Obyvatelé Ruskej Poruby dočasně vyhnali těžaře z vlastních pozemků

Společnost Alpine Oil and Gas zastoupená hodonínským lobbistou Stanislavem Benadou, která na severovýchodě Slovenska zkoumá ložiska ropy a plynu, byla před Vánočními svátky nucena dočasně se odsunout z Ruskej Poruby ze soukromých pozemků po nátlaku majitelů. Mezitím obec Smilno na žádost jedné své obyvatelky zveřejnilo korespondenci s Alpine Oil and Gas. Mezi dokumenty se objevuje také Benadova stížnost na vzrůstající odpor. Korespondence ovšem není kompletní.

Neplatné rozhodnutí soudu

Na místo, kde chce společnost Alpine Oil and Gas provádět v Ruskej Porubě průzkum, vede jediná přístupová cesta. Tu se snaží zablokovat její majitelé, kteří s průzkumem nesouhlasí. Společnost se tedy obrátila na Okresní soud v Humenném, který ji vstup povolil bez jakéhokoliv projednávání. Dva dny před Štědrým dnem, 22. prosince 2015, přijela nákladní auta. „Na tahači si přivezli buldozér, dokonce i maringotky pro dělníky, v jedné dodávce přivezli i zaměstnance z nějaké polské firmy. Taktéž měli i právního zástupce, který měl předběžné opatření soudu v Humenném,“ řekl deníku Slovenský východ aktivista a člen petičního výboru Vladimír Ferko.

Lidé na pozemky umístili zátarasy a těžaři je zbourali buldozérem. „Buldozér odtlačil zátarasu soukromých vlastníků, potom přijela nákladní auta s maringotkami. Byla to polská firma jako subdodavatel Alpine Oil and Gas,“ řekl Ladislav Andrejco, předseda dozorčí rady pozemkového společenství Ruská Poruba. Lidé si toho všimli, do 15 – 20 minut přišli bránit svá vlastnická práva,“ dodal.

Stanislav Benada a jeho právník s sebou na místo přinesli okopírované rozhodnutí soudu v Humenném. Jenže postrádalo pečeť proveditelnosti, tudíž bylo neplatné. „Předběžné opatření jsme si v tu dobu ještě nepřevzali, nemohlo být platné a to museli dobře vědět,“ uvedl Ferko. Benada později televizi JOJ přiznal, že „došlo k chybě.“ Svoji přítomnost vysvětlil tím, že se musí upravit přístupová cesta a pracovní plocha pro průzkumný vrt. „Tím, že vstoupili na pozemky soukromých vlastníků s neplatným předběžným rozhodnutím, znovu porušili zákon. Za asistence policie naše pozemky opustili polští pracovníci, právní zástupce a nakonec stáhli i všechny dopravní prostředky,“ řekl Andrejco.

V obci Krivá Olka těžaři zřejmě načerno zaměstnali několik pracovníků. Jeden z obyvatelů upozornil, že na pozemku, který si Alpine Oil and Gas pronajala od státního podniku LESY SR, probíhá řezání dřevin a spalování dřevité hmoty. 29. listopadu pracovníky společnosti obyvatelé upozornili, aby si připravili doklady, protože přijde kontrola z úřadu práce. „Okamžitě se sbalili a odešli,“ řekl Roland Noga.

Benada se pokoušel zastavit odpor na Ministerstvu životního prostředí

Mezitím obec Smilno zveřejnila dokumenty a konverzace se společností Alpine Oil and Gas ohledně přístupových cest. Do dnešního dne totiž není absolutně jasné, kdo těžařům umožnil vstup na soukromé pozemky, na kterých rozorali půdu. Starosta obce Vladimír Baran odmítl podle majitelky jednoho z pozemků říct, zda jsou všechny dokumenty kompletní. Zveřejněny byly dokumenty týkající se místního šetření přístupových cest, vyjádření k ohlášení drobné stavby, emailová komunikace mezi Stanislavem Benadou a starostou obce Vladimírem Baranem, odpověď Ministerstva životního prostředí SR na Benadův email a rozhodnutí o prodloužení platnosti průzkumného území do 1. srpna 2016. Z emailové komunikace je zřejmé, že si Benada na Ministerstvu životního prostředí stěžoval na odpor obyvatel. Po důkladnější analýze se zdá, že konverzace není kompletní.

8. července 2015 napsal Benada stížnost generální ředitelce Sekce geologie a přírodních zdrojů Ministerstva životního prostředí SR Vlastě Janové a ředitelce Odboru státní geologické správy Ministerstva Vieře Maťové stížnost na odpor obyvatel ve Smilnu. Benada v této stížnost zdůrazňuje, že průzkum stál společnost 17 milionů eur a pokud nebudou moci průzkum realizovat, „tak ne vlastní vinou.“ Benada zmiňuje „lživé argumentace“ a „útok na udělování licencí.“

Originál naleznete zde a zde.

Tady narážíme na problém. Benada email totiž poslal ze své schránky na Gmailu. Následující odpověď Viery Maťové z 16. července byla poslána na emailovou schránku Benadovy hodonínské firmy se sídlem v Muzeu naftového dobývání a geologie Taxes Oil. Maťová zde zmiňuje podmínky pro pokračování geologického průzkumu. Tento email byl odeslán osm dní poté, co Benada poslal svou stížnost. Originál naleznete zde.

Viera Maťová zatím na náš dotaz ohledně komunikací se Stanislavem Benadou neodpověděla.

Benada se podepsal jako „odpovědný zástupce a ředitel společnosti Alpine Oil and Gas.“ Ze zveřejněných dokumentů je také patrné, že za společnost jednal i jistý Tomáš Dubík a Polák Maciej Karabin. Karabin pracuje pro mateřskou společnost Alpine Oil and Gas Discovery Polska.

Obec Smilno také zveřejnila Benadovy přehledné informace o připravovaných krocích průzkumu v PU Svidník, které ji Benada zaslal. „V roce 2015 se předpokládá v souladu s projektem geologické úlohy, že bude v rámci průzkumného území Svidník vyhlouben vrt v kú Smilno. V tomto území jsou dokumentovány výskyty přírodních uhlovodíků již od počátku minulého století a byly lokálně těženy a využívány… Průzkum probíhá od roku 2006, je povolen a prováděn výhradně na konvenční ložiska zemního plynu popř. ropy. Průzkumné práce mají dočasný charakter a v případě nálezu ložiska musí být pro těžbu stanoven dobývací prostor (o velikosti pracovní plochy 100 x 80 m) v samostatném správním řízení,“ uvedl Benada. Na konci dokumentu jsou také zmíněny benefity pro obec: „ubytování, stravování, doprava (dovoz vody, materiálu), střežení; v budoucnu p případě úspěchu 3-4 pracovní místa; zásobování obce plynem z lokálního zdroje příspěvek do rozpočtu obce: poplatek za průzkumné území, v případě těžby poplatek za dob. prostor a za vytěžený nerost (5% prodejní ceny).“

Obyvatelé Smilna se pokoušeli průzkum zastavit peticí pro zákaz průzkumu ložisek v celé oblasti Svidnik, do které spadá zhruba 60 obcí. Ministerstvo petici zamítlo, protože neexistuje žádná zákonná překážka a protože obyvatelé Smilna jsou prý jediní, kdo klade odpor. Petice byla podána 29. srpna 2015, měsíc poté, co Stanislav Benada požádal Ministerstvo o pomoc…Vzhledem k tomu, že ve zveřejněných emailech je osmidenní odmlka a rozpor v emailových adresách, závěry si už budeme muset domyslet sami.

Na závěr přidáváme fotografie upravených pozemků ve Smilnu od Luboše Leška.

 

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články