Reuters: Turecká rozvědka pomáhala doručovat teroristům zbraně

Jak jsme zde několikrát během posledních šesti měsíců uváděli, turecká státní zpravodajská služba MIT pomáhala doručit zbraně do Sýrie na území ovládaná islámskými teroristy. Agentura Reuters zveřejnila dokumenty žalobců a policistů zapojených v celé věci. 

V listopadu 2013 a v lednu 2014 policisté prohledali v jižní turecké provincii Adana celkem 4 nákladní auta na příkaz žalobců. První auto bylo zastaveno a další tři mohla pokračovat v cestě, když agenti MIT začali policii vyhrožovat a odmítali prohlídku auta. Turecký prezident 19. ledna 2014 prohlásil, že auta patřila MIT a „vezla do Sýrie pomoc.“

„Naše vyšetřování ukazuje, že jistí státní úředníci pomohli těmto lidem doručovat dodávky,“ uvedl žalobce Ozcan Sisman, který nařídil prohlídku prvního kamionu 7. listopadu 2013 po policejním hlášení, že veze nelegálně zbraně. Sisman a další žalobce, Aziz Takci, který nařídil prohlídku tří aut 19. ledna 2014, byli zadrženi na příkaz státních žalobců a čelí obvinění z provedení nezákonné prohlídky. Sisman je dle dokumentů obviněn z odhalení státního tajemství a pošpinění vlády tvrzeními o pomoci teroristickým skupinám.

Podle soudních dokumentů Istanbulského soudu z dubna 2015 čelí víc jak 30 policistů zapojených v prohlídkách obvinění z vojenské špionáže a pokusu o svržení vlády. 

Jeden ze řidičů, Murat Kislakci, řekl, že náklad z 19. ledna byl naložen z cizího letadla na letišti v Ankaře a že on sám už dříve zbraně dodával. Ve svědectví policistů zapojených v pokusu o prohlídku auta 1. ledna 2014 stojí, že agenti MIT mluvili o dodávkách zbraní syrským rebelům ze skladů na hranici. 

Rozhodnutí soudu o vydání zatykače na tři lidi v souvislosti se zastavením auta v listopadu 2013 uvádí, že auto bylo naplněno kovovými trubkami vyrobenými v tureckém městě Konya, které byly identifikovány jako nedokončené součásti dělostřeleckých granátů. Dokument také cituje řidiče Liftiho Karakayau. Karakaya tvrdí, že dvakrát provedl stejnou dodávku do pole asi 200 metrů za vojenským stanovištěm v Reyhanli, což je malé město pár set metrů u hranice se Sýrií.

Příkaz pro Karakayaovo zatčení, který Reuters viděla, cituje policejní vyšetřování, dle kterého zabavené součásti zbraní mířily do „tábora využívaného teroristickou organizací Al-Kájda na syrské hranici.“ V tu dobu oblast u turecké hranice ovládala skupina Ahrar al-Sham.

Zdroj: Reuters
Foto: REUTERS/SULTAN KITAZ

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články