Bezpředmětný spor o přístup do iPhonu

Spor o tom, jestli musí Apple vytvořit speciální mechanismus, aby pro americké pořádkové síly mohl odblokovat telefony, je absolutně bezpředmětný, protože americká federální vláda už do něj zadní vrátka dávno má. Směšná je také kritika Applu ze strany Billa Gatese.

Média jsou pobouřena požadavkem FBI o odblokování iPhonu útočníka ze San Bernardina Syeda Rizwana Faroka. Apple prý chtěl, aby FBI vše držela v tajnosti a svou žádost držela mimo veřejnost. Jenže FBI s tím vyšla na veřejnost a Apple se rozhodl vyvolat velkou show. Zákonodárci teď vyhrožují, že pomohou FBI změnou zákonu.

Šéf společnosti Tim Cook protestuje, že byl Apple požádán o vytvoření „nové verze operačního systému iPhonu.“ Má to ale zásadní háček – v každém iPhonu jsou udělána zadní vrátka, která nahrávají upravený firmware bez zásahu uživatele. Zásadním problémem je také fakt, že jakákoliv nainstalovaná aplikace v tomto zařízení posílá externí data výrobci bez vědomí uživatele.

Vrcholem je už jen skandál okolo whistleblowera NSA Edwarda Snowdena, který v podstatě poskytl informace o tom, že americké zpravodajské agentury mají zadní vrátka téměř do všech přenosných zařízení. Stížnosti Applu jsou bezpředmětné, protože např. v roce 2010 byla společnost požádána Pentagonem, aby pomohla vytvořit produkty pro armádu. V roce 2015 Pentagon oznámil, že desítky institucí, včetně Applu, budou pracovat na vytvoření hi-tech vojenských předmětů. Spojení Applu s americkou vládou je tedy možná větší, než si myslíme.

Do celého divadla se také připojil Bill Gates. Ten deníku Financial Times řekl: „Tohle je specifický případ, kde vláda žádá o přístup k informacím. Nežádají o všeobecnou věc, žádají o specifický případ,“ řekl. „Není to otázkou, zda by někdo někdy mohli říct telefonní společnosti, aby se dostal k informacím, nebo k bankovním záznamům. Řekněme, že banka omotala mašlí svůj harddisk a řekla: Nenechte ji přestřihnout, protože pak ji budu přestřihávat víckrát.“ Bill Gates ovšem lže, protože jeho Microsoft vytvořil zadní vrátka už dávno už v roce 1997.

Jak v roce 1999 uvedl Duncan Campbell, „chyba programátorů Microsoftu odhalila, že zvláštní přístupové kódy připravené Americkou Národní bezpečnostní agenturou (NSA) byly tajně vepsány do Windows. Přístupový systém NSA je zabudován do každé verze operačního systému Windows, kromě prvních vydání Windows 95 (a jeho předchůdců). Odhalení se podobají těm ze začátku roku, kdy další americký softwarový gigant, Lotus, zabudoval do systému Notes „pomocné informace“ NSA a došlo k záměrnému poškození programových systémů…První odhalení nového přístupového systému NSA byla učiněno před dvěma lety britským vědcem Dr. Nickem van Somerenem. Jen před pár týdny další vědec znovu přístupový systém odhalil. S ním i důkaz, který jej spojuje s NSA.“

Od té doby technologie výrazně pokročila a nejnovější verze tohoto operačního systému dnes obsahují funkce, které posílají veškeré vaše počítačové kliknutí přímo do sídla Microsoftu, a společnost se brání, že to nelze zastavit.

Jinými slovy, je úplně jedno, kdo co říká, kritizuje, nebo namítá. Ty nejšpičkovější hackeři na světě mají systém, který se nabourá do většina přenosných zařízení tak či tak. V USA je jen jedinou otázkou, o kterou agenturu se jedná - veřejná totiž poškozuje byznys.

Foto: Tookapic/Pixabay

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články