Stát vyhlašuje informační válku

Šéfredaktor webu WertyzReport Jiří Hubáček hovoří v krátkém rozhovoru o snahách států získat monopol na pravdu.

Po celém světě se začínají tvořit seznamy webových stránek s „nedůvěryhodným obsahem,“ Facebook nedávno oznámil označování příspěvků s „nedůvěryhodným obsahem“ a Ministerstvo vnitra České republiky zachází až tak daleko, že nechalo vytvořit tým pro monitoring „vlivu cizí moci.“ Jak to vnímáte jako šéfredaktor jednoho z takových webů?

Válka proti alternativním médiím trvá už několik let. Začala postupně a s čím dál větší neefektivitou byla zesilována. Já sám si pamatuji, že když měl někdo jiný názor, tak si založil webovou stránku a vše zpochybňoval. S tím jsem se už setkal u naší minulé webové stránky někdy v roce 2009. To se bavíme o tzv. trolování. Troling postupně začal být agresivnější a nenávistnější, ale byl stále neefektivní. Zoufalá doba vyžaduje zoufalé činy, a tak přichází instituční kontrola nad pravdou.

Lidé se pomlouvají. Je ale na každém, kdo pomluvám věří. Já sám třeba jsem vždy nevěřil tomu, kdo mi co řekl, udělat si vlastní názor je dle mého prostě základ. A názor tvoří instinkt. Proč bych měl tedy věřit vládě, která se v podstatě snaží říct, co je pravda a co lež?

Banda psychopatů, kteří vládnou, se cítí ohrožena a myslí si, že vlastní monopol na pravdu. A o tom to je, v podstatě jde o zaplnění trhu s pravdou. Vlastníci médií jsou celkem dobře propojeni s lobbisty a mají velký vliv v politice. Ať už je to Tvrdík, Babiš, Křetínský, Bakala, Valenta, nebo kdokoliv jiný…Situace je samozřejmě stejná po celém světě, nebavíme se jen o ČR. Oni prostě potřebují udržet neudržitelné. Systém by řádně nefungoval bez nevědomé společnosti, která je neustále tahána ze strany na stranu, zleva doprava, rozdělována ideologickými spory.

Taky samozřejmě musíme dodat, že vidíme absolutní snahy států o centralizaci moci. Nemusíme chodit daleko, podívejme se třeba na Andreje Babiše. Ten člověk není zaslepený, má na to perfektní povahu. Na tohle totiž člověk musí mít povahu, jinak to nejde říct. Jeho projekt EET není ničím jiným, než snahou o centralizaci moci, kdy jedna instituce bude mít přehled o všech platbách bez potrestání případných úniků dat. Dalším náznakem je to, že se Babiš nutí obecní hospody evidovat tržby slovy „evidovat se musíte, starostové.“ Kam ty peníze nebo jen jejich část půjde? Obci nebo státu? Takhle bychom mohli pokračovat dál. Před volbami do Senátu a do krajů Babiš říkal, že Senát je důležitý pro lidi. Den po volbách už ho chtěl zrušit. Bez ohledu na to, co si o roli Senátu kdokoli myslí, je to další příklad centralizace moci. Takhle on to totiž vnímá. To také musím zmínit, že v minulosti už volal po zrušení krajských zastupitelstev. Tento člověk vlastní také své médium!

Stejnou povahu bude mít i ta Chovancova „šéfka bojovníků s dezinformacemi“ Eva Romancovová. Z jejího životopisu je patrné, že je to správnou osobou pro prosazování státní moci. Nejenže prováděla audit národní bezpečnosti, stála také u vzniku daňové Kobry, daňové policie. Perfektní člověk na takovou pozici. Babiš totiž za relativně krátkou dobu zvýšil počet zaměstnanců vybírající daně na 20 tisíc, pět tisíc z nich jsou celníci, normální bezpečnostní sbor, který má právo služební zbraň a zasahovat v případě podezření ze spáchání přečinu proti daňovým předpisům.

Tito lidé prostě nemají žádnou legitimitu. Otřásá se jim půda pod nohama. Vláda jako taková ztrácí význam nejenom dle definice, ale také v očích veřejnosti. Stačí se podívat na volební účasti posledních let.

Jaké taktiky používají pro likvidaci konkurence?

Když to prostě nejde zrušit, vyhlásí konkurenci válku. Byrokratickou nebo ideologickou. Budou se vám snažit vše znechutit tím, že pokud diskreditují vaše jméno, přijdete o peníze z reklam, nikdo se s vámi nebude chtít bavit, veřejnost váš obsah bude vnímat negativně atd. Pak jsou udavačské a buzerační metody, které se v tomto státě také začínají pěkně rozvíjet. Každá páka, kterou na nepřítele mají, bude využita. Systém se bude držet zuby nehty.

Dá se proti tomu bránit?

Musíte být opatrní. Když vás označí za ruskou propagandu, musí pro to mít nějaký základ. Většinou tak usuzují podle toho, že někdo kopíruje nebo cituje zdroje z Ruska. Na to je třeba si dávat pozor. Nestane se to, pokud máte vlastní zdroje. A pokud ano, tak se to společně s tzv. „vlivem cizí moci,“ neprokáže. Tím se zesměšní, protože se to dá napadnout.

V současné době stejně za „ruskou propagandu“ označí web, který odkazuje na ten druhý s proruským obsahem. Stačí třeba přeložit video z ruštiny a jste označeni. Je to až tak šílené. Pořád také narážejí na „profesionální vzhled“ webových stránek, to je pro ně argument odstřihnout těmto webům inzerci, protože ví, že vlastní financování není jednoduché a tyto weby se spoléhají na dary od čtenářů. A to je možná chyba, na darech to prostě založit nelze.

Komu tedy máme věřit?

Hlavní je nevěřit všemu za každou cenu. Je to jako střet dvou světů. Jeden svět má vlastní pravdu a druhý taky. A oba se střetávají, přičemž ten první má jasné výhody. Když už se světy začaly spojovat a první začal ustupovat, elity znervózněly. Klíčem je dívat se na vše s chladnou hlavou a hlavně objektivně, nenechat se snadno unášet davem, a to platí zvlášť pro případ některých webů, které svou vnucují myšlenku druhým, říkají, co je špatně a co dobře. Tohle pak rozděluje společnost a hraje systému do karet.

V první řadě bych nevěřil politikům už z principu, protože ta jejich falešná diplomacie je přesně to, co z nich dělá dobře placené propagandisty cvičené PR experty. Myšlenka, že se stát o vás postará, má pro ně velký význam, protože si myslí, že jim to přidává na důvěryhodnosti v očích veřejnosti. Ne, v politice nikdy není nic tak, jak se zdá. Je to jen iluze. Oni moc dobře vědí, jak někoho oblafnout.

Nevěřil bych ani tomu, co říkají ti, kteří označují konkurenční weby za „falešné zprávy,“ protože to oni rozšiřují nejvíce falešných zpráv. Na internetu probíhá informační válka a my nejsme schopni ji kontrovat z finančních důvodů a oni to vědí. Na to oni spoléhají. Na druhou stranu se nechci zastávat absolutně nikoho, protože falešné zprávy naivně nebo někdy i vědomě rozšiřují i ti, co si myslí, že je šíří ta druhá strana. Některé weby navíc praktikují převrácenou psychologii.

Rozhodně nikdo nesmí věřit webům s nejasnou majitelskou strukturou, to jim hraje do karet, protože je pak vydávají za ukázkový příklad. Zásadní problém je ovšem nevědomost. Aby člověk alespoň trochu rozlišil falešné zprávy od opravdových, tak musí vědět, o co tady všude jde. Jinak pořád běhá ze stranu na stranu. A to je špatně.

Prezident Zeman ve svém vánočním poselství varoval občany před cenzurou tisku…

Zeman se chová jak Klaus. Něco schválí a pak jde proti tomu. Aby Ministerstvo vnitra něco takového prosadilo, muselo to projít i přes Zemana, jak Vnitro upozorňovalo.

A samozřejmě, tohle je první krok k cenzuře tisku. Šrouby se už mohou jedině utahovat. Čím více „falešných“ zpráv bude, tím více bude kontrol a státní buzerace. Budou na ně posílat kontroly, sledovat je atd. atd. Chtějí zvýšit tlak na odpor tlak tím, že budou říkat, co je pravda a co lež. Stát tím vyhlašuje informační válku.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články

Zpátky!

Image


Z důvodu velkého objemu informací a časových indispozic jednoho jediného člověka tento web více jak rok spal. Po vyřešení mých osobních problémů jsem se řídil prvotními pocity – neměl jsem chuť pokračovat v tomhle dál. Po nějaké době…