Policie uvalila na střelbu v Uherském Brodě informační embargo, klíčem může být vrahův telefonát do televize

Střelba v Uherském Brodě stále přináší spoustu otázek. 1. března jsme se Policie České republiky zeptali, zda bude zveřejněna nahrávka telefonátu vraha Zdeňka Kováře, který koncem února zavraždil v uherskobrodské restauraci 8 lidí, na krimilinku televize Prima. V den útoku média slibovala, že bude zveřejněna. O dva dny později jsme se dozvěděli, a to přes média, že policie na případ uvalila informační embargo. Nahrávka telefonátu může být klíčovou.

Proč je tento telefonát důležitý? Protože útočník do telefonu sdělil úplně jiné místo, než se v tu dobu nacházel. „Nám volal na Krimilinku televize Prima ve 12:56 a de facto nám pouze oznámil, ať přijede náš štáb do Uherského Brodu. Ptal jsem se ho z jakého důvodu, muž o tom nechtěl nejprve mluvit, ale pak oznámil, že má velké problémy se spoustou lidí, že mu spousta lidí ubližuje a že už nemá jiné řešení, neboť úřady mu nepomůžou. A protože má pistoli, má rukojmí a zařídí se po svém. Na základě toho telefonátu jsem se muže ptal, kde se nachází, že si ještě můžeme promluvit, že ještě není nic tak zlé jak vypadá. Muž nechtěl, ale nakonec prohlásil, že se nachází na Mariánském náměstí v Uherském Brodě a tam že už určitě uvidíme, co se děje,“ tvrdil operátor linky médiím.

Jelikož jsme záznam neslyšeli, už podle slov muže, který s Kovářem mluvil, narážíme na první zádrhel. Mariánské náměstí v Uherském Brodě je totiž od restaurace Družba docela daleko. V médiích bylo řečeno, že Kovář předtím navštívil dvě další restaurace.

Možná chtěl Kovář zmást policii. Jenže problém je v tom, že podle časové osy, kterou poskytla policie, se první hlášení o střelbě policii přišlo ve 12:38. Kovář do televize volal 12:56, když už všichni byli mrtví. Proč tedy tvrdil, že má rukojmí čtvrt hodiny po střelbě, a proč televizi nahlásil úplně jiné místo, když už policie dávno místo obklíčila?

Dále, podle časové osy byl ve 13:07 s Kovářem navázán telefonní kontakt. Po 14:00 policejní „vyjednavač konstatoval, že komunikace s pachatelem přestává být smysluplná. Muž nebyl ochoten propustit rukojmí, která podle svých slov držel, ani dovolit ošetření zraněných.“ Jaké tedy měl Kovář podmínky? O čem se 60 minut s policií bavil? Tyto otázky zůstávají nezodpovězené a jsou zahrabány pod tlakem veřejnosti na policii ohledně jejího zásahu.

Otázkou také zůstává, proč byl Kovář označen za duševně labilního člověka, když ho nikdo z okolí ani pořádně neznal? I kdyby byl duševně labilní, musel jednat na základě nějakého podnětu. A to třeba takového, jaký zmínil v telefonátu do televize Prima.

Na výše zmíněný telefonát Zdeňka Kováře do televize jsme se ptali Krajského policejního ředitelství ve Zlíně, které má případ na starosti. Nikdo nám zatím neodpověděl a přes média jsme se dozvěděli, že na všechny informace bylo uvaleno informační embargo a všechny informace budou řečeny na konci března na tiskové konferenci. Klíčový telefonát na ni pravděpodobně zmíněn nebude.

Zdroje: PolicieČeské noviny
Foto: Google Maps

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články