Stavba obřího překladiště pro Hedvábnou stezku ohrožena: Záhadný stavitel v dluzích, ve hře jsou stále ropáci

Výstavba Multimodálního logistického centra (MLC) v lokalitě Nesyt v Hodoníně nebude možná tak růžová, jak se může na první pohled zdát.  V červnu letošního roku, kdy Hodonín navštívili zástupci čínského gigantu SynoHydro, starosta města Milan Lúčka sliboval, že „do měsíce“ zahájí informační kampaň o celém projektu. Nic takového obyvatelé města nezaregistrovali a projekt zdá se stojí. MLC má být součástí čínského projektu Hedvábné stezky, přeložit z lodí a na lodě se zde mají denně přeložit tisíce tun zboží. Město si od této soukromé investice slibuje stovky pracovních míst, to se ovšem zapomnělo podívat na veřejné finanční záznamy firmy DOE Europe, která má přístav stavět. Z nich vyplývá, že je firma ve finančních problémech.

Ohledně MLC jsme upozorňovali na několik zásadních faktů. Firmu DOE Europe řídí pražský podnikatel Josef Drebitko, který v roce 1968 emigroval do Francie, jehož žena Iva Drebitko založila neziskovou organizaci NMWA podporovanou americkou ambasádou v Praze, Senátem ČR a ministerstvy kultury a zahraničních věcí, nemluvě o tom, že s bývalým českým ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem založila také mecenášský klub Triga. Upozorňovali jsme také, že MLC má stát na pozemcích rodiny ministra zemědělství Jana Fencla za vlády Miloše Zemana (Zeman za Fenclem každý rok do Hodonína jezdí). Zeman podporuje projekt kanálu Dunaj-Odra-Labe, na který má MLC navazovat, a v roce 2014 si s sebou vzal Drebitka na první podnikatelský výlet do Číny.

Zásadní fakta se týkají samotné firmy DOE Europe. Ve svém sídle v Korunovační ulici v Praze 7 má zdá se jen schránku, nemá zaměstnance a podle jejích finančních záznamů to vypadá, že má finanční problémy. Od roku 2013 si firma vykazuje v účetnictví ztráty v hodnotě stovek tisíc korun a velké závazky po lhůtě splatnosti. V roce 2013 uvedla DOE Europe účetní ztrátu 552 tisíc korun a závazky po lhůtě splatnosti 61 352 korun, o rok později tato čísla narostla. Ztrátu 670 tisíc korun doplňují závazky po lhůtě splatnosti ve výši 580 173 korun, podle dokumentů celková výše závazků tvořila 1 045 953 korun. V roce 2015 to bylo ještě víc. Ztráta 1 378 000 korun, závazky po splatnosti 853 594 korun, celková výše závazků se vyšplhala na téměř 2 600 000 korun. Předmětem její činnosti je podle dokumentů poskytování služeb.

Finanční záznamy této evropské společnosti dokazují, že soukromou investici s příslibem stovek pracovních míst a milionů pro město Hodonín chce prosadit prakticky neprůhledná firma s velkými dluhy a konexemi v politice, tím se MLC jeví jako velice riskantní projekt s nejistým výsledkem. DOE Europe navrhovala navíc vybudovat celý kanál Dunaj-Odra-Labe s tím, že ji to bude stát splácet 300 miliony ročně…

Skutečnostem ani nenahrává fakt, že DOE Europe na výstavbě překladiště spolupracuje s čínskou firmou SynoHydro Corporation, stavitelem gigantické čínské vodní nádrže Tři soutěsky, což byla a stále je jedna z největších sociálních, ekologických a ekonomických katastrof (vystěhovávání lidí z domovů, velká ekologická zátěž a enormní náklady).

Dalším problémem je střet různých jiných zájmů. Hodonínský Nesyt byl odjakživa hřištěm ropného průmyslu. Část území, na kterém se má MLC nacházet, je podle Geoportálu dokonce vedena jako chráněné ložiskové území. To v překladu znamená, že na území nesmí probíhat stavba, která by narušila těžbu nerostu. Shodou okolností, v lokalitě se momentálně nachází jeden průzkumný vrt, případná těžba by mohla projekt vážně ohrozit.

Stavba MLC se jeví čím dál víc nerealisticky, projekt momentálně nejspíš stojí kvůli tomu, že kanál DOE čeká na výsledky studie dopadů na životního prostředí EIA. Do té doby může projekt ztroskotat na jiných věcech.

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články