Pro někoho válka, pro Porošenka zisk

Během loňského roku, kdy Ukrajina krvácela a upadala do bídy, Porošenkova firma Roshen zvýšila své zisky devětkrát.

To je úplný nesmysl. Ekonomický zázrak! Je těžké uvěřit, že cukrářská společnost Roshen, která prezidentovi Ukrajiny patří, zvýšila své získy devětkrát na 34,8 milionů hřiven.

Ukrajinská ekonomika je téměř před kolapsem. Zlaté a měnové rezervy propadly na minimum, z 20 miliard na 7 miliard dolarů. Hřivna prudce devaulovala směrem k dolaru z 8 na 20 hřiven za dolar. Platy a penze byly zastaveny, platby za veřejné zdroje se zvýšily. Všechno kolabuje. Ale jen prezidentův osobní byznys kvete. 

Nemyslíte, že je to divné?

Ukrajinský list Vesti o tomto neobvyklém byznysu informoval s odkazem na data Národní komise pro cenné papíry.

Pokud někdo zapomněl, tak zde je malé opakování: když Porošenko převzal úřad prezidenta, veřejně slíbil prodej svých podniků, aby ho nikdo neobviňoval z lobování pro vlastní firmy. Jenže je samozřejmě neprodal. Lhal.

Roshen je klenotem Porošenkova obchodního impéria. Je jednou z největších cukrářských firem na Ukrajině. Má továrnu v Kyjevě, dvě ve Vinnitse, továrnu v ruském Lipetsku a v litevské Klaipedě.

Roshen také vlastní továrnu v Mariupolu. Ano, v tom samém městě, které bylo na přelomu srpna a září 2014 téměř ovládnuto milicí z Donbassu. Strach očividně donutil Porošenka uzavřít první dohodu z Minsku s Luhanskou a Doněckou republikou. Když se milice opět přibližovala k Mariupolu v lednu 2015, kraj města byl zasažen raketami Grad a umírali lidé. Porošenko na ochranu svého byznysu tvrdil, že zločin spáchala milice, která se dá zastavit jedině novými americkými a evropskými sankcemi proti Rusku a dodávkami zbraní Ukrajině.

Na samotném konci Porošenko souhlasil s novým vyjednáváním v Minsku 11. února (s lídry Ruska, Francie a Německa). Dva dny před mítinkem poslal šéfa šéfa Ukrajinské rady pro bezpečnost Turčinova do Mariupole, aby vytlačil frontu z města. Turčinov oznámil, že ovládl 6 měst na východě a severu od Mariupole.

Porošenko se neobává obklíčení Debaltseva, kde uvízlo 6 - 9 tisíc ukrajinských vojáků. Nezachraňuje je, nesnaží se je dostat z obklíčení, nesnaží se jim pomoct. Zachraňuje jen města, kde má továrny.

Jak někdo vysvětlí devítinásobné zvýšení zisků? Začali Ukrajinci od Porošenka náhle kupovat devětkrát víc čokolád a cukrovinek, aby vyrovnali hořkost války a ekonomické katastrofy? Dosti nepravděpodobné.

Znamená to, že záhadné jmění Porošenkovy firmy má jednoduché vysvětlení - pro někoho válka, pro další zisk.

Zdroj: http://fortruss.blogspot.fr/

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články