Špatná informovanost nebo lži? Tisková konference těžařů v Prešově přináší jen rozpory

Aby uklidnili obyvatele Smilna, Krivé Olky a Ruskej Poruby na severovýchodě Slovenska, společnost Alpine Oil and Gas uspořádala v prešovské budově Syndikátu novinářů tiskovou konferenci. Žádná diskuze s obyvateli území, na kterých chce společnost těžit ropu a plyn, neproběhla. Ba naopak, novináři položili otázky a poté, co si společnost si kvůli protestu před budovou zavolala soukromou bezpečnostní službu, její představitelé z místa odjeli. 

Do Prešova se z východního Slovenska vydaly tři autobusy plné protestujících. Obyvatelé vesnici, ve kterých Alpine Oil and Gas provádí průzkum ložisek, se obávají znečištění vody a zničení životního prostředí. Alpine Oil and Gas na tiskové konferenci oznámila, že plánuje vybudovat tři průzkumné vrty v katastrech obcí Smilno, Ruská Poruba a Olka. Lidé na konferenci vpuštěni nebyli, na krátkou chvíli tam ale vrthli. Následně ale místnost opustili.

Těžební společnost Alpine Oil nad Gas plánuje v tomto roce investovat zhruba 4,5 milionu eur do průzkumných vrtů s cílem ověřit přítomnost a ropný potenciál přírodních ložisek. Podle prohlášení společnosti má jít o tři vrty v hloubce 1200 – 1500 metrů.  Ačkoliv společnost stále odmítá, že by chtěla těžit břidlicový plyn, o čemž se včetně tzv. tight gas (plynu z metanu) psalo v médiích, na východě Slovenska existují svědci, kteří tvrdí, že manažer společnosti pro Slovensko, Stanislav Benada, na schůzkách s obyvateli mluvil o břidlicovém plynu. Společnost to razantně odmítá a tvrdí, že jde o konvenční ropu a plyn.

Jahnátek a Žiga

Představitelé společnosti také hájili bezpečnost jejich metod průzkumu a následně i těžby. Novináře uklidňovali, že vše probíhá pod dozorem Ministerstva životního prostředí SR a také Báňského úřadu. Při vzpomínce na Ministerstvo životního prostředí se nám objevují další podivné okolnosti. Když byly vydány licence na průzkum ložisek v roce 2006, ministrem hospodářství byl Lubomír Jahnátek. O dva roky později Jahnátek zaštítil konferenci Těžební unie o bezpečnosti těžby (psali jsme o tom zde). To ale není vše. Jeho státním tajemníkem byl Peter Žiga, současný ministr životního prostředí. Žiga má očividně k těžařům velice blízko. Každý rok se v Báňské Štiavnici účastní báňských plesů a vyznamenává horníky a geology.

K Jahnátkovi nás také zavádí smlouva společnosti se státním podnikem Lesy SR, který spadá pod Ministerstvo zemědělství, jehož rezort vede dnes Jahnátek. Smlouva o pronájmu pozemků byla podepsána Stanislavem Benadou 29. dubna 2015 a zástupcem generálního ředitele Lesy SR Jánem Kostriánem. Ještě před podpisem této smlouvy, která vyprští koncem ledna 2016, Jahnátek vyměnil ředitele společnosti. 1. dubna 2015 společnost oznámila, že Jahnátek vyhodil z postu ředitele Ing. Ctibora Határa a na jeho místo dosadil Petera Moronga. Határ je Jahnátkův kůň. Jediným problémem bylo to, že byl jako ředitel Lesy SR namočen do několika skandálů s obchodováním s dřevem, který se týkal zkrachovalé akciové společnosti Smrečina Hofatex nebo firmy Sima SH, která státnímu podniku dluží za dodané dřevo. Határ byl tiše přesunut na post generálního ředitele Sekce lesního hospodářství a zpracování dřeva na Ministerstvu zemědělství. Jak souvisí s podpisem této smlouvy výměna Jahnátkova kamaráda na postu ředitele Lesy SR, se nám nepovedlo zjistit.

Nicméně, Lesy SR prozemky pro průzkumu pronajali v ceně 0,6 eur za metr čtvereční za měsíc. Společnost Alpine Oil and Gas si pronajala celkem 8076 metrů čtverečních. Měsíční pronájem parcel tedy činí 4845 eur. 

Lži nebo špatná informovanost?

Obyvatelům Ruskej Poruby bylo také řečeno, že u jejich obce by mělo stát pět až deset vrtných věží, přečerpávající stanice, odkaliště ropných látek a průjezd těžkých aut. Společnost to ale vyvrací. Pokud by se tedy začalo těžit, s ohledem na vydatnost ložiska, těžba se odhaduje na 6 – 8 let. Pak se prý pozemek vyčistí, zrekultivuje a vrátí původnímu majiteli. Benada řekl, že denně by mohli těžit 10 – 22 kubíků ropy a odváželi ji kamiony do polské rafinérie. Stát by pak dostal pět procent. 

Společnost také tvrdila, že obce s průzkumným územím dostávají ve fází průzkumu peníze. Doposud prý Alpine Oil and Gas zaplatila na poplatcích 4,6 milionu eur, obec Smilno prý dostala 17 803 eur, Ruská Poruba 15 316 eur a obec Krivá Olka 39 922 eur.  Podle starosty Ruskej Poruby Demetera Ferka je to ale trochu jinak. „Takové sumy, o jakých je řeč, jsme v období mého starostování určitě nedostali,“ uvedl na otázku agentury SITA s tím, že tamní obecní zastupitelství přijalo usnesení a vyjádřilo nesouhlas s vrty. „Oni od nás nic nežádali, povolení nebo potvrzení…My jsme ani nic nevydali. Mají tam potvrzení od Ministerstva životního prostředí, od státních lesů, Slovenský pozemkový fond, Zemědělský podnik, Okresní úřad, Okresní lesní úřad...Báňská společnost jim nedala souhlas na přechod po cestě, dali to k soudu a ten se přiklonil na jejich stranu.“

I když Alpine Oil and Gas pořád opakovala, že průzkum probíhal od roku 2006, špatná informovanost od samotného začátku způsobila chaos a už je patrně velice pozdě na uklidnění obyvatel. V reportážích slovenských televizí všichni tvrdí, že průzkum s nimi nikdo neprobíral.

Reportáž televize JOJ naleznete zde: http://velkenoviny.joj.sk/noviny-archiv/2016-01-12-noviny-tv-joj.html

Náš první článek, ve spolupráci s Koalicí STOP HF, s názvem Břidlicová mafie atakuje Slovensko, zdroje financí nejasné, se poměrně dobře uchytil ve slovenských alternativních médiích a donesl se i k hlavnímu tisku. Představitelé firmy byli na tiskové konferenci tázáni na to, zda ví, že minimálně jedna firma, která s nimi spolupracuje, je akcionářsky propojená s ukrajinským oligarchou Igorem Kolomojským. Deník SME specificky odkazuje na „české zdroje“ a dodává, že Kolomojsky stojí za tunelováním MMF a extrémistickými politickými stranami. Představitelé společnosti o ničem neví. 

Průnik na akademickou sféru

Daleko znepojivějším faktem nicméně je, že Alpine Oil and Gas plánuje průnik na slovenskou akademickou sféru. Tohle se přesně stalo i v České republice, kdy Benadovo Muzeum naftového dobývání a geologie v roce 2008 začalo postupně spolupracovat s předními českými univerzitami. Akademie věd a Mezinárodní politologický ústav Masarykovy univerzity, posléze i Karlova univerzita náhle od roku 2010 začaly propagovat těžbu břdlicového plynu. Prezident společnost M. P. Lewis prohlásil: „Dnes řídí práce specialisté z Polska, Česka nebo USA, v budoucnu máme ale zájem spolupracovat se slovenskými odborníky. Slovensko má dostatek schopných lidí a má univerzitu v Košicích, která vzdělává specialsity, který můžeme nabídnout spolupráci.“

V jakém rozsahu přesně společnost plánuje lákat slovenské experty, není jasné. Vzhledem k předešlým činům manažera společnosti pro Slovensko, Stanislava Benady, předpokládáme, že to bude zahrnovat i lobbing.

FOTO: Facebook/Ropa ve Smilně

 

Naša prvá mediálna akcia sa vydarila nad očakávania, najmä preto, že svoj nesúhlas s vrtmi prišlo osobne ukázať okolo...

Zveřejnil(a) Ropa v Smilne dne 12. leden 2016

 

 

Další zdroje:

http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8116503/americania-zacinaju-s-ropnymi-vrtmi-obce-su-proti.html#ixzz3xEHSqubZ

http://presov.korzar.sme.sk/c/8117725/americania-zacinaju-s-ropnymi-vrtmi-vychodniari-protestuju.html

http://bardejov.korzar.sme.sk/c/8116503/americania-zacinaju-s-ropnymi-vrtmi-obce-su-proti.html

http://presov.korzar.sme.sk/c/8117725/americania-zacinaju-s-ropnymi-vrtmi-vychodniari-protestuju.html

http://www.teraz.sk/regiony/tazobna-spolocnost-ohlasila-skus/175913-clanok.html

https://dennikn.sk/341552/bez-ropy-mozno-tazko-bez-vody-sa-zit-neda-brania-severovychod-pred-tazbou-ropy-plynu/?ref=rss

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články