Prague Civil Society Center: Nová antiruská „neziskovka“

Prague Civil Society Center, česky Centrum pro občanskou společnost bylo oficiálně spuštěno. Projekt české neziskovky Člověk v tísni, varšavského think-tanku Institute of Public Affairs a norské Human Rights House Foundation má evidentě jasný cíl - zaútočit na post-sovětské země vycvičenými aktivisty.

Centrum je zaměřeno specificky na Bělorusko, Ukrajinu, Moldavsko, Gruzii, Arménii Ázerbajdžán, Rusko a země Střední Asie. „Zakládáme nové Centrum, protože vnímáme, že občanská společnost v regionu má na jednu stranu obrovský potenciál, na druhou stranu je zvlášť v některých zemích pod stále větším tlakem,“ vysvětluje na stránkách Člověka v tísni ředitel Centra Rostislav Valvoda. „Chceme podporovat nejen tradiční neziskovky, ale rovněž inovativní neformální iniciativy a projekty (též internetové) nebo tvůrčí jedince jako jsou blogeři, filmaři, umělci či nezávislí badatelé. Budeme se také zaměřovat na oslovení mladších generací a lidí působících mimo hlavní města,“ dodal.

Organizace má podle svých webových stránek za cíl poskytování široké a komplexní formy podpory. Mezi ně patří: „udělování grantů neziskovým organizacím a občanským iniciativám, organizování školení, seminářů a workshopů (ať ve fyzickém nebo virtuálním prostoru), na kterých se budou potkávat představitelé občanské společnosti z různých zemí regionu. Hodlá také rozvíjet příležitosti pro stáže, stipendijní pobyty a studijní návštěvy v České republice, ale například také v Polsku, na Slovensku a dalších zemích střední Evropy. Ve spolupráci s jednou z českých univerzit kromě toho plánuje založit magisterský studijní obor „transformační studia“. Cílem Centra je stát se dynamickým a moderním místem setkávání pro lidi z celého regionu, které bude podporovat přeshraniční spolupráci a sdílení znalostí při prosazování hodnot otevřenosti, tolerance, principů právního státu, lidských práv a důstojnosti.“

Financování centra poskytují dvě soukormé nadace - C.S. Mott Foundation a Oak Foundation a samozřejmě vlády ČR, USA a Švédska. Obě neziskovky přerozdělují peníze dalším organizacím po celém světě. Kdo je kdo z globální sítě predátorských nevládních organizací nám ukazují až jména, které se objevují ve správní radě.

Ředitel centra Petr Vejvoda není v oboru nováčkem. Vedoucí východoevropských projektů organizace Člověk v tísni (ČvT) byl jedním z iniciátorů Fóra občanské společnosti EU-Rusko, volného uskupení více než stovky nevládních organizací z celého Ruska a EU založeného v roce 2011 v Praze. V současnosti v něm pracuje jako člen řídícího výboru. Fórum občanské společnosti EU-Rusko má úplně stejné cíle jako Prague Civil Society Center - podporuje a koordinuje aktivisty v Evropě. Vejvoda jako vedoucí východoevropských projetků ČvT také stál za kampaní Běloruská střídačka, která probíhala během Mistrovství světa v hokeji v Bělorusku v květnu 2014, a o pár měsíců později kampaní Ruské disciplíny týkající se olympijský her v Soči. Obě kampaně byly namířeny proti vládám Alexandra Lukašenka a Vladimíra Putina.

V sedmičlenné správní radě organizace zasedá historik Timothy Snyder, který se zaměřuje na holokaust a kritiku ruské vlády, programová ředitelka moskevské kanceláře organizace Human Rights Watch Táňa Lokšinová (roli Human Rights Watch v Moskvě není nutno komentovat, protože tato organizace skládá své zprávy na absolutních lžích) a předseda think-tanku European Stability Initiative Gerald Knaus. European Stability Initiative je podle jejích webových stránek financována stejnými lidmi jako Prague Civil Society Center - fondy vlády USA, Švédka, nadací C.S. Mott Foundation a Open Society Center miliardáře George Sorose. Výbor doplňuje spoluzakladatel a ředitel pro inovace neziskové organizace Sourcefabric Douglas Arellanes, další mezinárodní neziskovky zabývající se svobodou slova.

Ještě měsíc před otevřením centrum uspořádalo na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy veřejnou přednášku Timothy Snydera s názvem „Ukrajina, Rusko a klíčový význam občanské společnosti“. Slavnostní ceremonie při otevření v Praze se má účastnit zástupkyně ředitele Výboru proti mučení (Committee Against Torture) v Nižním Novgorodu Olga Sadovská, zakladatel a ředitel exilové ázerbajdžánské internetové televize Meydan TV Emin Milli a ukrajinská novinářka a spoluzakladatelka iniciativy Euromajdan SOS Maria Tomak.

Z toho všeho vyplývá, že Prague Civil Society Center je očividně další „neziskovkou“ napojenou na celosvětovou síť nevládních organizací s cílem vycvičení aktivistů na svržení vlád v bývalých sovětských zemí. Projekt podporovaný bývalým českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem (kníže také slovně podporuje Fórum občanské epolečnosti EU-Rusko), stoupencem ukrajinského Majdanu a ukrajinské války proti Rusku, a současným českým ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem bude dalším nástroj studené války.

Zdroje: Prague Civil Society Center, Reuters, EU-Russia Civil Society Forum, Forum 2000, ESIČlověk v tísni
Foto: Prague Civil Society Center

Dále čtěte:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články