Střední Asii a Kavkaz čekají krize podobné té v Sýrii, budeme muset zasáhnout, varuje ruský ministr obrany

Ozbrojené konflikty podobné těm v Sýrii se možná brzy objeví v post-sovětských zemích Střední Asie a Kavkazu a Rusko bude muset zasáhnout. Před tímto varoval ruský ministr obrany Sergej Šojgu na vědecké konferenci o ruské operaci v Sýrii.

„Analýza situace ve světě naznačuje, že krátkodobá rizika ozbrojených konfliktů přetrvávají,“ řekl a poznamenal, že takové krize mohou být spuštěny v jakékoliv zemi. „Za těchto okolností bude Rusko nuceno adekvátně odpovědět na potenciální hrozby,“ varoval.

„Podle našich odhadů se na začátku roku 2015 k Islámskému státu a dalším teroristickým organizacím připojilo 4500 občanů Ruska a post-sovětských zemí. Není těžké předpovědět, kam půjdou, když Sýrie selže jako stát,“ pokračoval.

Rusko je znepokojeno také vzestupem teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu. „V Afghánistánu je dnes 10 tisíc bojovníků. Před čtyřmi lety to byla stovka. Ten nárůst za rok je význačný,“ řekl v dubnu šíf Oddělení Ruského Ministerstva zahraničí pro Asii a Blízký východ Zamir Kabulov. „Afghánská odnož ISIS se specializuje na Střední Asii. Ruština je jeden z jejich jazyků. Jsou cvičeni proti Střední Asii a Rusku,“ dodal.

Zdroj: RT
Foto: © Abdalrhman Ismail / Reuters

Dále čtěte:

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články