Ropný lobbing slaví deset let PR článkem ve slovenském tisku

Přesně před deseti lety bylo v Hodoníně slavnostně otevřeno Muzeum naftového dobývání a geologie lobbisty Stanislava Benady. Nejenže se z tohoto muzea stala oblíbená turistická atrakce zakrývající lobbing za těžbu břidlicového plynu na Valašsku a sídlo zákeřné společnosti Cuadrilla Resources v České republice, nově se zde lobbuje za těžbu ropy a plynu na východě Slovenska. Přesně deset let po otevření muzea si Alpine Oil and Gas, kterou Stanislav Benada na Slovensku zastupuje, zaplatila obrovskou inzerci v Prešovských novinách.

V jednostránkové inzerci (!) si Alpine Oil and Gas nechala udělat krátkou reportáž o její exkurzi na Moravu s obyvateli vesnic na východě Slovenska. Exkurze byla samozřejmě jen takovou PR akcí těžařů, která měla přesvědčit obyvatele, že těžba ropy životnímu prostředí neuškodí. A proto musela být bezproblémová – obec Smilno v čele se starostou Vladimírem Baranem odmítala odpovídat na jakékoliv dotazy o exkurzi a detailní plán cesty byl tajen od začátku do konce, aby se těžaři vyhnuli jakýmkoliv protestům. Aktivisté navíc nebyli v autobuse vítáni.

Baran ovšem absolutně v zatajování selhal, protože se podařilo získat objednávkový formulář pro dopravce. Na něm jasně a zřetelně stojí, že faktury za výlet na Moravu platí americká ropná firma a vedoucím zájezdu je právě Baran. To ovšem v tomto PR článku nehledejte. O Baranovi a další starostech východoslovenských vesnic zde není žádné slovo, protože jej mediální zástupce Alpine Oil and Gas.

Zajímavé také je, že PR článek nezmiňuje, že ono Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně vede jednatel společnosti Alpine Oil and Gas Stanislav Benada, který je v článku zmíněn jen jako „průvodce.“ Za společnost ve článku hovoří její americký šéf Michael P. Lewis a finanční ředitel Alexander Frasier.

Celá inzerce je v podstatě shrnutím toho, čím zástupci Alpine Oil and Gas argumentovali od vypuknutí vzpoury proti jejich aktivitám. Dokonale nám připomíná, že ropný lobbing spojený se Stanislavem Benadou funguje už deset let a následující léta se nic nezmění.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články