Rockefelleři Rakky: Jak ropa Islámského státu končí v Izraeli

Ropa produkovaná na polích pod kontrolou Islámského státu je předmětem nového vyšetřování Al-Araby al-Jadeed. Černé zlato je těženo, převezeno a prodáno, poskytuje ozbrojené skupině klíčový finanční tok.

Kdo tu ropu ale kupuje? Kdo financuje vražednou brutalitu, která se zmítá Irákem a Sýrií? Jak se dostane ze země do tankeru, kdo z ní profituje?

Islámský stát využívá miliony dolarů ze zisků z ropy pro rozšíření a ovládání velkých oblastí s pěti miliony civilisty.

IS prodává iráckou a syrskou ropu za velice nízkou cenu kurdským a tureckým prostředníkům a mafiím, které ji označí a prodají jako barely Kurdské regionální vlády.

Podle vyšetřování Al-Araby je pak nejvíce je pak přes prostředníky převážena z Turecka do Izraele.

Islámský stát Al-Araby sdělil, že záměrně ropu neprodává do Izraele, za cestu na mezinárodní trhy prý mohou agenti.

Ropná pole

Ve všech ropných polích IS v severním Iráku a východní Sýrii naleznete cedule: „Fotografování je přísně zakázáno – hříšníci riskují svou bezpečnost.“ Cedule visí ve jménu IS.

Tato ropná pole fungují denně sedm až devět hodin, od soumraku do úsvitu, na produkci dohlíží iráčtí pracovníci a inženýři, kteří dříve vedli operace, od doby, co IS ovládl území, si všichni drží svou práci.

IS je na ziscích z ropy těžce závislý. Jeho další příjem, jako jsou např. dary a výkupné, pomalu klesají. Pracovníci na polích IS a jejich rodiny jsou pečlivě hýčkáni, protože jsou velice důležití pro přežití skupiny.

Těžební kapacita IS se v roce 2015 dále rozvinula, když po ovládnutí polí Allas a Ajeel v iráckém Tukritu skupina získala hydraulické stroje a elektrické pumpy.

Skupina také ukradla vybavení malé asijské ropné společnosti, která budovala ropné pole u iráckého Mosulu ještě než IS oblast ovládl.

Ropná produkce IS v Sýrii se zaměřuje na ropná pole Conoco a al-Taim na západě a severovýchodě Deir Ezzor, v Iráku skupina využívá pole Al-Najma a al-Qayra u Mosulu. Pro tamní energetické potřeby skupina využívá malá pole v obou zemích.

Podle odhadů založených na počtu ropných tankerů, které opustily Irák, a zdrojů v tureckém městě Sirnak na hranici s Irákem, kudy ropa jezdí, IS produkuje průměrně 30 tisíc barelů denně.

Dlouhá štreka

Al-Araby získal informaci o tom, jak IS pašuje ropu od plukovníka iráckých zpravodajských služeb, kvůli jeho bezpečnosti jej nebudeme jmenovat.

Informace byla ověřena kurdskými bezpečnostními činiteli, zaměstnanci hraničního přechodu Ibrahim Khalil mezi Tureckem a iráckým Kurdistánem a činitelem z jedné ze tří společností, které s pašovanou ropou obchodují.

Irácký plukovník, který s americkými vyšetřovateli pracuje na zastavení finančních toků teroristů, Al-Araby řekl o fázích převozu pašované ropy od bodu těžby v Iráku do jejího cíle –přístavu Ashdod v Izraeli.

„Když je ropa vytěžena a naložena, ropné tankery opouštějí provincii Nineveh a míří na sever do města Zakho, asi 88 kilometrů severně od Mosulu,“ řekl plukovník. Zakho je kurdské město v iráckém Kurdistánu, hned u hranice s Tureckem.

„Když kamiony s ropou přijedou do Zakho, běžně asi 70 až 100 vozů, setkají se s pašeráckými mafiemi, je to mix syrských a iráckých Kurdů, k tomu nějací Turci a Íránci,“ pokračoval.

„Osoba ve vedení ropných dodávek prodává ropu tomu s nejvyšší nabídkou,“ dodal. Konkurence mezi organizovanými gangy dosáhla vrcholu a zabíjení lídrů mafií se stalo běžným.

Podle plukovníka zájemce zaplatí kolem 10 až 25 procent hodnoty ropy v hotovosti – amerických dolarech – a zbytek je zaplacen později.

Řidiči odevzdávají svá vozidla dalším řidičům, kteří mají povolenky a doklady pro překročení hranice do Turecka s dodávkami. Prvním řidičům jsou dány prázdné kamiony, se kterými jedou zpět do oblastí IS.

Plukovník dále uvedl, že tyto transakce se obvykle odehrávají na různých místech na kraji města Zakho. Místo je dohodnuto telefonicky. 

Před překročením hranic mafie převážejí nezpracovanou ropu do soukromých rafinérií, kde je ropa zahřáta a opět naložena do kamionů a následně převezena přes hraniční přechod Ibrahim Khalil.

Základní rafinování je prováděno kvůli tomu, že turecké úřady neumožňují nezpracované ropě překročit hranice, pokud není licencovaná iráckou vládou.

První rafinování je prováděno kvůli dokumentům, změna ropy na ropný produkt umožní přechod hranice.

Podle zpravodajského činitele pohraničníci dostávají velké úplatky od tamních iráckých pašeráckých gangů a soukromých rafinérií.

V Turecku auta pokračují do města Silopi, kde je ropa předána osobě s přezdívkou Dr. Farid, Hajji Farid a Strýček Farid.

Strýček Farid je dvojí občan Izraele a Řecka. Obvykle je doprovázen dvěma svalnatci v černém Jeepu Cherokee. Kvůli riziku zveřejnění jeho fotografie byla jeho podoba nakreslena.

V Turecku je ropa je nerozeznatelná od ropy prodané Kurdskou regionální vládou (KRG), obě jsou prodávány jako „nelegální,“ „zdroj neznámý“ nebo „nelicencovaná ropa.“

Společnosti, které kupují ropu KRG, také kupují ropu IS.

Cesta do Izraele

Po zaplacení řidičů, prostředníků a úplatků je zisk IS 15 až 18 dolarů za barel. Skupina v současnosti vydělává každý měsíc 19 milionů dolarů.

Strýček Farid vlastní licencovaný byznys vývozu a dovozu, který využívá k uzavírání dohod mezi pašeráckými mafiemi, které ropu kupují, a třemi ropnými společnostmi, které ji vyváží do Izraele.

Al-Araby má jména těchto společností a detaily jejich nelegálního obchodu. Jedna z těchto společností je také podporována vysoce postaveným Západním činitelem.

Společnosti bojují o nákup pašované ropy a pak ji převážejí do Izraele přes turecké přístavy Mersin, Dortyol a Ceyhan.

Al-Araby odhalil několik dohazovačů, kteří pracují ve stejném byznysu jako Strýček Farid – když přijde na marketing pašované ropy, Farid zůstává nejvlivnějším a nejefektivnějším dohazovačem.

Práce napsaná dvěma námořními inženýry Georgem Kioukstsolouem a Dr. Alecem Coutrobisem z Univerzity v Greenwich vystopovala ropný obchod přes přístav Ceyhan a nalezla spojení mezi vojenskými úspěchy IS a vzestupem vývozu ropy v přístavu.

V srpnu Financial Times uvedly, že Izrael získává 75 procent svých zásob ropy z Iráckého Kurdistánu. Více jak třetina těchto exportů prochází přístavem Ceyhan.

Kioukstsolou  Al-Araby al-Jadeed sdělil, že to spíš naznačuje korupci prostředníků a těch nejníže postavených osob v obchodní hierarchii – než instituční zneužití nadnárodních obchodů nebo vlády.  

Podle evropského činitele z mezinárodní ropné společnosti, který se s Al-Araby setkal v metropoli Perského zálivu, Izrael ropu rafinuje „jednou nebo dvakrát,“ protože nemá pokročilé rafinérie. Ropu vyváží do zemí ve Středomoří – kde ropa „získává polo-legitimní status“ – za 30 až 35 dolarů za barel.

„Ropa je za den nebo dva prodána dvěma soukromým společnostem, zatímco většina jde italské rafinérii vlastněné jedním z největších akcionářů italského fotbalového klubu, ropa je zde rafinována a využila lokálně,“ dodal evropský ropný činitel.

„Izrael se tak nějak stal největším marketérem ropy IS. Bez nich by většina ropy produkované IS zůstala mezi Irákem, Sýrií a Tureckem. I tři zapojené společnosti by ropu nedostaly, kdyby neměly kupce v Izraeli,“ řekl činitel průmyslu.

Podle něj se většina zemí vyhýbá obchodování s takovým typem pašované ropy i přes lákavou cenu, důvodem jsou právní problémy a válka proti Islámskému státu.

Doručení a platba

Al-Araby zjistil, že IS využívá různé způsoby přijímání plateb za pašovanou ropu – způsobem podobným dalším mezinárodním zločineckým sítím.

IS dostává platbu v hodnotě 10 až 25 procent ceny ropy ihned po prodeji zločineckým gangům fungujícím okolo turecké hranice.

Platby od společností prodávajících ropu jsou uloženy na účtech v soukromé turecké bance, které patří anonymnímu Iráčanovi, prostřednictvím někoho jako je Strýček Farid, a pak jsou poslány do Mosulu a Rakky, vyprány jsou přes několik společnosti zabývajícími se výměnou měn.

Platby za ropu jsou využívány pro nákup aut, která jsou dovezena do Iráku, v Bagdádu a jižních městech tam jsou prodána a peníze jdou přímo do pokladny IS.

Odpověď IS

Pár hodin před uzavřením této investigativní zprávy Al-Araby mohl mluvit přes Skype s osobou blízkou IS ve městě Rakka.

„Organizace prodává ropu z chalifátu, nechce ji ale prodávat Izraeli nebo nějaké další zemi,“ řekl. „Produkuje ji a prodává přes prostředníky a  společnosti, ti pak rozhodují, komu ji prodají.“

 

Článek vyšel 26. listopadu na webu Al-Araby.

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články