládáme, vládě nebo činitelům pořádkových sil nebo třetím stranám...“ Ujednání o soukromí dále pokračuje odůvodněním o ochraně veřejnosti, duševních a autorských práv a zastavením nelegálních aktivit. „Třetími stranami“ je myšlen prodej marketingovým agenturám.

Ačkoliv se zákony mohou v zemích po celém světě lišit (tohle licenční ujednání se vztahuje pro USA), ať už minimálně, nebo úplně, situaci nahrává fakt, žr tvůrce této hry je napojen na slavnou třípísmenkovou agenturu. Pokemon Go vytvořila společnost Niantic, kterou založil John Hanke. Ten kdysi pomohl založit společnost Keyhole, tu sice v roce 2004 ovládl Google, ale ze záznamů je patrné, že Keyhole dostala peníze na rozjezd od kapitálové firmy CIA In-Q-Tel. In-Q-Tel investuje převážně do společností a výrobků, které znamenají sběr dat pro zpravodajsko-průmyslový komplex. V minulosti investovala např. do společností Google a Facebook.

Vzhledem k tomu, že mobilní aplikace sbírají informace o uživatelích pro třetí strany, Hanke může sloužit jen jako sketa plnící drtivé americké zákony a na prodeji informací může vydělat další miliony dolarů. Koneckonců, je to byznys pro všechny strany. Ať už vědomý, nebo nevědomý.

Podobně se k Pokemon Go se také vyjádřil bývalý generál ruské tajné služby FSB Alexandr Mikhailov, který hru označil za nástroj zpravodajských služeb. „Představte si, že tato stvoření se objeví ne v některých městských parcích, ale v tajných zařízeních, kde ho nováček nebo další personál vyfotí svou kamerou, sám od sebe bez nátlaku. Tohle je ideální schéma, se kterým tajné služby mohou sbírat informace. A nikdo by nedával pozor, protože je to takový oblíbený koníček,“ řekl agentuře RIA Novosti.

„Nikdo si nemůže být jistý, že voják nebo civilista využije tuto aplikaci v práci. Pořád je tu ale šance a i když tajné služby nejspíš nehrály ve vývoji Pokemon Go roli, určitě využijí tuto příležitost k získání informací,“ dodal.

Zdroje: Blackbag.gawker.com, RT, Corbett Report

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články