Střelba v Uherském Brodě uzavřena: Pachatel byl psychicky nemocný, jednal sám a tím to končí

Šest měsíců policejního vyšetřování střelby Zdeňka Kováře v Restauraci Družba v Uherském Brodě nepřineslo žádné odpovědi na zásadní otázky. Ba naopak, naskytla se zde další podivná skutečnost. Státní zástupce Roman Kafka v dubnu tvrdil, že za motivem střelce stojí „kombinace několika osobních problémů,“ jenže teď podle nového znaleckého posudku byl Kovář „psychicky nemocný.“ Jakou psychickou nemocí trpěl, není známo.

Krajská policejní mluvčí Lenka Javorková agentuře ČTK sdělila, že pachatel jednal sám, byl psychicky nemocný a tím to v podstatě končí. „Pachatel jako vražedné zbraně použil své dvě legálně držené krátké střelné zbraně. Zemřel po střelném poranění hlavy, které si způsobil sám,“ řekla. Podle jejích slov byl zásadní „posudek znalkyně z odvětví psychiatrie se specializací forenzní psychologie, který konstatuje, že třiašedesátiletý muž trpěl psychickou nemocí, a pod vlivem této nemoci jednal.“ O jakou nemoc šlo, není jasné. Není ani známo jméno soudní znalkyně, která posudek vypracovala.

Tvrzení, že byl Kovář psychicky nemocný, je o to divnější, když vezmeme v potaz slova státní zástupce Romana Kafky, který na tiskové konferenci 21. dubna 2015 prohlásil: „Lze potvrdit to, co už zaznělo, jednalo se o kombinaci jeho osobních problémů, které plynuly z jeho osobnosti, které plynuly z jeho osobního vztahu, z toho, jak žil poslední roky, dokonce desetiletí dá se říct, jak se vyvíjel jeho rodinný život, jeho pracovní život, jak vycházel se svým okolím, sousedy, s úřady…A byla to velice nebezpečná kombinace toho, co se u něj zrodilo. Není daleko od pravdy poukazovat na film Volný pád, myslím si, že v tomto režimu se pohyboval,“ řekl tehdy. Šest měsíců poté je ale pravda jiná – Kovář byl psychicky nemocný. Žádné další otázky nebyly zodpovězeny včetně podivného chování střelce.

FOTO: Státní zástupce Roman Kafka novinářům v dubnu sdělil, že motivem pachatele byla kombinace osobních problémů (Zdroj: ČT)

Kovářovo chování během vraždění bylo vskutku podivné. I když všechny v restauraci postřílel, zavolal do televize Prima, sdělil, že má rukojmí a na místě je pět zraněných Policie jeho chování popsala takto: „Ve 13 hodin, poté, co vedoucí Obvodního oddělení konzultoval taktiku, způsob provedení zákroku s vedoucím Územního odboru Uherské Hradiště, bylo rozhodnuto o tom, že zákrok bude proveden. Policisté v tu chvíli byli vyzbrojeni dlouhými zbraněmi, oděni do taktických vest, do balistických vest a šli po schodech do restaurace, aby zákrok opětovně provedli. V tuto dobu na tísňovou linku 158 volá pachatel a sděluje operačnímu důstojníkovi, že má rukojmí a že žádá, aby na místo přijela televize Prima. V tuto chvíli se celá situace mění na tzv. barikádovou situaci a začíná vyjednávání. Operační důstojník okamžitě předal vyjednavači, který byl na cestě, kontakt na pachatele a ten jej okamžitě kontaktoval. Vyjednavač hovořil s pachatelem celkem pětkrát a poté, co byl ukončen poslední hovor, jej ještě desetkrát zkoušel kontaktovat. V rámci hovorů s pachatelem vyjednavač obdržel informaci o tom, že pachatel drží pět rukojmí. Utvrzoval vyjednavače v tom, že tito rukojmí jsou nezraněni a pokud bude policie postupovat tak, jak se domluví, tzn., že vyžádá přítomnost televize Prima na místě, případně nějaké jiné televizní stanice, nikomu z těch rukojmí neublíží,“ řekla koncem března na tiskové konferenci Michaela Hýbnerová z Odboru vnitřní kontroly Policejního prezídia ČR. Kovář se podle policie zastřelil, když vyjednavač podal pokyn k zásahu.

Kovář tedy žádal na místě přítomnost médií. Podle dalších svědků střelby navíc hrála celou dobu v restauraci televize se zpravodajským kanálem ČT24. To nám naznačuje, že chtěl něco pronést do televize. Podle operátora Krimilinky televize Prima, který s nim hovořil, Kovář do telefonu řekl: „Nám volal na Krimilinku televize Prima ve 12:56 a de facto nám pouze oznámil, ať přijede náš štáb do Uherského Brodu. Ptal jsem se ho z jakého důvodu, muž o tom nechtěl nejprve mluvit, ale pak oznámil, že má velké problémy se spoustou lidí, že mu spousta lidí ubližuje a že už nemá jiné řešení, neboť úřady mu nepomůžou. A protože má pistoli, má rukojmí a zařídí se po svém. Na základě toho telefonátu jsem se muže ptal, kde se nachází, že si ještě můžeme promluvit, že ještě není nic tak zlé jak vypadá. Muž nechtěl, ale nakonec prohlásil, že se nachází na Mariánském náměstí v Uherském Brodě a tam že už určitě uvidíme, co se děje,“ tvrdil. Jak jsme uvedli, Mariánské náměstí v Uherském Brodě je od inkriminované restaurace poměrně daleko.

FOTO: Mariánské náměstí je od Restaurace Družba poměrně daleko

Policie také uvedla, že krátce před střelbou pachatel navštívil poštu a strávil tam sedm minut. Co přesně na poště dělal, není jasné. Dále už víme jen fakt, že Kovářova manželka, diagnostikovaná schizofrenička, skončila na vlastní žádost v psychiatrické léčebně v Kroměříži.

Případ byl odložen, protože pachatel zemřel při činu. Tímto policie uzavřela vyšetřování vraždy osmi lidí. 

Zdroje: PolicieČeské noviny

Komentáře

U tohoto článku nejsou žádné komentáře.
Pro přidávání komentářů se prosím přihlaste!

Související články