Smlouva Lesy SR s Alpine Oil and Gas sice vypršela, podezření na střet zájmů ale trvá

Smlouva těžařské společnosti Alpine Oil and Gas registrované na Slovensku, která spadá pod americkou firmu Discovery Polska, se slovenským státním podnikem Lesy SR o pronájmu pozemků za účelem průzkumu ložisek ropy a plynu vypršela 15. ledna 2016 a o jejím prodloužení prozatím nejsou žádné zprávy. Okolnosti jejího uzavření jsou ale stále záhadou a tuto věc nemůžeme jen tak pominout, protože se čím dál více ukazuje, že tento slovenský státní podnik je napojen na slovenského ministra životního prostředí Petera Žigu a jeho patrona, ministra zemědělství Lubomíra Jahnátka.

Z předešlých zjištění víme, že slovenský ministr zemědělství Lubomír Jahnátek je známý pro dosazování svých známých do vysokých postů a že v září roku 2007 jako tehdejší ministr hospodářství zaštítil 2. ročník mezinárodní konference českého zájmového sdružení těžařů zvaného Těžební unie na téma Těžba a životní prostředí ve střední Evropě. Tematické okruhy přednášek byly: udržitelný rozvoj / oprávnění těžit, konkurenceschopnost těžebního průmyslu v EU a legislativa EU a těžební průmysl. Jahnátkovi tehdy dělal státního tajemníka právě Žiga.

O rok dříve, v roce 2006, na stejném semináři vystoupil tehdejší český ministr životního prostředí Libor Ambrozek, který v tu dobu seděl v městském zastupitelstvu města Hodonín se Stanislavem Benadou, manažerem Alpine Oil and Gas pro Slovensko. Z výročních zpráv Muzea naftového dobývání a geologie, dalšího zájmového spolku bývalých těžařů, také vyplývá, že Muzeum s Těžební unií spolupracovalo. Není ale jasné, v jakém rozsahu.

Smlouva slovenské státní společnosti Lesy SR s Alpine Oil and Gas nás zavádí k Peteru Žigovi (vlevo) a Lubomíru Jahnátkovi (vpravo). Foto: TASR-Michal Svítok

Co se týče smlouvy Alpine Oil and Gas a Lesy SR, Jahnátek je velice důležitým článkem. Jak jsme v předchozím článku poukazovali, smlouva o pronájmu pozemků byla podepsána Stanislavem Benadou 29. dubna 2015 a zástupcem generálního ředitele Lesy SR Jánem Kostriánem. 1. dubna 2015 společnost oznámila, že ministr zemědělství Jahnátek vyhodil z postu ředitele Ing. Ctibora Határa a na jeho místo dosadil Petera Moronga. Határ byl tiše přesunut na daleko prestižnější post, protože jako ředitel této státní firmy byl namočen do několika skandálů s obchodováním se dřevem, který se týkal zkrachovalé akciové společnosti Smrečina Hofatex nebo firmy Sima SH, která státnímu podniku dluží za dodané dřevo. Határ byl tiše přesunut na post generálního ředitele Sekce lesního hospodářství a zpracování dřeva na Ministerstvu zemědělství.  

Když Határ v roce 2012 nastupoval do funkce ředitele, rozdělil ekonomicko-obchodní úsek a vedení rozšířil o obchodního ředitele, kterým je dodnes Ing. Miroslav Lelák. Lelák je považován za koně ministra životního prostředí Petera Žigy. Oba dva jsou dávní přátelé.

Zkrachovalá Smrečina Hofatex začala po svém pádu prodávat svůj majetek společnosti Taper, jedním ze společníků této společnosti byl právě Žiga. V roce 2012 Lesy SR dodaly do této firmy 20 tisíc kubíků dřeva, i když byla ve vážných existenčních problémech. Státnímu podniku vznikla ztráta 971 tisíc eur.

Tohle ale ovšem nebyl jediný Žigův byznys. Žigova firma Taper dlouhou dobu se státním dřevem obchodovala. Když už si toho ale začala všímat veřejnost, v roce 2012 Žiga oznámil, že s obchodováním se státem končí, a že dřevo „nepotřebuje.“ To ale není pravda, protože firma Taper se státního dřeva nevzdala. Podle informací Deníku Plus firma stále státní dřevo dostává přes prostředníky. Taper totiž uzavřela dohodu s firmou Pinus, která od Lesy SR odebírá osm tisíc metrů krychlových dřeva.

Právě těmito pochybnými obchody přichází slovenská státní společnost o miliony eur. To také dokazují slova poslance slovenského opozičního hnutí OĽaNO Jána Mičovského a představitelů Svazu zpracovatelů dřeva. Mičovský poukázal na to, že druhý největší zpracovatel dřeva na Slovensku a zároveň největší odběratel státního podniku, firma PRP z Veľkého Krtíša, za čtyři roky přijala o 13 tisíc kubických metrů dřeva méně, než si vlastně od něj vzala. „Na cestě z Lesů SR ke zpracovateli PRP se ztratilo nějakých 440 kamionů dřeva. Došlo při tom k masivnímu přehodnocování kvalitních sortimentů dřeva na méně kvalitní, což vytvořilo rozdíl výše dvou milionů eur v neprospěch státních lesů,“ řekl Mičovský na tiskovce v Bratislavě. PRP přitom vláda nedávno schválena investiční pomoc ve výši 1,5 milionu eur.

Svaz zpracovatelů dřeva zpracovává asi 74 procent veškerého dřeva v zemi. Lesy SR mu ale podle jeho ředitele Igora Patráše dodávají jen 23 procent celkového objemu. „Ti, kteří jsou aktivní, kteří se snaží o rozvoj lesnicko-dřevařského komplexu, jsou svým způsobem diskriminováni, protože dostávají malou část. Ostatní dřevo odchází jinými cestami,“ řekl Patráš. Zdůraznil, že Lesy SR už nejsou přímým exportérem, ale jeho vývoz řeší nastrčené společnosti, tímto narážel právě na Žigu. „Ministr před dvěma lety prohlásil, že nebude obchodovat se státním dřevem. Namísto toho obchoduje s velkým objemem dřeva, který jde přes nastrčené obchodní společnosti. Obchodní ředitel Lesy SR je už několik let jasný člověk Žigy,“ zdůraznil.

Patráš podle serveru Hlavnesprávy.sk dále uvedl, že vše řešil i s ministrem zemědělství Lubomírem Jahnátkem. Podle očekávání ale bezvýsledně. Žiga je totiž Jahnátkův kůň.

Co předcházelo podpisu smlouvy Lesy SR s Alpine Oil and Gas, je nejasné. Měsíc před jejím podpisem Jahnátek přesunul Ctibora Határa na lukrativnější místo a nový ředitel, Peter Morong, podepsal s Alpine Oil and Gas smlouvu, která se na první pohled zdá nevýhodná. Lesy SR prozemky pro průzkum pronajaly v ceně 0,6 eur za metr čtvereční za měsíc (cca 16 Kč za metr). Společnost Alpine Oil and Gas si pronajala celkem 8076 metrů čtverečních. Měsíční pronájem parcel tedy činí 4845 eur. 

Milému zacházení Ministerstva životního prostředí SR vůči této firmě naznačuje také zamítnutí petice obyvatel a neochota Odboru státní geologické správy MŽP odpovědět na otázky ohledně obsahu komunikace se Stanislavem Benadou. Je tedy čím dál jasnější, že Alpine Oil and Gas nemá kromě povolení ke vstupům na pozemky vyřešeny také střety zájmů.

Na bezpečnost celého procesu průzkumu ložisek má dohlížet Ministerstvo životního prostředí a Báňský úřad. MŽP se k celé věci staví nekriticky a podle dostupných informací Báňský úřad v Košicích doposud od Alpine Oil and Gas nedostal žádné dokumentace k průzkumným vrtům. Budouvání vrtů má přitom začít během následujících týdnů…

-------

Náznakem obrovské korupce vládnoucí strany Smer-SD je skandál poslance Smeru Vladimíra Jánoše, jehož manželka na kameru uvedla, že doma balil peníze od největšího producenta hnědého uhlí na Slovensku, Hornonitrainských baní. Peníze měly končit u vysokých představitelů strany. Jánoš je teď stíhán kvůli domácímu násilí.

http://www.aktuality.sk/clanok/307891/komentar-daga-danisa-takto-sa-zarabaju-peniaze-pre-sudruhov/

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články