Slovensko, Bulharsko chtějí stavět plynovod Eastring, Topolánek zpátky na scéně

Bývalý český premiér Mirek Topolánek, který nedávno slovy o tom, že CIA ovládá českou justici, vyvolal malé pozdvižení, je po vydání svých pamětí opět ve středu zájmu. Jeho vytrvalý lobbing za plynovod Eastring vyústil v podpis memoranda porozumění mezi Bulharskem a Slovenskem o jeho výstavbě. Topolánek v minulosti kritizoval ruské plány vybudovat plynovod Nord Stream II.

Loni se ukázalo, že Topolánek ve jménu společnosti Eustream lobbuje v Evropské komisi za výstavbu plynovodu, který má spojit Slovensko s Balkánem a existujícími plynovody na Ukrajině, v České republice, na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku s balkánským plynárenským centrem v bulharském přístavu Varna. Tento plynovod má snížit dodávky plynu z Ruska. Jeho výstavbu navrhlo samo Slovensko a Evropská unie ji zařadila do investičního plánu.

Ve čtvrtek 9. června podepsal slovenský ministr hospodářství Peter Žiga a bulharská ministryně energetiky Temenuzhka Petkova memorandum porozumění o jeho výstavbě. U podpisu byl přítomen i právě Topolánek. Žiga už dříve o projektu uvedl: „Projekt Eastring považujeme z hlediska finančního i časového za nejlepší pro vyřešení chybějícího propojení směrem na jihovýchodní Evropu, a to prostřednictvím západních plynárenských uzlů a samozřejmě i v opačném směru.“

Společnost Eustream v dubnu předložila žádost o grantu EU na spolufinancování studie proveditelnosti, která by mohla být hotová do konce tohoto roku. I když tvrdí, že teprve podle ni provede další kroky, za pomoci Topolánka si je jista, že plynovod prosadí. Slovenská vláda si plynovod dokonce napsala i do svého programového prohlášení.

Zdroje: Novinite, SME
Foto: me.government.bg

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články