Opona padá: Turečtí činitelé mají finanční zájmy v ropném obchodu s Islámským státem, prohlásil ruský premiér

Po sestřelení ruské stíhačky na syrské hranici Rusko totálně mění postoj k Turecku. Ihned po incidentu ruský prezident Vladimír Putin prohlásil, že Turecko kryje Islámský stát a později padala další obvinění. Ruští představitelé tvrdí, že turečtí činitelé obchodují s Islámským státem a prodávají jeho ropu. 

Ruský prezident Vladimír Putin byl nebývale tvrdý. „Tento incident je proti obvyklému boji proti terorismu. Naši vojáci hrdinsky bojují proti teroristům, riskují své životy. Dnešní ztráta ale pocházela z bodnutí do zad komplici teroristů,“ řekl. „Islámský stát má velké peníze, stovky milionů, možná i miliard, z prodeje ropy. K tomu jsou navíc chráněni armádou celého národa. Dá se pochopit, proč jednají tak odvážně a bezostyšně. Proč zabijí lidi takovým hrozným způsobem. Proč páchají teroristické činy po celém světě, i v srdci Evropy,“ dodal.

Putin také prohlásil, že turecké vedení podporuje islamizaci turecké společnosti. „Problém není tragédií, kterou jsme viděli včera. Problém je daleko hlubší. Pozorujeme, že současné turecké vedení značný počet let prosazuje záměrnou politiku islamizace společnosti,“ řekl den po incidentu.

Ze slov ruských představitelů je zřejmé, že incident na syrské hranici způsobil totální změnu ruských vztahů s Tureckem. Totální ránu tomu zasadil ruský premiér Dmitryj Medvedev, který v podstatě řekl to, co my jsme říkali už od roku 2013 - turečtí představitelé kupují od Islámského státu ropu a prodávají ji na světových trzích. Jedním z hlavních pašeráků této ropy jsou přepravní firmy syna tureckého prezidenta Bilala Erdogana. Medvedev doslova řekl: „Turecké akce de facto chrání Islámský stát...Není to překvapením, s ohledem na naše informace o přímých finančních zájmech některých tureckých činitelů v dodávkách ropných produktů rafinovaných v zařízeních ISIS.  Nelítostné a zločinecké akce tureckých úřadů způsobily nebezpečnou eskalaci vztahů mezi Ruskem a NATO, nemohou být obhájeny žádnými zájmy, ani ochranou státních hranic.“

Problém pašování ropy syna tureckého prezidenta byl dokonce v roce 2014 řešen v Tureckém parlamentu, vládnoucí strana AKP vše ale tutlá jak jen se dá. Turecká média, nejspíš ze strachu z reakce úřadů, odmítají o prohlášení ruských činitelů uvést jakékoliv zprávy. Kromě Turecka se také pašování ropy účastní irácký Kurdistán.

FOTO: Bilal Erdogan s islámskými extrémisty

Je také nutno podotknout, že důkazy ruský prezident přednesl na summitu G20 v Antalyi. Tyto důkazy se skládaly ze satelitních záběrů. Putin tehdy řekl: „Poskytl jsem příklady společně s našimi daty o financování Islámského státu osobami v různých zemí. Financování přichází ze 40 zemí, některé z nich jsou členové G20. Ukázal jsem našim kolegům fotografie z vesmíru, které jasně ukazují opravdový rozsah nelegálního obchodu s ropou a petrolejovými produkty. Konvoje aut rozpínající se na desítkách kilometrech, z výšky čtyř až pěti tisíc kilometrů se ztrácí v obzoru.“ Krátce poté USA oznámily, že po roce začaly bombardovat ropné tankery Islámského státu. Jak se ukázalo, před bombardování rozeslaly letáky, aby všechny živé bytosti stihly utéct.

Turecko sestřelení ruské stíhačky odnese tvrdě. Ruské Ministerstvo zahraničí už nařídilo svým občanům, aby do země necestovali. Rusko už zrušilo vojenskou spolupráci s Tureckem a Medvedev také prohlásil, že možná budou zrušeny plynové projekty, konkrétně plynovod Turkish Stream. Rusko to vskutku bere jako podraz.

Využité zdroje:

http://www.todayszaman.com/latest-news_putin-says-turkeys-leaders-back-islamization-of-turkish-society-agencies_405213.html

https://www.rt.com/news/323262-putin-downing-plane-syria/

https://www.rt.com/news/323373-ankara-defends-isis-medvedev/

Foto: © Ekaterina Shtukina / Sputnik

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!