USA a Británie přehlížejí prodej ropy Islámského státu: Nafeez Ahmed

Podle vysoce postavených politických zdrojů v regionu klíčoví spojenci ve válce proti Islámskému státu vedené USA a Británií tajně financují teroristické hnutí. Americké a britské ropné společnosti investovaly do podivného geopolitického trojúhelníku, který živí černý trh ropou Islámského státu (IS).

Kurdská regionální vláda (KRG) v Iráku a turecká armádní rozvědka podporují tajné ropné pašerácké operace a dodávají organizaci zbraně, tvrdí to kurdští, iráčtí a turečtí činitelé.

A zvláště jedna britská ropná společnost, Genel Energy, dostala od KRG smlouvu na dodávky ropy pro velkou kurdskou firmu obviněnou ze zařizování prodeje ropy IS do Turecka. Tato kurdská firma má úzké vazby na Iráckou kurdskou vládu.

Genel operuje v KRG s podporou britské vlády a je také spojena s britskou parlamentní skupinou s dlouhodobými vazbami na britské a kurdské ropné průmysly.

Vztah mezi britskými a kurdskými energetickými společnostmi a vysokými britskými politiky vyvolávají otázky ohledně střetu zájmů - zvláště v kontextu „války proti teroru,“ která má na Islámský stát útočit, a ne jej podporovat.

Kurdové, Turci a přehlížení

Jedním z největších zdrojů Islámského státu je pašování ropy. Islámský stát ovládá zhruba 60 procent syrské ropy a sedm velkých zařízení produkujících ropu v Iráku.

Přes opatrně rozvíjející se síť prostředníků v iráckém kurdském regionu a v Turecku dokázal Islámský stát vyprodukovat fenomenálních 45 tisíc barelů ropy denně, prodejem za nízké tržní ceny si vydělává tři miliony dolarů denně.

Rozsah a beztrestnost sítě pašující ropu donutila tamní politiky se ptát, zda jistí činitelé v KRG a Turecku tyto operace záměrně nepřehlíží.

Iráčtí, kurdští a turečtí činitelé obvinili vládu KRG a Turecka ze záměrného umožňování těchto operací.

Napětí mezi KRG a iráckou centrální vládou v Bagdádu se zvyšuje kvůli produkci a ziskům z ropných polí v kurdském regionu. Kurdští činitelé považují ropu na území ovládaném Kurdy jako prostředek pro požadování větší autonomie, pokud ne úplné nezávislosti na Bagdádu - irácká vláda se snaží udržet suverénní kontrolu nad veškerým prodejem ze svých polí, který zahrnuje i ropu KRG.

Napětí začalo stoupat, když KRG začala prodávat ropu do Turecka bez vědomí Bagdádu.

Napomáhání

KRG a turecké úřady rázně odmítají jakoukoliv roli v prodeji ropy IS. Obě vlády provedly opatření proti pašeráckým operacím a americké a britské úřady spolupracují s KRG v nalezení pašeráckých cest.

I přes zatčení kurdských prostředníků zapojených v černém trhu se stále objevují důkazy, že tato opatření jsou převážně nesystematická a neúčinná v boji s korupcí na nejvyšších úrovních.

Podle zdroje z irácké vládnoucí strany Dawa americké a irácké úřady získaly „značné informace potvrzující fakt, že elementy KRG tišě tolerují prodeje ropy IS na černém trhu.“

Zdroj, který má přímý přístup k nejvyšším iráckým politikům, řekl, že KRG původně považovala invazi Islámského státu do Iráku za příležitost ke konsolidaci turecké kontroly nad nárokovaným územím, zvláště nad Kirkukem. Kurdové ale nepočítali, že přítomnost IS v regionu bude tak velká.

Na počátku loňské invaze řekl: „Elementy KRG a milice Pešmergů přímo umožnily tajné pašování ropy IS přes kurdskou provincii. Věděli to Američané, kteří sdíleli informace o celé věci s iráckou vládou v Bagdádu.“

Věc roznítila napětí mezi Bagdádem a KRG, přispěla ke snahám tehdejšího iráckého vicepremiéra pro energetiku Husseina al-Shahrestaniho o zásah na nezávislé kurdské vývozy ropy.

Jeho následník, Abel Abdul-Mehdi, byl usazen loni v srpnu po změnách vzešlých pod americkým diplomatickým tlakem. Na rozdíl od Sharestaniho, Abdul-Mehdi měl podle zdroje vůči kurdské ropné otázce smířlivý postoj, který je jen tak náhodou v souladu se zájmy amerických a britských společností v KRG: „Znamenalo to, že Baghdád byl co se týče důkazů o pašování ropy IS přes KRG laxnější.

Zdroj potvrdil, že pod narůstajícím americkým tlakem „úřady KRG provedly kroky ke zmírnění nelegálního pašování ropy IS. Pašování ale nadále pokračuje, ačkoliv na omezené úrovni, s podporou elementů ve vládnoucích stranách KRG, které z prodeje ropy na černém trhu profitují.“

Turecké úřady také podle iráckého zdroje hrály důležitou roli v pašeráckých operacích IS, černý trh běžně přehlížely. „Turci mají velice ostré vztahy s Američany,“ tvrdil, ale přiznal, že americké tajné služby o turecké roli vědí. „Americké tajné služby sledují spoustu těchto pašeráckých operací v reálném čase. Některé z těchto informací se dostaly i k nám. Američané vědí, co se děje. Jenže Erdogan a Obama nemají dobrý vztah. Erdogan v podstatě dělá to, co se mu zlíbí, a Američané musí poslouchat.“

Obvinění byla potvrzena činiteli a poslanci turecké vlády. Zdroj s vazbami na turecký politický establishment řekl, že turecká podpora islamistických rebelů, kteří odporují režimu Bashara Asada v Sýrii, byla klíčová ve velkém vzestupu IS k moci. 

Turecko, dlouhodobý člen NATO, je součástí americké koalice bojující proti IS a je důležité pro výcvikové plány „moderátních“ rebelů pod dohledem západních zpravodajských agentur.

„Turecko hraje se svou syrskou strategií dvojí hru,“ řekl zdroj. „Rozsah pašeráckých operací IS na syrsko-turecké hranici je obrovský a většina operací je prováděna s požehnáním Erdogana a Davutoglua, kteří Islamisty vidí jako prostředek pro rozšíření tureckého vlivu v regionu.“

Recep Tayyip Erdogan je turecký prezident a Ahmet Davutoglu premiér. V reakci na otázku, jak to zapadá do kontextu tureckých operací pro zničení pašeráckých operací IS, zdroj akce popsal jako příliš málo a přílš pozdě.

„Tyto akce zapadají do Erdoganovy strategie expanze,“ řekl. „Nesnažíme se zničit infrastrukturu Islámského státu, útočíme na něj vybíravě.“

Zametání pod koberec

Tato obvinění potvrzuje několik méně známých veřejných odhalení.

V červenci 2014 iráčtí činitelé odhalili, že když Islámský stát začal prodávat ropu ze severní provincie Salahuddin, „kurdské jednotky Pešmerga napřed prodej ropy zastavily, ale později umožnili tankerům převoz a prodej.“

Pozorovatelé z Turecka i mimo Turecko tvrdili, že turecká vláda kvůli svržení Asadova režimu přehlížela pašování ropy IS přes syrsko-tureckou hranici.

Žalobce a svědectví před tureckými soudy odhalilo, že koncem roku 2013 a začátkem roku 2014 turecká vojenská rozvědka dodávala zbraně do oblastí v Sýrii pod kontrolou islamistických rebelů, přímo tím přispěla růstu IS.

Turecký opoziční poslanec Ali Ediboglu loni řekl, že do Turecka byla propašována ropa v hodnotě 800 milionů dolarů. Víc jak tisíc tureckých občanů pomáhalo zahraničním bojovníků připojit se k IS v Sýrii a Iráku přes turecké území. Obojí se odehrálo se souhlasem turecké armádní rozvědky.

Turecká role v pašeráckých cestách IS - která zahrnuje KRG a končí v tureckém přístavu Ceyhan - byla nedávno vyšetřena dvěma britskými akademiky z Univerzity v Greenwich.

Dokument George Kiourktsogloua, bývalého stratéga Royal Dutch Shell, a Dr. Aleca Coutroubise, šéfa Fakulty inženýrství a vědy, se pokusil identifikovat podivné vzorce v nelegálním obchodě s ropu.

Jejich mimořádná studie, kterou v březnu publikoval Maritime Security Review, zkoumala pašeráckou cestu přes Sanliura, Urfu, Hakkari, Siirt, Batman, Osmaniya, Gaziantep, Sirnak, Adanu, Kahramarmaras, Adiyaman a Mardin. „Řada obchodních uzlů končí v Adaně, v domově největšího přístavu Ceyhanu.“

Porovnáváním růstu vývozu tankerů s časovou osou aktivit IS analýza identifikovala značné shody. Kdykoliv Islámský stát bojuje v „blízkosti oblasti s ropou, vývozy z Ceyhanu rostou. To se dá připisovat mimořádnému vzestupu se záměrem pašování ropy a cílem dodatečného zisku.“

I když jsou důkazy v tomto době stále neprůkazné, autoři napsali, že „existují silné náznaky nezákonného dodávacího řetězce, který vyváží ropu ISIS z Ceyhanu“ na světové trhy. Od zahájení ropného podniku IS v létě 2014, „tankery plující z Ceyhanu vyrovnaly úroveň zbytku Středního východu.“ Primární výzkum zahrnoval rozhovory s informovanými zdroji, které naznačovaly, že to nastalo pravděpodobně následkem „zvýšené poptávky ultra levné ropy, která je dostupná pro vývoz“ z tureckého přístavu.

Kiourktsoglu a Coutroubis dříve poskytli důkazy parlamentnímu výboru pro zahraniční věci ve věci námořní bezpečnosti u somálského pobřeží.

Jejich studie také zdůrazňuje selhání americké armády. Ačkoliv vyzdvihují, jak americké, turecké a arabské letecké útoky „snížily“ zisky z ropy Islámského státu zničením výrobních zařízení, nezašlo to až takdaleko. Uvádějí, že „těžební vrty v bombardovaných oblastech na bombardování USA nebo spojenci teprve čekají, fakt je připisován toxickým politikám na Středním východě.“

I přes velké konvoje nákladních aut převážejících ropu IS přes vládou ovládané oblasti v Sýrii, Iráku a Turecku, „americké letecké útoky neútočí na nákladní auta ze strachu vyprovokování reakcí od místních.“ A následkem toho „jsou transportní operace efektivní, odehrávají se za denního světla.“

Tyto problémy také přetrvávají v kurdském iráckém regionu, kudy je pašováno značné množství ropy IS.

V říjnu loňského roku Ministerstvo vnitra KRG uvolnilo do kurdského média Rudaw dokument, který ukazuje, že bývalý opoziční poslanec Burhan Rashid obvinil instituce KRG z umožňování převozu peněz a zbraní militantům IS v Iráku.

„Kurdská politická strana v Irbilu dodala militantům IS zbraně a munici výměnou za ropu,“ řekl Rashid. Dokument odhalil, že hlavní žalobce KRG kvůli těmto obviněním tajně připravoval proti Rashidovi žalobu. 

Žaloba, která nedošla daleko, byla snahou pro umlčení kritiky. V lednu vyšetřující výbor vedený ministrem vnitra KRG a ministrem pro národní zdroje Rashidova obvinění převážně potvrdil.

Kurdské parlamentní zdroje obeznámené se závěrečnou zprávou výboru, která zůstává tajná, Rudawu sdělil, že zpráva potvrdila, že „několik činitelů z vládnoucí Kurdské demokratické strany (KDP), Vlastenecké unie Kurdistánu (PUK) a Pešmergů bylo zapojeno v nelegálním obchodu.“

O půl roku později, identity vyšetřovaých činitelů zůstávají neodhaleny a nikdo nebyl obviněn, obžalován nebo souzen. Britská kancelář KRG na žádost o komentář neodpověděla.

Nokan Group

Před pár měsíci, poté, co výbor dospěl k závěrům, se objevil důkaz, že Nokam Group, velká kurdská společnost s úzkými vazbami na KRG, přímo zřizovala prodeje ropy IS.

V dopise Mark D. Wallace – bývalý americký velvyslanec při OSN pod prezident George W. Bushem a generální ředitel newyorské organizace Counter Extremism Project - upozornil na „věrohodné zprávy, že některé kurdské entity uskutečňují prodej ropy spojený s ISIS. Jisté kurdské společnost údajně dostaly smlouvy na převoz rafinovaného paliva z rafinérie Baiji ovládané ISIS přes kurdský region od úřadů provincie Sulaymaniyah v iráckém Kurdistánu.“

Auta vlastněná nebo provozovaná Meer Soma, „pobočkou“ Nokan Group, „jsou využívána pro převoz rafinovaných petrolejových produktů z rafinérií ovládaných ISIS kurdským entitám v nebo poblíž Kirkuku,“ napsal Wallace v dopise s datem 20.března 2015.

Podle kurdského tisku Wallace poznamenal, že Meer Soma je mezi několika společnostmi ovládaných Nokan Group, které operují pod jiným jménem, aby se organizace vyhnula veřejnému spojení s dceřinnou firmou.

Podle zprávy obchodní informační agentury MarcoPolis z roku 2012 je Nokan Group mezi největšími společnostmi v provincii a má v Meer Soma „zájmy.“

V roce 2014, ve stejný rok, kdy byly publikovány fotografie aut Meer Soma převážejících ropu IS do kurdských rafinérií, byla webová stránka pobočky Nokan smazána.

Dopis velvyslance Wallace vytvořil víc než ticho - sám Wallace nedostal od Nokan Group žádnou odpověď  a Nokam Group nebyla pro komentář k dosažení.

Kopie dopisu byly poslány americkým kongresovým výborům a také Johnu E. Smithovi, řediteli Úřadu Amerického Ministerstva financí pro kontrolu nad cizím majetkem. Americké Ministerstvo financí na otázku, co bylo pro vyšetření těchto obvinění uděláno, neodpovědělo.

Dokonce i mluvčí Counter Extremism Project, jehož jménem byl dopis poslán, odmítl celou věc komentovat, když byl tázán na vyjasnění reakce amerických úřadů.

Korupce, Nokan a KRG

Nokan Group je konglomerátem společností, které vlastní a ovládá irácká kurdská politická strana Vlastenecká unie Kurdsitánu (PUK), jedna z vládnoucí stran KRG.

Kurdistan Tribune uvádí, že je Nokan řízena z generální manažerské kanceláře PUK v okresu Sulaymani. Noviny odhadují, že se svými 23 dceřinými společnostmi má síť Nokan hodnotu zhruba 4 - 5 miliard amerických dolarů, to je daleko víc než je její ohlášená hodnota.

Tribune poukázal, že obchodní model PUK je zástupcem soukromého podnikání po celém KRG - plný korupce a nepotismu, převážně pro obohacení politických elit a jejich kamarádů. „Ekonomický model Kurdsitánu monopolizuje trh pro zisk několika lidí a ničí prostředí pro středně velké podniky,“ poukázaly noviny.

Dlouhá zpráva The Nation zjistila, že patronátní systém KRG znepřátelil a zbavil volebního práva většinu populace: „Většina nejziskovějších společností, jako jsou ty stavební, vlastní Barzani nebo Talabani,“ šéfové dvou vládnoucích stran KRG.

„Za lesknoucími se novými čtvrtěmi, pětihvězdičkovými hotely a nevkusnými auty leží starodávné město, kde podle kritiků zůstává problémem korupce a hranice rozdělující vládu a podniky jsou nezdravě rozmazány,“ uvedl Financial Times.

Až do konce loňského roku byl lídr PUK Jalal Talabani prezidentem Iráku. Jeho syn Qubad je vicepremiérem KRG. Qubad dříve sloužil jako zástupce KRG v USA. Quabad hrál klíčovou roli v rozvoji obchodních vztahů se Západem, zvláště co se týče ropy.

Další syn Jalala Talabaniho, Pavel, dohlíží na protiteroristickou jednotku KRG v Sulaymani, provincii řídí člen PUK Lahur Sheikh Jangi.

Starší Talabaniho švagrová Shanaz Ibrahim Ahmedová je zástupcem PUK v Británii, je zodpovědná za vztahy s médii a finance Nokan Group.

Qubad Talabani, úřadující vicepremiér KRG, má letos v listopadu přednášet na londýnské konferenci Kurdistan-Iraq Oil & Gas Conference o ropě a plynu. Konferenci sponzoruje několik energetických společností jako jsou např. Exxon Mobil, Chevron, DNO, Gulf Keystone Petroleum a Qaiwan Group.

Qaiwan Group dostala od Ministerstva energetiky KRG smlouvu na navržení, výstavbu a provoz plánovaných rozšíření ropné rafinérie Bazian pod dohodou Power Purchase Agreement (PPA).

Současná fáze tři expanze, která má být dokončena v roce 2018, má zvýšit kapacitu rafinérie ze 34 tisíc na 80 tisíc barelů ropy denně.

Rafinérii Bazian vlastní a provozuje WZA Petroleum, další dceřinná firma Nokam Group, kterou ovládá Talabaniho rodina.

Prezidentem WZA Petroleum je Parwen Babakirová, ta je v podstatě vlastníkem rafinérie Bazian. Babakirová je také předsedkyní Nokam Group a vede ropné a plynové portofolio PUK. V roce 2003 byla Talabanim jmenována na pozici ministryně průmyslu v okreku Sulaymani. Na otázky týkající se údajného prodeje ropy IS neodpověděla.

Zatímco vládní činitelé KRG a jejich příbuzní přímo profitují z lukrativních ropných a plynových kontraktů uzavřených KRG, ti stejní činitelé - kteří jsou zodpovědní za boj s terorem v provincii Sulaymani - dohlíží na Nokan Group, které je namočena v pašování ropy IS.

Britské spojení

Britská energetická společnost se silnou podporou britského politického establishmentu provozuje ropné pole, které zásobuje rafinérii Bazian.

Rafinérie, vlastněná Nokan Group, jejíž auta byla spatřena, jak převáží ropu IS přes kurdské provincie, je zásobována z pole Taq Taq. Ropné pole produkuje denně 100 tisíc barelů ropy, většina je dodávána do místních rafinérií. V Taq Taq má 45 procentní prodíl britsko-turecká firma Genel Energy.

Genel Energy byla vytvořena v roce 2011 spojením britské firmy Vallares Plc a turecké firmy Genel Enerji. Firmu vede bývalý ředitel BP Tony Hayward.

Na otázky ohledně spolupráce s institucemi, které jsou údajně zapojeny ve financování terorismu, mluvčí General Energy Andrew Benbow odpověděl: „To jsou otázky, na které se musíte zeptat KRG.“

Podle závěrečné zprávy Výboru Sněmovny pro zahraniční věci o britské vládní politice ke KRG z ledna 2015, je Genel jediným velkým investorem v provincii.

Zpráva poznamenala, že Kurdistán má zhruba 45 miliard barelů ropy - jako Libye a Nigérie - a dalších 110 trilionu kubických stop plynu, to je zhruba dvanáctina světových rezerv. Do roku 2020 chce KRG vyvážet 2 miliony barelů denně, to přináší velký zájem Západních společností jako jsou „Exxon, Chevron, Repsol, Total, místní gigant KAR a Genel Energy.“

O měsíc dřív tehdejší britský ministr energetiky Matthew Hancock na 4. konferenci Kurdistan-Iraq Oil & Gas Conference v Irbilu řekl, že „Irák hraje důležitou roli na schůzkách o budoucí světové poptávce po ropě.“ Poznamenal, že americká ropná produkce „vyvrcholí v roce 2020“ a z toho důvodu se „svět musí stát závislějším na iráckých zásobách.“

Produkce irácké ropy se do roku 2041 ztrojnásobí na 8 milionů barelů denně, dodal: „Rezervy v Kurdistánu hrají důležitou roli v tomto vzestupu. Region je nejenže největší nedotčenou oblastí světa, má také velký plynový potenciál.“

Genel Energy má z kurdské těžby hodně vydělat. Prezident firmy Mehmet Sepil na konferenci v roce 2014 řekl, že firma plánuje hrát vrchní roli v těžbě 11 trilionů kubických stop plynu v kurdské provincii.

O rok dříve Parlamentní skupina všech stran (APPG) Kurdského regionu vydala zprávu ze své mise v regionu a doporučila, aby si vyšetřování vzal na starost Výbor pro zahraniční věci.

V rámci mise britský konzervativní poslanec Nadhim Zahawi, který byl předsedou APPG Kurdistánu, navštívil ropné pole Taq Taq v listopadu 2013.

Zahawi měl podle britského registru zájmů v Genel Energy podíl, svůj vztah se společností oznámil v červnu 2013, své podíly prodal 30.dubna 2014.

Koncem roku 2013 byl Zahawi jmenován Davidem Cameronem do Premiérské politické rady na post se zvláštní zodpovědností za obchod a ekonomiku.

V červnu 2014 byl Zahawi jmenován jako člen Výboru pro zahraniční věci a hrál klíčovou roli ve vyšetření vládní politiky.

„Tohle jsou velice vážná obvinění, o kterých jsem dříve něvěděl, a která nebyla předána vyšetřování výboru,“ řekl Zahawi ohledně obvinění proti Nokan Group a KRG. Vysvětlil, že výbor vyšetří financování IS v dalším šetření.

Zahawi také odmítl, že by věděl o vnitřním vyšetřování KRG o podpoře terorismu a obvinění proti Nokam Group a vztahů Genel k Nokan. „Jako bývalý vlastník akcií neznám detaily jejich operace stejně jako kterýkoliv jiný vlastník nebo člen veřejnosti. Navrhuji, abyste přednesli své důkazy a otázky přímo Genel.“

APPG v Kurdistánu je úzce spojena s vládou PUK a KDP a západními ropnými zájmy v provincii. Gary Kent, který je ředitelem Pracujících přátel Iráku, je placen přímo Gulf Keystone Petroleum – která investovala do ropy v KRG - aby APPG poskytoval sekreteriátní služby.

KRG a její britská ruka také poskytuje „administrativní služby“ APPG, mezi nimi jsou večeře pro členy parlamentu, každoroční recepce a financování skupinových delegací v provincii.

Místopředseda APPG Robert Halfon, který je dnes ministrem v novém kabinetu Davida Camerona a místopředsedou strany Toryů, popsal zjištění AAPG v Kurdistánu Sněmovně Lordů slovy:„Po celém Kurdistánu obchod roste...a lidé se těší na britské a zahraniční investice. Privatizace pokračuje rychlým tempem a jsou stavěny obrovské majetkové komplexy. Jsou tam značné zásoby ropy a plynu...KRG se může stát důležitým spojencem v zajištění britské energetické bezpečnosti.“

Když v lednu 2015 britský Parlamentní výbor zahraničních věcí vydal svou zprávu, Zahawi byl zpět v KRG jako součást britské obchodní delegace vedené starostou Londýna Borisem Johnsonem.

Stejně jako u spousty dalších zájmů Foreign and Commonwealth Office (FCO) neodpověděl na otázky o britských vládních vztazích s regionálními úřady a firmami zapojenými v uskutečňování prodeje ropy Islámského státu.

Touha amerických a britských společností těžit zdroje Iráckých Kurdů vyvolává otázky, zda americko-britská vládní podpora turecko-kurdské ropné sítě poškozuje válku proti IS.

Nafeez Ahmed je investigativní novinář, mezinárodní bezpečnostní vědec a autor několika bestsellerů.

Zdroj: Middle East Eye
Foto: Middle East Eye

Podpořte WertyzReport!

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články