Strategické partnerství? Řecko může být mostem mezi EU a Ruskem

Řecko a Rusko hodlají nadále prohlubovat vztahy. Během návštěvy ruského prezidenta Vladimíra Putina v Aténách řecký premiér Alexis Tsipras, který zemi zaprodal supům z Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie, bylo podepsáno několik dohod týkajících se spolupráce s BRICS, uvádí BRICS Post.

„Opakovaně říkáme, že zákeřný kruh militarizace, rétoriky studené války a sankcí není produktivní. Řešením je dialog,“ řekl Tsipras na tiskové konferenci. „Každý uznává, že evropský kontinent nemůže existovat s rozhádanou Evropskou unií a Ruskem,“ dodal. Podle Tsiprase chce Řecko v Evropské unii a NATO „působit jako pozitivní most přátelství mezi Evropou a Ruskem. Partnerům se snažíme vysvětlit, jak důležité je pro Evropskou unii mít vzájemnou energetickou politiku.“

Podle prohlášení Kremlu obě strany podepsaly několik dohod o spolupráci v oblastech turistiky, zemědělství, standardizace, energetické soběstačnosti a zdrojích obnovitelné energie. Krom toho byla také podepsána dohoda o hlavních parametrech ropných a petrolejových produktů a memorandum porozumění mezi Federální univerzitou na Uralu a Univerzitou Piraeusu v souvislosti s projekty BRICS. Tsipras dál řekl, že „strategickou volbou země je posílit vazby s Ruskem,“ budování ekonomického partnerství a zlepšení stability ve světě a v regionu.

Po krachu projektu South Stream se Tsipras a Putin minulý rok dohodli na vybudování alternativního plynovodu South European Pipeline. Plynovod za dvě miliardy dolarů má přepravit kaspický zemní plyn do Evropy přes Řecko, Albánii a Jaderské moře.

Zdroj: BRICS Post, Sputnik, Independent
Foto: PPIO

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články