Do hry o ropu ve Smilně vstupují placení trolové

Boj o ropu ve východoslovenské obci Smilno pokračuje na všech frontách. Kromě mediální, politické, právní a občanské fronty se rozjíždí také internetová. Americká společnost Alpine Oil and Gas spadající pod holding Discovery Polska začala uplácet internetové troly.

Jelikož jsme se už několikrát ocitli pod útoky podobných lidí, není vůbec těžké si všimnout profilů na sociálních sítích zaměřených jen na jednu osobu. Tou osobou je aktivistka ze Smilna Marianna Varjanová.

Na Facebooku se napřed objevil běžný osobní profil osoby se jménem Smilno Ropa, který začal do přátel přidávat profily, které „olajkovaly“ stránky tamních aktivistů. Příspěvky tohoto profilu se zaměřují na protiargumenty obyvatel Smilna a napadají přímo Mariannu Varjanovou. Daná osoba lidem, kteří si ji přidali do přátel, pak napsala soukromou zprávu ve stylu: „Omlouvám se za neprozrazení své identity, vyhrožují nám.“

Screenshot ze zmíněného profilu. Nic jiného než útoky a obhajování těžařů.

Po přečtení jejich příspěvků je to víc než jasné. Pomocí internetových nástrojů jsme se pokusili nalézt emailovou adresu, přes kterou se tento uživatel, s pobytem mimo Smilno (uvádí Zborov), na Facebook přihlašuje. Nejde o soukromou adresu, ale o adresu pojmenovanou podle názvu facebookové skupiny – smilnoropa@centrum.sk. To nám říká, že jde o operaci zaměřenou jen na informační válku, nikoli o osobní profil.

Dále pak byla vytvořena komunita Ropa v Smilne – pohlad z druhej strany. Na této komunitní stránce naleznete další útoky na Mariannu Varjanovou a další argumenty, kteří těžaři využívají – mj. že ropa přinese do obecní poklady peníze. Jako příklad uváději vesnice na Jižní Moravě Dambořice a Uhřice, kde se ropa těží někdy od roku 2001. Odkud Slováci z východní části Slovenska vědí o těchto vesnicích, už není těžké si domyslet. I když jsou tyto informace a argumenty snadno nalezitelné na internetu, příklad těchto vesnic se do jejich hlavy nedostal jen tak.

Argumenty protěžařských stránek mají jeden zásadní problém - ropa v Dambořicích a Uhřicích na Jižní Moravě nás opět zavádí k českému jednateli americké firmy Alpine Oil and Gas.

V obou vesnicích je angažovaná společnost MND. Ta stejná MND, pro kterou deset let pracoval český jednatel Alpine Oil and Gas Stanislav Benada. V letech 1999 – 2000 byl i generálním ředitelem. Pokud se ropa v Uhřicích těží od roku 2001, průzkum se musel odehrávat v letech, kdy Benada pro MND pracoval a on sám, nebo jeho kolegové, se účastnili průzkumu ložisek. Víme také, že Benadova firma Taxes Oil, které patří budova Muzea naftového dobývání a geologie (kde je Benada předsedou), spolupracovala s MND na několika projektech.

Podle webových stránek Alpine Oil and Gas pracuje pro tuto společnost i Benadova dcera Pavla. Benada a jeho dcera mají většinový podíl v Taxes Oil a podle zveřejněných dokumentů Benada používá k elektronické komunikaci email a telefonní číslo své hodonínské společnosti, ačkoliv tato firma nemá licence na průzkum na Slovensku. Je také možné, že jedná jako subdodavatel, email, který Benada poslal na Ministerstvo životního prostředí SR, sice napsal ze své schánky na Gmailu, odpovědi už ale chodily na email Taxes Oil.

Muzeum naftového dobývání a geologie Benada využíval ke svým lobbistickým aktivitám. Kromě Taxes Oil se zde usídlila i společnost Cuadrilla Morava, která chtěla na Valašsku těžit břidlicový plyn. Když byl Benada jejím jednatelem, vystupoval na pro-břidlicových přednáškách ve jménu svého muzea.

V rámci informační války přicházejí také nové webové stránky Alpine Oil and Gas, kde se společnost snaží ukázat v dobrém světle. Na anglické verzi stránek shodou okolností jej zmíněn spor s Mariannou Varjanovou, která se těžařům snaží zablokovat přístupové cesty k místům, kde mají stát vrty. Společnost zde dále vyvrací tvrzení některých politiků a zveřejňuje odkazy na články slovenských médií.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články