Rok po střelbě v Uherském Brodě se objevují další závažné otázky

Přesně rok po střelbě v restauraci Družba v Uherském Brodě, kde Zdeněk Kovář zastřelil osm lidí a po zásahu policie pak i sebe, se do médií tiše začínají dostávat další detaily o jeho životě. Z policejní zprávy vyplývá, že od října roku 1999 si manželé Kovářovi začali stěžovat na obtěžování ze strany svých sousedů a naznačovali, že je někdo sleduje a vyvěšuje jejich fotografie. Asi o 15 a půl roku později zastřelí Kovář osm lidí a volá do televize Prima, že „mu nikdo nechce pomoct a jde si vyřídit účty.“ To opět vyvolává otázky, zda se Kovář a jeho manželka nestali oběťmi organizované skupiny, která likviduje obyčejným lidem životy prostřednictvím stále neznámých technologií. Tento případ nese paralely případu tzv. vražedkyně ze Žďáru nad Sázavou Barbory Orlové.

Informace z policejní zprávy přinesla MD Dnes 12. února 2016. V padesátistránkové zprávě stojí:

Spolu s manželkou je postihlo takzvané „šílenství ve dvou“, kdy se dva psychicky nemocní lidé ve svém pohledu na svět utvrzují a jejich stav se tak nadále zhoršuje.

„Už kolem roku 2000 sděluje rodině, že je sledován, fotografován a že jeho pornofotografie někdo vyvěšuje,“ říká v textu znalkyně z oboru psychiatrie Ludmila Čírtková. Muž, který legálně držel střelné zbraně, už tehdy podle ní trpěl závažným psychickým onemocněním typu paranoia. Měl pocit, že ho rodina, matka ani bratr nechápou, a s výjimkou manželky a syna se odvrátil od celého světa.

Doklad o tom, že Zdeněk Kovář a jeho manželka nejsou psychicky zdrávi, existoval skoro 16 let. Už 29 .října 1999 navštívili Kovářovi uherskobrodského psychiatra Žáka a stěžovali si na sousedy, kteří je prý už několik měsíců sledují a odposlouchávají. „Kovářová předala MUDr. Žákovi dopis, který sepsal manžel. Jestliže muž ztratí čest a důstojnost, nemůže žít,“ stálo v něm podle policejního usnesení.

Článek ovšem nezmiňuje, proč kvůli podezření na spáchání trestného činu navštívili manželé Kovářovi psychiatra, a ne policii. Z této zprávy ani z policejních tvrzení nic takového nevyplývá.

U paní Kovářové byla tehdy diagnostikována parafenní schizofrenie a MUDr. Žák ji předepsal léky. Zdeněk Kovář byl dle jeho názoru postižen „psychickou infekcí“ a dostal také léky. Další psychiatrička, MUDr. Honová, která po zesnulém Žákovi přebrala pacienty, předepisovala Kovářové každé tři měsíce lék na snížení úzkosti. „Pacientka Kovářová měla dojem, že žádné léky nepotřebuje, že není žádná schizofrenička,“ stojí v policejním protokolu. „Někdy v roce 2009 jí lékařka vystavila recept na jiný lék, ale pacientka při další návštěvě uvedla, že jí tento lék nevyhovuje,“ pokračuje. Kovář se prý nijak neléčil.

Z policejní zprávy je patrné, že manželé Kovářovi obviňovali ze svých problémů své sousedy. 29. ledna 2015 napsal MUDr. Honové email jejich syn, ve kterém ji prosí, aby matce dala jiné léky nebo zařídila její hospitalizaci. „Dost trpí, má velké změny nálad od smíchu, který přechází do záchvatů vzteku a zuřivosti. V noci nespí a i několik hodin křičí do zdi, nadává sousedům,“ popsal v něm. O pár dnů později, 4. února, syn lékařku osobně navštívil a řekl jí, že otec při matčiných záchvatech jen tak hledí do zdi a chová se celkově apaticky.

22. ledna 2015 kontaktovala Honovou policie se žádostí o spolupráci, protože policie musela neustále vyjíždět a řešit výtržnosti obou manželů. Sousedé si několikrát stěžovali, že Kovářová nadává na ulici sousedům a ruší noční klid. 25. února se měl Kovář dostavit v doktorce kvůli jeho zbrojnímu pasu, o den dříve ale spáchal svůj čin.

I když státní zástupce Roman Kafka v rozhovoru pro iDnes.cz tvrdí, že vyšetřovatelé nemají zdání, proč se rozhodl Kovář střílet, i když si čin plně uvědomoval, zajímavé informace poskytovali vyšetřovatelé na tiskových konferencích pár měsíců po střelbě. Poté, co zastřelil osm lidí a zabarikádoval se, zavolal do televize Prima a podle operátora linky řekl: „Nám volal na Krimilinku televize Prima ve 12:56 a de facto nám pouze oznámil, ať přijede náš štáb do Uherského Brodu. Ptal jsem se ho z jakého důvodu, muž o tom nechtěl nejprve mluvit, ale pak oznámil, že má velké problémy se spoustou lidí, že mu spousta lidí ubližuje a že už nemá jiné řešení, neboť úřady mu nepomůžou. A protože má pistoli, má rukojmí a zařídí se po svém. Na základě toho telefonátu jsem se muže ptal, kde se nachází, že si ještě můžeme promluvit, že ještě není nic tak zlé jak vypadá. Muž nechtěl, ale nakonec prohlásil, že se nachází na Mariánském náměstí v Uherském Brodě a tam že už určitě uvidíme, co se děje.“ Jak jsme uvedli, nedává to smysl, protože Mariánské náměstí v Uherském Brodě je od restaurace poměrně daleko a televize by přijela na místo, kde se nic neděje.

16. března 2015 na tiskové konferenci policie tvrdila, že Kovář tvrdil, že má rukojmí a nepropustí je, dokud nepřijde na místo televize Prima. „Ve 13 hodin, poté, co vedoucí Obvodního oddělení konzultoval taktiku, způsob provedení zákroku s vedoucím Územního odboru Uherské Hradiště, bylo rozhodnuto o tom, že zákrok bude proveden. Policisté v tu chvíli byli vyzbrojeni dlouhými zbraněmi, oděni do taktických vest, do balistických vest a šli po schodech do restaurace, aby zákrok opětovně provedli. V tuto dobu na tísňovou linku 158 volá pachatel a sděluje operačnímu důstojníkovi, že má rukojmí a že žádá, aby na místo přijela televize Prima. V tuto chvíli se celá situace mění na tzv. barikádovou situaci a začíná vyjednávání. Operační důstojník okamžitě předal vyjednavači, který byl na cestě, kontakt na pachatele a ten jej okamžitě kontaktoval. Vyjednavač hovořil s pachatelem celkem pětkrát a poté, co byl ukončen poslední hovor, jej ještě desetkrát zkoušel kontaktovat. V rámci hovorů s pachatelem vyjednavač obdržel informaci o tom, že pachatel drží pět rukojmí. Utvrzoval vyjednavače v tom, že tito rukojmí jsou nezraněni a pokud bude policie postupovat tak, jak se domluví, tzn., že vyžádá přítomnost televize Prima na místě, případně nějaké jiné televizní stanice, nikomu z těch rukojmí neublíží,“ řekla na tiskové konferenci Michaela Hýbnerová z Odboru vnitřní kontroly Policejního prezídia ČR. Když už vyjednavač stanovil, že to nemá smysl, Kovář se podle policie zastřelil.

To, že Kovář žádal přítomnost médií, naznačují také tvrzení svědků. Ti tvrdili, že celou dobu v restauraci televize se zpravodajským kanálem ČT24. Proč se tedy Kovář zastřelil, když s největší pravděpodobností chtěl publicitu a něco říct světu? Policie na jedné z tiskových konferencí také bez jakýchkoliv detailů neuvedla, že Kovář strávil před střelbou sedm minut na poště.

Zpráva MF Dnes podotýká, že kdyby se svou manželkou žil odděleně, střelba v restauraci by nejspíš neproběhla. Z věčně omývaných faktů je jasné, že se oba manželé cítili šikanováni svým okolím a v roce 1999 tvrdili, že je sousedé „několik měsíců sledují.“ Soudní znalci uvedli, že oba sdíleli stejné „paranoidní vidění světa, takzvané folie a deux (šílení ve dvou).“ Oba tvrdili, že celý svět jde proti nim. Zdeněk Kovář prý vztah se svou manželkou vylíčil v povídce s příznačným názvem Adam a Eva. Kovářova žena skončila na psychiatrii a podle zpráv se vrátila do svého domu.

Článek MF Dnes z 12. března 2015 odkrývá příběh Barbory Orlové. Stala se Orlová stejně jako manželé Kovářovi obětí organizované skupiny osob?

Kovářova obvinění připomínají případ tzv. vražedkyně ze Žďáru Barbory Orlové, která v říjnu 2014 zavraždila ve škole studenta Petra Vejvodu. Orlová podala několik trestních oznámení na svého souseda. Tvrdila, že jí sleduje a „čte její myšlenky.“ Zpráva MF Dnes ze 12. března 2015 popsala její výpověď a stavy. Schizofrenie se u ní začala projevovat v roce 2011. Tehdy žila v Ostravě se svým přítelem v podnájmu. Na jaře toho roku začala tvrdit, že ji sleduje soused Jiří, kterého popsala jako „mafiána s mercedesem.“ Podle ní měl doma aparát, který na ni mluví, vysmívá se jí a nadává ji. Ve spisu tvrdí: „Například ví, že se mi za pět minut bude chtít na záchod i jak bude vypadat stolice. Nedalo se to vydržet.“ Tyto hlasy Barboru dostihly i v Německu, kam utekla. „Říkal mi třeba, že při sexu s klienty mám myslet na něj. Měla jsem stres, že mě pozoruje. Když klientovi dvakrát praskl kondom, říkal mi, že jsem nakažená kurva, a nutil mě jít na testy,“ říká.

Tato tvrzení jsou také podložena výpovědí samotného souseda, který se v říjnu 2014 objevil v televizi Prima. 19. října byl v Blesku označen jako „Roman H.,“ ve spisu je označen jako „soused Jiří.“ Soused tehdy tvrdil: „Udala mě, že ji nahrávám na video. Nebyla normální.

16. června 2011 přiběhla Orlová v Ostravě bosá na policii a prosila ji o ochranu, tvrdila, že se jí soused snaží ublížit. Jenže místo pomoci ji čekal desetidenní pobyt v psychiatrické léčebně. Barbora dále uvádí, že ji dali léky, které neužívala. Zdůrazňuje, že se cítila jako pokusný králík, kterému „někdo vnikl do mozku.“

Tato zpráva byla prvním jasným náznakem toho, že se Barbora Orlová stala obětí organizovaného zločinu prováděného psychotronickými zbraněmi, elektromagnetickými útoky a zbraněmi Voice-to-Scull (V2K), které vysílají člověku do hlavy hlasy. Orlová stejně jako Kovářová tvrdila, že je naprosto zdravá.

Pochybná soudní znalkyně Marta Holanová opět v akci.

Zpráva MF Dnes o Kovářovi je také doplněna rozhovorem s MUDr. Martou Holanovou, která popisuje, co to je „psychiatrická infekce,“ kterou měl Kovář trpět. Marta Holanová dělala znalecký posudek na Barboru Orlovou. Loni se nám podařilo vypátrat lidi, kteří tvrdí, že je Holanová svými posudky poškodila, dvě osoby dokonce tvrdí, že je Holanová poslala do léčebny bez pádného důvodu. V této souvislosti jsme přinesli neuvěřitelný příběh pana Jaroslava Kvasničky z Ivančic u Brna, kterého Holanová se skupinou profesionálních podvodníků okradla o dům. Kvůli podivným znaleckým posudkům bylo na Holanovou podáno několik stížností. Rozhovor s Martou Holanovou provedla shodou okolností redaktorka Ivana Karásková, která psala výše zmíněný článek o Barboře Orlové.

Posudek na Zdeňka Kováře dělala znalkyně z oboru psychiatrie a policejní psycholožka Ludmila Čírtková.

 

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články